نخستین خط تولید «چرخ تسمه» خودروی کشور در مشهد بهره‌برداری شد

مشهد-ایرنا- نخستین خط تولید داخلی مجموعه «چرخ تسمه زاویه متغیر دریچه‌های خودرو» (CVVT) با مزیت کاهش مصرف سوخت و آلایندگی محیط زیست توسط یک واحد دانش‌بنیان قطعه‌ساز طی مراسمی با حضور رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در مشهد به بهره‌برداری رسید.

به گزارش ایرنا، مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی روز چهارشنبه در حاشیه این مراسم واقع در شهرک صنعتی «کلات» به خبرنگار ایرنا گفت: واحد دانش بنیان شرکت متالورژی پودر مشهد یکی از شرکتهای دانش بنیان تولید قطعات خودرو است که نسبت به ساخت داخل و خودکفایی در مجموعه چرخ تسمه زاویه متغیر دریچه های خودرو اقدام کرده است.

امیررضا رجبی اظهار کرد: خراسان رضوی یکی از قدیمی ترین استانها در قطعه سازی خودرو است و از زمان راه اندازی صنعت خودرو در کشور، صنعت قطعه سازی در این استان شکل گرفته است و امروز با برخورداری از ۲۰۰ قطعه ساز بزرگ، سهم ۱۸ تا ۲۰ درصد از تولید قطعات خودرو در کشور را در اختیار دارد.

وی بیان کرد: تعمیق ساخت داخل قطعات خودرو یکی از سیاست های دولت است که ساخت قطعه CVVT توسط شرکت دانش بنیان مزبور در راستای همین هدف بوده است و شرکت متالوژی پودر مشهد طی ۱۸ ماه گذشته با تکمیل خط تولید این قطعه، کشور را به خودکفایی در تولید آن رسانیده است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: محور برنامه های تحول در حوزه صنعت معدن و تجارت طی ۲ سال آینده، تولید خودرو بویژه خودروهای برقی و گسترش قطعه سازی است.

وی اظهار امیدواری کرد، از آنجا که خط تولید CVVT این شرکت دانش بنیان قادر به تامین کل نیاز خودروسازان به این قطعه است، خودروسازان بزرگ کشور می توانند با این شرکت قرارداد منعقد کنند.

نخستین خط تولید دانش‌بنیانی یک قطعه خودرو در خراسان رضوی بهره‌برداری شد

مدیر عامل شرکت متالورژی پودر مشهد نیز در این مراسم گفت: این شرکت که یکی از تولید کنندگان برند در تولید قطعات صنعتی به روش متالوژی پودر است، در سال ۱۳۷۰ راه اندازی شد و تاکنون برای ۳۰۰ نفر اشتغالزایی ایجاد کرده است.

علیرضا عشقی ظرفیت اسمی این شرکت را تولید ۲ هزار و ۵۰۰ تن قطعه شامل انواع «توپی های گیربکس، اویل پمپ دبی متغیر، سیت و گاید سوپاپ، زغال الکتریکی و هارد مگنت پایه فریت، فیلترهای برنزی» ذکر و بیان کرد: این شرکت با روسیه تفاهم نامه ای امضا کرده و محصولات خود را به آن کشور صادر می کند.

وی با اشاره به خط تولید جدید مجموعه چرخ تسمه زاویه متغیر دریچه ها (CVVT) در این شرکت اظهار کرد: موارد کاربرد این مجموعه در خودروهایی با موتور EF۷ و TUSPLUS است که با سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد ریال راه اندازی شده است.

عشقی اضافه کرد: ظرفیت تولید مجموعه CVVT در این واحد روزانه ۲۰۰ مجموعه است که مصرف سوخت در خودرو را حداقل به میزان ۲۰ درصد کاهش می دهد، برای ۷۰ درصد خودروهای داخلی کاربرد دارد و منجر به کاهش آلاینده های زیست محیطی می شود و بازدهی موتور خودرو را بالا می برد.

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازان کشور نیز در این مراسم گفت: خط تولید مجموعه CVVT لبیک گفتن به نهضت ساخت قطعات خودرو در داخل کشور است.

آرش محبی نژاد افزود: ۱۰ درصد از اقتصاد کشور متعلق به صنعت خودرو است و همچنین ۶۴ صنعت دیگر را زیر مجموعه خود دارد.

به گفته وی، دشمن نیز در تحریم های اقتصادی ایران، تحریم صنعت خودرو و قطعه سازی را نقطه زنی کرده است.

وی اضافه کرد: قطعه سازان خودرو برای ساخت مجموعه CVVT باید تا ۱۱ مرحله تولید را با ضایعات و فرآیندهای مختلف انجام دهند، اما شرکت متالورژی پودر مشهد با یک ضرب این مجموعه را تولید می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha