۲۵ آبان ۱۴۰۲، ۱۰:۰۱
کد خبرنگار: 3090
کد خبر: 85289271
T T
۲ نفر

برچسب‌ها

۴۸۰ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی در همدان پرداخت شد

همدان- ایرنا- مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان گفت: ۴۸۰ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی از ابتدای سالجاری تاکنون به بیش از ۶۲۶ طرح در استان پرداخت شده است.

یوسف شعبانی روزپنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: پرداخت مشاغل خانگی استان از ابتدای سال تاکنون برای هزار و ۵۰۴ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

وی افزود: امسال هزار و ۳۲۰ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی به استان ابلاغ شد این در حالی است که سال گذشته سهم استان از پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال بود که این اعتبارات در استان همدان نسبت به سال گذشته ۱۸.۲ درصد افزایش یافته است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان گفت: تسهیلات مشاغل خانگی، به صورت قرض الحسنه و با عاملیت بانک‌ های توسعه تعاون، رفاه، پست بانک، ملی، صادرات، تجارت، ملت و قرض الحسنه مهر به متقاضیان پرداخت می‌ شود.

شعبانی افزود: پرداخت این تسهیلات در بخش‌های مختلف صنایع دستی، خدماتی، صنعتی، فرهنگی و کشاورزی با نرخ سود چهاردرصد از طریق ثبت نام در سایت مشاغل خانگی پرداخت می‌ شود و جامعه هدف این تسهیلات، زنان سرپرست خانوار، زنان روستایی و شهری دارای مهارت و همچنین جوانان هستند.

وی با اشاره به اینکه ۶۲۰ رشته فعالیت مشاغل خانگی در سامانه مرتبط در استان همدان ثبت شده است ادامه داد: بیشتر تسهیلات مشاغل خانگی استان به متقاضیان طرح های صنایع دستی، قالیبافی، گلیم بافی و خیاطی پرداخت شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان تسهیلات پرداختی به هر نفر را حدود ۸۰ میلیون تومان اعلام کرد و اظهار کرد: اجرای مشاغل خانگی نیاز به فضای زیاد ندارد، همچنین در این طرح ها نیاز به پرداخت اجاره مکان نیست از این رو هزینه ها برای ایجاد اشتغال کمتر است.

رشد ۵۰ درصدی صدور مجوز های مشاغل خانگی

شعبانی، صدور مجوزها در سال گذشته را پنج هزار مورد برشمرد و افزود: از ابتدای سال تاکنون پنج هزار و ۲۷۶ مورد مجوز کسب و کارخانگی در استان صادر شد که این رقم نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته رشد ۵۰ درصدی داشته است.

وی، توزیع تسهیلات مشاغل خانگی را با محوریت صنعت، معدن و تجارت، فرهنگ و ارشاد اسلامی، جهادکشاورزی و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برشمرد و افزود: شهرستان‌های استان می‌توانند از طریق دستگاه های متولی که مجوز مشاغل خانگی را صادر می‌کنند طرح خود را به اداره کار ارسال کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همدان اظهار کرد: ایجاد اشتغال و حمایت از مشاغل خرد و کوچک از سیاست های دولت مردمی سیزدهم است.

شعبانی ادامه داد: در طرح مشاغل خانگی، متقاضیان متناسب با مهارتی که دارند در سامانه مشاغل خانگی وزارت کار به نشانی https://mashaghelkhanegi.mcls.gov.ir ثبت نام می کنند و مراحل بعدی را با هماهنگی دستگاه اجرایی مرتبط انجام می دهند.

به گزارش ایرنا، بر اساس تبصره بند ۶ ماده هفت قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی «بانک مرکزی» موظف است با هماهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نحوه توزیع منابع قرض‌الحسنه برای مشاغل و کسب‌وکارهای خانگی را با توجه به اولویت و اهمیت انواع مشاغل خانگی و سهم هر استان تعیین و در ابتدای هر سال به بانک‌ها و موسسات اعتباری ابلاغ کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha