ادوار زندگی و خدمات آیت‌الله اختری به انقلاب در قالب کتاب منتشر شود

سمنان- ایرنا- نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه سمنان گفت: ادوار مختلف زندگی و خدمات مرحوم آیت‌الله اختری به انقلاب، برای استفاده عموم و امور پژوهشی، به صورت کتاب تنظیم و منتشر شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین مرتضی مطیعی روز شنبه در نشست هماهنگی آیین نکوداشت مرحوم آیت الله عباسعلی اختری در دفتر امام جمعه سمنان افزود: بزرگداشت مفاخر استان، ادای احترام به ساحت علم و دیانت است و مرحوم آیت‌الله اختری نقشی برجسته در دوران مبارزه با رژیم ستم‌شاهی داشت.

وی با تاکید بر لزوم بزرگداشت مفاخر علمی، دینی و فرهنگی استان سمنان گفت: : بزرگداشت شخصیت‌هایی همچون آیت‌الله شاهچراغی و یا مرحوم آیت‌الله اختری موضوعی مربوط به یک فرد یا شخص نیست بلکه ادای احترام به دین و علم و نوعی سرمایه‌گذاری فرهنگی محسوب می‌شود.

وی با تقدیر از تلاش دست‌اندرکاران این آیین در ماه‌های گذشته و با یادآوری شخصیت سیاسی مرحوم آیت‌الله اختری گفت: مرحوم آیت‌الله اختری در خانواده‌ای متدین و مذهبی به دنیا آمده بود و در طول زندگی خود، همراه با پدر و برادر بزرگوارش نقش برجسته‌ای در مبارزات پیش از انقلاب اسلامی ایفا کرد.

ادوار زندگی و خدمات آیت‌الله اختری به انقلاب در قالب کتاب منتشر شود

نماینده ولی فقیه در استان سمنان با اشاره به حضور مرحوم آیت‌الله اختری در سنگرهای مختلف دفاع از انقلاب در دهه‌های گذشته اظهار کرد: ادوار مختلف زندگی مرحوم آیت‌الله اختری باید به صورت مکتوب تنظیم شود و در اختیار عموم قرار گیرد.

وی هماهنگی کمیته‌های مختلف نکوداشت را عامل مهمی در برگزاری کیفی این آیین دانست و خاطرنشان کرد: نشر و ترویج اندیشه‌های شخصیت‌هایی همچون مرحوم آیت الله عباسعلی اختری اقدامی ارزشمند است که باید نسبت به آن اهتمام بیشتری صورت گیرد.

امامجمعه سمنان تاکید کرد: باید به سمتی حرکت کرد که چهره‌های شاخص استان در زمان حیات مورد تکریم قرار بگیرند.

آیین نکوداشت مرحوم آیت الله عباسعلی اختری روز پنجشنبه ۲۵ آبان‌ در سالن اجتماعات دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان برگزار می شود.

آیت الله اختری، شخصیتی ماندگار از خطه استان سمنان

آیت‌الله عباسعلی اختری نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری به دلیل ابتلا به بیماری سرطان در ۸۳ سالگی دارفانی را وداع گفت.

به گزارش ایرنا، آیت الله عباسعلی اختری در سال ۱۳۱۸شمسی در سمنان و در خانواده ای روحانی به دنیا آمد. او تحصیلات خود را تا اخذ دیپلم در زادگاه خود ادامه داد و تحصیلات حوزوی را هم در حوزه علمیه مشهد آغاز کرد و ۲۰ سال در آن حوزه به تحصیل و تدریس پرداخت. وی سپس به حوزه علمیه قم رفت و در درس‌های خارج فقه و اصول مراجع قم شرکت کرد و در آن حوزه از محضر آیات غضنفری، سبزواری، فشارکی، مؤمن قمی و محمدعلی گرامی بهره برد. سپس دوباره به مشهد بازگشت و در درس خارج فقه و اصول آیات عظام، میلانی، وحید و فلسفی حاضر شد.

وی پس از مدتی به تهران رفت و از مدرسه دارالفنون مدرک مدرسی دریافت کرد و با آغاز نهضت حضرت امام در خرداد ۱۳۴۲ به این نهضت پیوست و در جریان اعزام روحانیون به خدمت سربازی، همراه آیت الله هاشمی رفسنجانی دستگیر و به خدمت سربازی اعزام شد.

او در سال ۱۳۵۴، با ایراد سخنرانی‌های افشاگرانه در تهران، به مبارزات خود ادامه داد و به خاطر این سخنرانی‌ها، دستگیر و تحت شکنجه و آزار و اذیت ساواک قرار گرفت. پس از آزادی از زندان مبارزات خود را ادامه داد تا اینکه مجدداً در رمضان ۱۳۵۷دستگیر شد و به زندان افتاد، ولی در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی، و در اثر شتاب گرفتن انقلاب، از زندان آزاد شد.

وی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ابتدا به سمت ریاست کمیته انقلاب اسلامی شیروان منصوب شد. سپس در سال ۱۳۵۹ عهده دار مدرسه عالی کانون اسلامی اراک شد و با حرکت‌های انحرافی که در آنجا ایجاد شده بود به مبارزه پرداخت. او در ۱۳۶۰، طی حکمی از سوی حضرت امام(ره)، به امامت جمعه شهرستان سمنان منصوب شد.

به دنبال شهادت عبدالمجید دیالمه نماینده مشهد در اولین دوره مجلس شورای اسلامی، در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی، با اصرار شهید بزرگوار حجت الاسلام والمسلمین هاشمی نژاد، داوطلب نمایندگی مجلس شد و توانست با آرای قابل توجهی به مجلس شورای اسلامی راه یابد. در مجلس، در کمیسیون اقتصادی و دارایی فعالیت کرد و مدتی هم نایب رئیس کمیسیون فوق بود.

آیت الله اختری پس از پایان کار مجلس اول، به قضاوت در یکی از شعب دیوان عالی کشور پرداخت. سپس از طرف امام(ره) به عنوان نماینده ایشان در استان سمنان و امام جمعه سمنان منصوب شد. او همزمان با فعالیت های سیاسی به تدریس در دانشگاه های شهید بهشتی و نیز دانشگاه تهران و دیگر فعالیت‌های علمی ـ آموزشی پرداخت.

وی در ۱۳۷۹ به عضویت شورای سیاست گذاری ائمه جمعه سراسر کشور درآمد. در ۱۳۸۰ از امامت جمعه سمنان استعفا کرد و به امامت جمعه شهر ری منصوب شد.

آیت الله اختری همچنین در انتخابات هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی، داوطلب نمایندگی از حوزه انتخابیه تهران بزرگ بود که توانست به مجلس شورای اسلامی راه یابد.

وی در انتخابات میان دوره‌ای خبرگان رهبری(دوره پنجم) که در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۹۸ برگزار شد به عضویت خبرگان رهبری در آمد. سمت‌های دیگر وی، نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌های سمنان و نمایندگی ولی فقیه و بنیاد مسکن بود.

از آثار آیت الله اختری می‌توان به مواردی چون آشنایی با قرآن، امام و احیای ارزش های انقلاب اسلامی، تولی و تبری، درخشش علی در قرآن، نقش انتظار در سیر تاریخ، نظری به آیین جهاد در قرآن، جوان بر سر دوراهی، مدیریت فرهنگ کار، سیمای کارگزاران از دیدگاه اسلام اشاره کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha