میانگین سن پدر در نخستین فرزندآوری/نرخ خام ولادت۱۲.۸ در هزار نفر جمعیت

تهران -ایرنا- سازمان ثبت احوال کشور اعلام کرد: از ابتدای فروردین تا پایان شهریور ماه امسال میانگین سن پدر در نخستین فرزندآوری ۳۲.۱ سال است و همچنین نرخ خام ولادت هم ۱۲.۸ در هزار نفر جمعیت است.

به گزارش ایرنا از سازمان ثبت احوال کشور بر اساس گزارش های آماری سازمان ثبت احوال میزان نرخ خام ولادت کل کشور در ۶ ماهه نخست امسال برابر با ۱۲.۸ در هزار جمعیت بوده است که استان سیستان‌ و ‌بلوچستان با نرخ خام ولادت ۲۷.۹ در هزار نفر جمعیت بیشترین و استان گیلان با نرخ خام ۷.۷ در هزار نفر جمعیت، کمترین نرخ خام ولادت را در بین استان‌ها به خود اختصاص داده اند.

میانگین سن پدر در نخستین فرزندآوری ۳۲.۱ سال است

براساس آمارهای ثبت احوال میانگین سن پدر در نخستین فرزندآوری در ۶ ماهه نخست امسال ۳۲.۱ سال است.

بر اساس این گزارش و برپایه آمارهای موجود در پایگاه جمعیت سازمان ثبت احوال کشور میانگین سن پدر در نخستین فرزندآوری در کل کشور در ۶ ماهه نخست امسال ۳۲.۱ سال بود.

بر اساس این گزارش میانگین سن پدر، برای نقاط شهری ۳۲.۷ سال و نقاط روستایی ۲۹.۹ سال است. در این مدت در بین استان‌ها بیشترین میانگین سن پدر در نخستین فرزندآوری مربوط به استان تهران با رقم ۳۴.۵ سال و کمترین آن مربوط به استان سیستان‌و بلوچستان با ۲۷.۱ سال است.

میانگین سن پدر در نخستین فرزندآوری/نرخ خام ولادت۱۲.۸ در هزار نفر جمعیت

به گزارش ایرنا به نقل از سازمان ثبت احوال کشور، در نیمه نخست امسال نسبت متولدین پسر و دختر به ترتیب ۵۱.۹ درصد و ۴۸.۱ درصد بود و بر اساس این گزارش نسبت تولد پسران به دختران در این مدت ۱۰۸ بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۱۰۴) ۰.۹ درصد رشد داشته است.

در این گزارش تاکید شده است در دنیا در بدو تولد تعداد موالید پسر از تعداد موالید دختر بیشتر است و این نسبت در سال های بعد به علت مرگ زیاد جنس ذکور، به تدریج کاهش می یابد تا این که در حدود ۲۰-۲۵ سالگی این نسبت متعادل می شود و به ۱۰۰ می رسد.

در جمعیت‌شناسی رقم ۱۰۳ تا ۱۰۷ را رقم طبیعی قابل قبول نسبت ‌جنسی در بدو تولد می‌دانند. نسبت‌جنسی بدو تولد در ۶ ماهه نخست سال امسال ۱۰۸ و در مدت مشابه سال گذشته ۱۰۷ بود.

همچنین براساس آمارهای این سازمان میانگین سن مادر در نخستین فرزندآوری در کل کشور در ۶ ماهه نخست امسال ۲۷.۴ سال است و همچنین مقدارشاخص در نقاط شهری ۲۸.۱ سال و در نقاط روستایی ۲۴.۴ سال است. بیشترین میانگین سنی مادران در نخستین فرزندآوری، در بین استان‌ها مربوط به استان تهران با ۳۰.۳ سال و کمترین آن مربوط به استان سیستان‌ و بلوچستان با ۲۲.۶ سال است.

همچنین در ۶ ماهه نخست امسال ۵۲۴ هزار و ۶۳۷ ولادت در کشور به ثبت رسید که استان تهران رکوردار میزان ولادت ها در این مدت زمان است و بیشترین میزان ولادت ها مربوط به استان تهران ۶۶ هزارو ۳۵ نوزاد و کمترین آن مربوط به استان سمنان با تعداد۳هزارو ۳۸۷ نوزاد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha