۱۵ آبان ۱۴۰۲، ۱۴:۱۲
کد خبرنگار: 1423
کد خبر: 85282331
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

روستاهای هدف گردشگری ایلام افزایش می یابند

۱۵ آبان ۱۴۰۲، ۱۴:۱۲
کد خبر: 85282331
روستاهای هدف گردشگری ایلام افزایش می یابند

ایلام - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام گفت: اسامی هفت روستای استان برای تبدیل به هدف گردشگری در سامانه وزارتخانه بارگذاری شده که در صورت تصویب و تایید نهایی جمع روستاهای هدف گردشگری استان به ۱۳ مورد افزایش می یابد.

فرزاد شریفی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: تصویب همه یا تعدادی از این روستاها بعد از بررسی میدانی و ارزیابی توسط کارشناسان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی انجام می شود.

وی افزود: استان ایلام در حال حاضر تعداد ۶ روستای "حیدرآباد" بخش سیوان از توابع ایلام، روستای "پشت قلعه آبدانان"، "کُلم" بدره، "زنجیره علیا و سنگ سفید" چرداول و "سراب کَلان" سیروان به عنوان روستای هدف گردشگری دارد که در دولت سیزدهم اعتباری بالغ بر ۲۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال جهت عمران، آبادی و توسعه زیرساخت های این روستاها هزینه شده است.

شریفی یادآور شد: با افزایش تعداد روستاهای هدف گردشگری استان، هفت روستای دیگر بر اساس شاخص های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، معرفی و در سامانه بارگزاری شده است که منتظر نتیجه بررسی تایید این روستاها هستیم.

وی ادامه داد: روستاهای "خوران" ایوان، "بیشه دراز" دهلران، "بان سَرو" چوار و چهار روستای "زید"، "شیخ مکان"، "هاشم آباد" و "اَرمو" در شهرستان دره شهر جهت تبدیل به روستاهای هدف گردشگری در سامانه وزارتخانه ثبت شده اند.

شریفی در مورد مزایای تبدیل روستاها به هدف گردشگری توضیح داد: امکان جذب اعتبار برای توسعه و عمران این روستاها وجود دارد و بر اساس اِلمان های گردشگری، تاریخی، مذهبی یا طبیعی خاص آن روستا طرح های هادی با نظارت کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اجرا می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام اضافه کرد: روستاهای هدف گردشگری استان ایلام علاوه بر منظر کشاورزی، از لحاظ جاذبه های طبیعی و تاریخی هم پتانسیل جذب گردشگران را دارند.

وی یادآور شد: طی سال های اخیر در کنار روستاهای هدف گردشگری، توریسم روستایی در استان نیز به طور چشمگیری در حال رشد است و با توجه به وجود این گونه ظرفیت های جذب مسافر برای روستاها، برنامه هایی با رویکرد توسعه گردشگری کشاورزی و روستایی مد نظر قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ایلام گفت: نقطه قوت روستاهای استان نزدیکی به جاذبه های شاخص تاریخی، طبیعی و مذهبی، علاقمندی جوامع محلی جهت مشارکت در طرح های گردشگری است و عمده ضعف نیز عدم آشنایی جوامع محلی از رویدادها و فعالیت های گردشگری روستایی است.

شریفی با بیان اینکه بافت روستاهای استان کشاورزی، دامپروری و صنایع دستی است، اظهار کرد: گردشگران با اقامت در روستاها از خوراکی های محلی و سنتی خاص استان پذیرایی می شوند که برای توسعه و رونق گردشگری روستایی باید جوامع محلی این مناطق آموزش های لازم در حوزه توریسم روستایی را فرا گیرند.

استان ایلام بیش از ۵۰۰ روستا دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha