اصفهانی‌ها از حقابه مادی‌های شهرشان از بازگشایی زاینده‌رود کوتاه نمی‌آیند

اصفهان - ایرنا - معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان گفت: هیچ اصفهانی از سهم ١٠ میلیون مترمکعبی مادی‌های شریانی این کلانشهر در زمان بازگشایی رودخانه زاینده‌رود کوتاه نمی‌آید و شهرداری نیز به جد دنبال تخصیص حقابه این دیار است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مهدی بقایی عصر یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: حقابه شهر اصفهان از رودخانه زاینده‌رود جزو ضروری‌ترین نیازهای زیست‌محیطی و شهری این خطه است، لذا تخصیص آن همواره اهمیت بالایی دارد.

وی ادامه داد: کاهش مشکلات محیط زیستی بویژه فرونشست زمین در گروی تخصیص آب از رودخانه است بخصوص اینکه هنگام جاری شدن زاینده‌رود بسیاری از چاه‌های آب تغذیه می‌شود و چالشی مانند فرونشست تا حدی کمتر خواهد شد.

معاون شهردار اصفهان خاطرنشان کرد: اگرچه تامین منابع آب پایدار شهر و برنامه مدیریت مصرف و استفاده از روش‌های بهره‌ور آبیاری جزو برنامه‌های شهرداریست اما تخصیص حقابه از زایندرود، مطالبه همیشگی خواهد بود.

بقایی تصریح کرد: عملیاتی کردن اقدامات برای کاهش مصرف آب در فضای سبز و جایگزینی گونه‌های مناسب اقلیم نیز توسط شهرداری در حال انجام است.

وی گفت: شهر اصفهان دارای حدود ٢٠٠ حلقه چاه آب است که بسیاری از آنها خشک شده لذا تصفیه و بهره گیری از پساب را بصورت جدی دنبال می‌کنیم و قرار است میزان پساب مورد استفاده در اصفهان تا سال ١۴١٠ به ۵۶ میلیون مترمکعب در سال برسد.

معاون شهردار اصفهان با اشاره به اینکه نیاز آبی مطلوب این دیار ۵۶ میلیون مترمکعب در سال است، تصریح کرد: نیاز آبی این شهر در زمان خشکسالی ٣۶ میلیون مترمکعب در سال برآورد می‌شود.

مدیر بهینه‌سازی، تعمیرات و نگهداری شهرداری اصفهان نیز در این جلسه گفت: سالانه حدود ۱۰ درصد از تجهیزات شهری بویژه تجهیزات فلزی، سرقت یا تخریب می‌شود.

سیدمهدی حسینی افزود: ۵٠٠ آب‌نما در شهر اصفهان وجود دارد که هر روز توسط شهرداری روشن و خاموش، نگهداری و در صورت نیاز تعمیر می‌شود.

وی ادامه داد: نورپردازی تمام ابنیه تاریخی شهر نیز انجام می شود برای مثال یکصد میلیارد ریال برای افزایش روشنایی میدان نقش جهان هزینه شده است.

به گزارش ایرنا، مجید نادرالاصلی رییس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم برخوردار شورای اسلامی شهر اصفهان ١٠ آبان اعلام کرد: سهم‌ مادی‌های شریانی این شهر از زاینده‌رود در گفت‌وگوی حضوری با مسوولان ذیربط ۱٠ میلیون مترمکعب تعیین شده است که باید در زمان بازگشایی این رودخانه تخصیص یابد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان نیز اواخر مهر سالجاری از بازگشایی زاینده‌رود از بیستم آبان سالجاری به منظور انجام کشت پائیزه کشاورزان استان خبر داده بود.

به گفته مهرداد مرادمند، در این نوبت، سد زاینده‌رود برای کشت پاییزه کشاورزان بازگشایی و پیش بینی می‌شود آب پس از سه روز به مزارع کشاورزان برسد، در باره حجم آب و تعداد روزهای جریان آب هنوز مذاکرات در جریان است و پس از نهایی شدن اطلاع‌رسانی لازم صورت می‌پذیرد.

به گفته کارشناسان، در باغشهر اصفهان یک هزار کیلومتر مادی وجود داشته است که امروزه از مجموع ۲۷۰ کیلومتر موجود ۲۳۰ کیلومتر آن قابلیت استفاده دارد.

بر اساس تومار شیخ بهایی، مادی‌ها وظیفه انتقال آب به دشت اصفهان را بر عهده داشته و آب زاینده‌رود هم به ۳۳۰ سهم تقسیم‌بندی می‌شده است.

رودخانه زاینده‌رود به طول بیش از ۴۰۰ کیلومتر در دهه‌های اخیر بدلیل برداشت‌های غیرقانونی در بالادست، انتقال آب به حوضه دیگر، تراکم جمعیت و تا حدودی کاهش نسبی بارندگی‌ها، به یک رودخانه با جریان دوره‌ای، تبدیل و در پایین‌ دست در فصول گرم بویژه تابستان با خشکی مواجه شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha