نسبت تولد پسران به دختران در نیمه نخست امسال بیشتر شد

تهران - ایرنا - سازمان ثبت احوال کشور اعلام کرد: از میان نوزادان متولد شده از ابتدای فروردین تا پایان شهریور ماه امسال در کشور نسبت متولدین پسر به دختر به ترتیب ۵۱.۹ درصد و ۴۸.۱ درصد بود.

به گزارش ایرنا از سازمان ثبت احوال کشور، در نیمه نخست امسال نسبت متولدین پسر و دختر به ترتیب ۵۱.۹ درصد و ۴۸.۱ درصد بود و بر اساس این گزارش نسبت تولد پسران به دختران در این مدت ۱۰۸ بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۱۰۴) ۰.۹ درصد رشد داشته است.

در این گزارش تاکید شده است در دنیا در بدو تولد تعداد موالید پسر از تعداد موالید دختر بیشتر است و این نسبت در سال های بعد به علت مرگ زیاد جنس ذکور، به تدریج کاهش می یابد تا این که در حدود ۲۰-۲۵ سالگی این نسبت متعادل می شود و به ۱۰۰ می رسد.

در جمعیت‌شناسی رقم ۱۰۳ تا ۱۰۷ را رقم طبیعی قابل قبول نسبت ‌جنسی در بدو تولد می‌دانند. نسبت‌جنسی بدو تولد در ۶ ماهه نخست سال امسال ۱۰۸ و در مدت مشابه سال گذشته ۱۰۷ بود.

به گزارش ایرنا به نقل از سازمان ثبت احوال کشور براساس آمارهای این سازمان میانگین سن مادر در نخستین فرزندآوری در کل کشور در ۶ ماهه نخست امسال ۲۷.۴ سال است.

همچنین بر اساس این گزارش مقدارشاخص در نقاط شهری ۲۸.۱ سال و در نقاط روستایی ۲۴.۴ سال است. بیشترین میانگین سنی مادران در نخستین فرزندآوری، در بین استان‌ها مربوط به استان تهران با ۳۰.۳ سال و کمترین آن مربوط به استان سیستان‌ و بلوچستان با ۲۲.۶ سال است.

همچنین در ۶ ماهه نخست امسال ۵۲۴ هزار و ۶۳۷ ولادت در کشور به ثبت رسید که استان تهران رکوردار میزان ولادت ها در این مدت زمان است و بیشترین میزان ولادت ها مربوط به استان تهران ۶۶ هزارو ۳۵ نوزاد و کمترین آن مربوط به استان سمنان با تعداد۳هزارو ۳۸۷ نوزاد بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha