دیابت؛ زمینه‌ساز پوسیدگی دندان‌ها/ ۱۰ اقدام موثر در پیشگیری کدام است؟

تهران - ایرنا - کارشناس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه کم شدن میزان بزاق در دهان زمینه‌ساز پوسیدگی دندان‌های بیماران دیابتی می‌شود، بر اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان در این افراد تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، هفته ملی دیابت با هدف شاخت این بیماری از ۲۰ آبان ماه جاری آغاز می شود؛ شعار کمپین سه ساله دیابت «دسترسی به مراقبت دیابت» است و شعار اختصاصی امسال روز جهانی دیابت نیز «دیابت: شناخت خطرات، اقدام موثر» اعلام شده است.

در آستانه هفته ملی آگاهی از بیماری دیابت دکتر بهناز ولی زاده کارشناس سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به تاثیر دیابت بر سلامت دهان و دندان گفت: دیابت یکی از بیماری‌های همه‌گیر و شایع در سراسر جهان است که گروه های سنی مختلف را درگیر می‌کند.

به گفته وی بسیاری از مبتلایان به دیابت متاسفانه از اهمیت بهداشت دهان و دندان آگاه نیستند و فقط درصد کمی از آنها مراجعات منظم به دندانپزشک دارند.

ولی زاده یادآور شد: بیماری لثه، از دست دادن دندان، خشکی دهان، پوسیدگی‌های دندانی، سوزش دهان، اختلال چشایی، اختلال عملکرد غدد بزاقی، تاخیر در ترمیم زخم و بیماری کاندیدیازیس (یک نوع بیماری قارچی) از جمله تظاهرات دهانی مرتبط با دیابت هستند.

وی مراقبت از دهان و دندان در مبتلایان به دیابت را بسیار مهم برشمرد و افزود: معاینات منظم دندانپزشکی در این افراد بسیار با اهمیت است و حتما مبتلایان به دیابت باید با نحوه مراقبت صحیح از دندان‌ها آشنایی داشته باشند.

کارشناس سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت تاکید کرد که افراد مبتلا به دیابت حتما در مراجعه به دندانپزشک باید بیماری خود را اطلاع دهند.

کارشناس سلامت دهان و دندان با اشاره به این که دیابت یک ریسک فاکتور(عامل خطر) شناخته شده برای بیماری پریودنتال(بیماری لثه) است گفت: میزان تخریب بافت پریودنتال(لثه) با سطح کنترل قند خون و مدت زمان ابتلا به بیماری دیابت ارتباط دارد که این موضوع لزوم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان و مراجعات منظم به دندانپزشک را بیش از پیش مشخص می‌کند.

وی یکی از مشکلات و دغدغه‌های بیماران دیابتی را کم شدن میزان بزاق در دهان عنوان کرد و افزود: کاهش میزان بزاق، قدرت پاکسازی دهان را کاهش می‌دهد و می‌تواند زمینه پوسیدگی دندان‌ها را فراهم کند.

به گفته ولی‌زاده تغییر عادت‌ غذایی، دشواری در تکلم و تحمل پروتزهای دندانی در دهان افراد دیابتی می‌تواند سبک زندگی مبتلایان را دستخوش تغییر کند و این بیماران را بیشتر در معرض عفونت‌های دهانی ناشی از بیماری لثه و خطر از دست دادن دندان‌ها قرار دهد.

بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی‌ با اشاره به تاخیر ترمیم بافت‌های آسیب دیده در دیابتی‌ها گفت: این تاخیر در ترمیم بافت‌ها در مواردی نظیر کشیدن دندان یا جراحی‌های ایمپلنت بسیار تاثیرگذار است و با به تعویق افتادن بهبود زخم‌ها روند درمان را با دشواری روبرو می‌سازد.

این کارشناس معاونت بهداشت تاکید کرد بیمارانی که دیابت کنترل شده دارند کمتر در معرض افزایش تاخیر در ترمیم زخم پس از جراحی قرار دارند.

دیابت؛ زمینه‌ساز پوسیدگی دندان‌ها/ ۱۰ اقدام موثر در پیشگیری کدام است؟

نکات مهم در مراقبت از دهان و دندان دیابتی‌ها

کارشناس معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به منظور پیشگیری از بروز بیماری های دهان و دندان نکات زیر را به مبتلایان دیابت توصیه کرد:

- در فواصل زمانی منظم به دندانپزشک مراجعه کنید

- حتما در مراجعه اول به دندانپزشک شرایط بیماری خود را کامل توضیح دهید

- بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید

- حرکت مسواک باید ملایم باشد

- حداقل روزی یکبار از نخ دندان استفاده کنید

- مراقب باشید هنگام استفاده از نخ دندان به لثه‌ها آسیب نزنید

- روزانه لثه‌هایتان را معاینه کنید و در صورتی که زخم، التهاب، قرمزی، خونریزی از لثه، زخم عفونی یا زخم ناشی از دندان مصنوعی مشاهده کردید به دندانپزشک مراجعه کنید

- درصورتی که قند خون شما کنترل نشده بهتر است کارهای غیر اورژانسی دندانپزشکی را تا کنترل شدن قند خون به تعویق بیندازید

- برنامه درمانی خود را در نظر داشته باشید و با دندانپزشک خود برای انتخاب بهترین روش و زمان برای پیشگیری از شرایط افت قند خون( هیپوگلیسمی) صحبت کنید

- برای پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان ضمن کنترل قند خون از استعمال دخانیات پرهیز کنید

روزشمار هفته ملی دیابت

روزشمار هفته ملی دیابت به شرح زیر است :

شنبه - ۲۰ آبان : پیش دیابت
یکشنبه - ۲۱ آبان : دیابت و نقش رسانه ها
دوشنبه - ۲۲ آبان : دیابت، آموزش، مشارکت مردمی و سمن ها
سه شنبه - ۲۳ آبان : روز جهانی دیابت «دیابت: شناخت خطرات، اقدام موثر»
چهارشنبه - ۲۴ آبان : دیابت، بهبود دسترسی به درمان
پنجشنبه - ۲۵ آبان: دیابت، شیوه زندگی سالم با تغذیه سالم
جمعه - ۲۶ آبان : دیابت، شیوه زندگی سالم با فعالیت بدنی

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha