آخرین وضعیت محکومان پرونده شهید عجمیان/ هیچ کس در پرونده دخالتی نداشته است

کرج - ایرنا- رییس کل دادگستری البرز آخرین وضعیت محکومان پرونده شهید روح الله عجمیان را تشریح کرد و گفت: متهمان در پرونده شهید عجمیان به جهت افساد فی الارض و محاربه تحت تعقیب قرار گرفتند.

به گزارش ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه ، "حسین فاضلی هریکندی " روز پنجشنبه در اطلاعیه ای اظهار کرد: دادگاه با توجه به مقررات و حسب نوع و نحوه اقدامات متهمان احکام هر یک از آن‌ها را تعیین کرد و به همین جهت دو نفر از متهمان که دخالت مستقیم و موثر در شهادت این شهید داشتند به اعدام محکوم شدند و سایر متهمان نیز با توجه به نوع و کیفیت اقدامات به نفی بلد (حبس در تبعید) محکوم شدند.

شهید روح الله عجمیان در جریان اغتشاشات و ناامنی‌های ۱۲ آبان سال گذشته آزاد راه کرج - قزوین در محدوده بهشت سکینه (س) کرج با ضربات متعدد چاقو به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

آخرین وضعیت محکومان پرونده شهید عجمیان/ هیچ کس در پرونده دخالتی نداشته است

وی گفت: بلافاصله پس از این جنایت، دستگاه قضایی استان البرز ورود جدی به این حادثه داشت و با تلاش شبانه‌روزی دادگستری کل استان و سربازان گمنام امام زمان (عج) در اداره کل اطلاعات استان البرز، متهمان به سرعت شناسایی و دستگیر شدند.

وی با اشاره به رهنمودها و دستورات رئیس قوه قضاییه در کلیه مراحل شناسایی و بازداشت و همچنین در مراحل رسیدگی به این پرونده حساس که موجبات جریحه‌دار شدن احساسات مردم شده بود بیان کرد:رئیس قوه قضاییه بلافاصله پس از وقوع اغتشاشات آن روز و شهادت این شهید عزیز، طی تماس تلفنی، دستور تسریع در شناسایی و دستگیری متهمان و نیز رسیدگی و صدور حکم را صادر کردند و بلافاصله هم پرونده‌ای در این خصوص در دادگستری کل استان البرز تشکیل شد.

وی افزود: با پیگیری و تلاش جهادی در دادسرای عمومی و انقلاب کرج، ۲۰ آبان ماه و هشت روز بعد از این جنایت، کیفرخواست متهمان پرونده صادر و جهت رسیدگی به دادگاه انقلاب اسلامی استان البرز ارجاع شد.

فاضلی هریکندی اضافه کرد : رسیدگی به این پرونده با اتهاماتی از قبیل «افساد فی الارض از طریق ارتکاب جرایم متعدد علیه امنیت کشور و حمله به مامورین نیروی مقاومت بسیج و فراجا»، «جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد که موجب اخلال شدید در نظم عمومی و ناامنی در کشور و منتهی به شهادت بسیجی حافظ امنیت، سید روح الله عجمیان شد»، «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور» از روز ۹ آذرماه در شعبه اول دادگاه انقلاب استان البرز پس از انجام تشریفات قانونی مربوطه و برگزاری جلسات متعدد دادگاه با حضور خانواده شهید و متهمان و وکلای آن‌ها انجام و در نهایت حکم دادگاه در تاریخ ۱۳ آذر سال ۱۴۰۱ صادر شد.

رئیس کل دادگستری استان البرز با اعلام اینکه محمد مهدی کرمی و سید محمد حسینی به عنوان دو عامل اصلی جنایت و شهادت مظلومانه سید روح‌الله عجمیان صبح روز ۱۷ دی ماه ۱۴۰۱ به دار مجازات آویخته شدند افزود: حکم سایر متهمان نیز پس از رسیدگی و صدور احکام مجدد، در شهریور سال جاری مورد تایید دیوانعالی کشور قرار گرفت که بر این اساس آرای صادره قطعیت یافت و بدین ترتیب «حمید قره حسنلو» به ۱۵سال حبس نفی بلد؛ «رضا آریا»، «حسین محمدی» و «مهدی محمدی» هر کدام به ۱۰ سال حبس نفی بلد محکوم شدند؛ متهمان «محمد امین اخلاقی ساوجبلاغی»، «امین مهدی شکراللهی» و «فرزانه قره حسنلو» هر کدام به پنج سال حبس نفی بلد و «علی معظمی گودرزی» به سه سال حبس نفی بلد محکوم شدند.

وی با یادآوری اینکه احکام صادره در دادگاه انقلاب اسلامی استان البرز در مورد همه محکومان پرونده شهادت شهید عجمیان به جز «آرین فرزام نیا»، توسط دیوان عالی کشور، تایید و قطعی شد، در خصوص آخرین وضعیت محکومان این پرونده بیان کرد: «حمید قره حسنلو» در حال تحمل پانزده سال نفی بلد در زندان یزد است؛ همچنین نفی بلد ۱۰ سال در زندان کرمان برای «حسین محمدی»، «رضا آریا»، «مهدی محمدی»؛ پنج سال نفی بلد در زندان مشهد برای «محمد امین اخلاقی ساوجبلاغی»، «امین مهدی شکراللهی» و «فرزانه قره حسنلو» و سه سال نفی بلد در زندان قم برای «علی معظمی گودرزی» در حال اجراست.

وی افزود: متهم «آرین فرزان نیا» نیز با توجه به نیاز به بررسی مجدد و تکمیل تحقیقات، همانند سایر محکومان از ابتدای دستگیری تاکنون در زندان به سر می‌برند.

آخرین وضعیت محکومان پرونده شهید عجمیان/ هیچ کس در پرونده دخالتی نداشته است مرکز اطلاع رسانی قوه قضاییه در ادامه این اطلاعیه اعلام داشت: آخرین نتیجه رسیدگی به پرونده شهید روح الله عجمیان و احکام صادر شده از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی استان البرز در این پرونده به شرح زیر است:

شهادت ایشان در ۱۲ آبان سال ۱۴۰۱ در منطقه کمالشهر کرج بوده است.

ریاست قوه قضاییه بلافاصله پس از وقوع اغتشاشات آن روز و شهادت این شهید عزیز، طی تماس تلفنی، دستور تسریع در شناسایی و دستگیری متهمان و نیز رسیدگی و صدور حکم را صادر نمودند و بلافاصله هم پرونده‌ای در این خصوص در دادگستری کل استان البرز تشکیل شد.

با دستورات قضایی بازپرس ویژه و تلاش شبانه روزی اداره کل اطلاعات استان البرز، متهمان شناسایی و دستگیر شدند.

با پیگیری مستمر ریاست قوه قضاییه و تلاش همکاران قضایی ما و ضابط پرونده، حدود یک هفته پس از شهادت یعنی در ۲۰ آبان ۱۴۰۱ قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست صادر شد.

توضیحات:

۱- در این پرونده متهمان به جهت افساد فی الارض و محاربه تحت تعقیب قرار گرفتند و دادگاه نیز با توجه به مقررات و حسب نوع و نحوه اقدامات متهمان احکام هر یک از آن‌ها را تعیین کرد و به همین جهت دو نفر از متهمان که دخالت مستقیم و موثر در شهادت این شهید داشتند به اعدام محکوم شدند و سایر متهمان نیز با توجه به نوع و کیفیت اقدامات به نفی بلد (حبس در تبعید) محکوم شدند.

۲- احکام اعدام دونفر از محکومان به نام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی در ۱۷ دی سال قبل اجرا شد.

۳- حکم صادره در خصوص آرین فرزام نیا نیز با توجه به ادعای متعاقب بستگان او مبنی بر ابتلای وی به بیماری افسردگی، برای معرفی به پزشکی قانونی نقض و پرونده جهت بررسی و صدور حکم مجدد به شعبه اول دادگاه انقلاب استان البرز اعاده شد و پس از انجام استعلامات مجدد برای تاریخ ۲۴ آبان وقت رسیدگی مجدد به پرونده تعیین شده است.

۴- غیر از آرین فرجام نیا، احکام صادرشده از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی استان البرز از سوی دیوان عالی کشور تایید شد و با توجه به قطعیت احکام نفی بلد که به صورت تحمل حبس در زندان‌های شهرهای تعیین شده در حکم دادگاه می‌باشد، به زندان‌های شهرهای مربوطه اعزام و از زمان بازداشت تاکنون در زندان هستند.

۵- از ابتدای رسیدگی به این پرونده ریاست قوه قضاییه دستورات ویژه جهت هم تسریع در شناسایی و دستگیری متهمان و رسیدگی و صدور حکم داشتند و هم دستور دادند که همه متهمان شناسایی و مطابق قوانین و مقررات مربوطه به اتهام هریک از آن‌ها با دقت و رعایت مقررات رسیدگی و احکام مربوطه صادر و اجرا شود.

۶- هیچ کس در این پرونده له یا علیه متهمان دخالت و یا توصیه به صورت شفاهی و یا کتبی نداشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha