۱۱ آبان ۱۴۰۲، ۱۳:۰۵
کد خبرنگار: 2204
کد خبر: 85278494
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

امام جمعه بیرجند: مساله فلسطین عرصه بین حق و باطل است

بیرجند - ایرنا - نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت‌: مساله غزه و فلسطین عرصه بین حق و باطل بوده که مساله مکتبی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا حجت‌الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی روز پنجشنبه در همایش تجلیل از موکب‌داران و رانندگان اربعین حسینی که با حضور استاندار خراسان جنوبی در بیرجند برگزار شد، افزود: این مساله مربوط به منطقه‌ خاصی نبوده و برای هر انسانی قابل تعقل است.

وی گفت: هر کسی عاشق عدل، حق و نجات بشر است باید به این مردم مظلوم کمک کند و با دشمنان آنها بجنگد؛ آنچه می‌تواند دنیا را به عنوان یک پیام تغییر دهد، عدالت امام علی (ع) است.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی ادامه داد: یک پیام برای هوشیاری مردم جهان است که به زودی رقم خواهد خورد، برای نجات بشر از دست این غول‌های جهانی باید جهانی فکر کرد و هر نقطه‌ای که اهل فساد و ظلم هستند فقط منظور آنجا نیست بلکه بحث جهانی است.

وی گفت: امروز آنچه توسعه می‌یابد و مردم دنیا را تحت تاثیر قرار داده، مکتب اولیای خداوند است، آنچه امروز در غزه مشاهده می‌شود کار هر روزه مستکبران عالم بوده و جنگ‌های جهانی به راه انداختند و خون ملت‌ها را آشامیده‌اند.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبادی افزود: پیام عشق موکب‌داران اربعین برای اینکه بشر نجات پیدا کند، تمدنی بوده که مستند به مکتب انبیا و راه ائمه است.

وی گفت: از روزی که اروپایی‌ها استعمار را شروع کردند، اقداماتشان همراه با جنایت بوده و منحصر به غزه نیست بلکه میلیون‌ها نفر از بومی‌های آمریکا را کشتند و ایالات متحده را بر سر قبر آنها ساختند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هم ۲۵۰ هزار نفر از بهترین انسان‌های کشور را شهید کردند اما پیام این خون‌ها و مقاومت، عشق به خدا و اهل بیت برای نجات بشر است تا دست هر ظالمی را از مظلوم کوتاه کند.

وی با اشاره به تفسیری از یک عالم مصری گفت: آنچه آنها (دشمنان) دریافته‌اند این است که اربعین مسئله جهانی برای نجات بشر است لذا موکب‌داران، طلایه‌داران تمدن اسلامی هستند و باید این پرچم برافراشته بماند.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبادی اظهار داشت: پیام موکب‌داران در اربعین، تمدن اسلامی و صدور انقلاب بوده زیرا تفکر دینی در مکتب اهل بیت (ع) عشق به خدا و مظاهر الهی است.

وی افزود: حب به خدا و عشق به مظاهر پروردگار عامل توفیق موکب‌داران در مراسم اربعین است که بزرگترین سرمایه محسوب می‌شود.

امام جمعه بیرجند با بیان اینکه نماز، روزه، جهاد و همه امور خیر مظهر حُب به خدا و اولیای الهی است گفت: از سال ۶۱ هجری تاکنون کاروان‌های بشری زیادی به دنیا آمدند و رفتند اما خوش به حال آنهایی که در این راه، حُب الهی را یافتند و خادمان اربعین هم جزو آنان هستند.

وی افزود: آنچه اربعین را به مسئله روز بین المللی تبدیل کرده، پیام آن است که عشق به خدا، خدمت به بندگان و ایثار در آن نمود دارد.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبادی گفت: آنچه موکب‌داران و خادمان اربعین را موفق کرده و شرکت کنندگان در این مراسم بی‌نظیر از کشورهای مختلف از هر دین و مذهبی را گرد هم می‌آورد عشق حسینی است لذا اسقف مسیحی هم وقتی به آنجا می‌رسد صلیبش را کنار گذاشته و به خاک کربلا سجده می‌کند.

مسئول ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات خراسان جنوبی هم در این همایش با بیان اینکه موکب‌داران نقش آفرینی خوبی در مراسم اربعین داشتند گفت: امسال با همه سختی‌ها، مشکلات و نواقص اما اتفاقات مبارکی رقم خورد و نگاه مسوولان و متولیان نسبت به گذشته متفاوت شده است.

موسی جوینده ادامه داد: مواکبی هم در مسیر نجف به کربلا و شهر کربلا بدون هیچ انتظاری و نبود زیرساخت کامل، خدمتگذار زائران هستند که گمنام می‌روند و بر می‌گردند.

وی پخش مستقیم خدمت‌رسانی مواکب خراسان جنوبی از شبکه خاوران را جزو اتفاقات خوب امسال برشمرد و گفت: نیاز است مجلس در تامین برخی هزینه‌ها ورود پیدا کند و ردیف بودجه برای اربعین در نظر گرفته شود زیرا این پیاده‌روی بزرگترین کار فرهنگی و جریان ساز است اما حتی یک ریال بودجه دولتی درخصوص موکب‌ها نداریم.

مسئول ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات خراسان جنوبی به اعزام هزار و ۵۰۰ خدمه از این استان برای کمک رسانی در اربعین اشاره کرد و افزود: ۶۰ موکب در اربعین و هشت موکب هم در روزهای پایانی ماه صفر خدمت رسانی کردند.

وی عنوان کرد: اگر تلاش و مدیریت نشود مشکلات جدی پیش روی موکب‌داران قرار دارد و موکب‌ها برای نقش آفرینی بیشتر ۱۵۰ کامیون بار را حمل کردند.

جوینده گفت: رانندگان حدود یک ماه معطل موکب‌ها هستند و چون دستورالعمل براساس پیمایش سوخت تخصیص می‌یابد و یک ماه توقف دارند نه تنها به آنها سوخت داده نمی‌شود بلکه جریمه هم می‌شوند.

وی اضافه کرد: این معضل باید از طریق رایزنی نمایندگان مجلس با وزیز نفت حل شود چون مورد گلایه است تا همان سهمیه سوخت در یک ماه توقف به رانندگان اختصاص یابد.

مسئول ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات خراسان جنوبی لزوم تخصیص حواله لاستیک به رانندگانی که در اربعین همکاری دارند را مورد تاکید قرار داد و گفت: امسال بیش از یک میلیون پرس غذا توسط موکب‌های استان پخت شد و در اختیار زائران قرار گرفت.

وی پخت ۴۱۰ هزار قرص نان، ارائه ۹۲ هزار خدمت بهداشتی و ویزیت رایگان توسط مواکب خراسان جنوبی را یادآور شد و افزود: شست و شوی لباس زائران هم از خدمات ویژه مواکب خراسان جنوبی بود که مورد تقدیر بسیاری از مقامات قرار گرفته است و در پایان ماه صفر نیز مواکب کار خدمت رسانی به زائران پاکستانی را انجام دادند.

جوینده گفت: موکب‌داران همچنین مسائل اجتماعی را پشتیبانی می کنند لذا در هر حادثه‌ای مواکب به مدد مدیران و مردم می‌آیند که نمونه آن در بحران گاز سال گذشته و زلزله بشرویه نمود داشت اما باید مدیران از این ظرفیت بهتر استفاده کنند.

تسهیل انتقال موکب‌داران به مرز، تکمیل زیرساخت‌ها و تحویل زودتر از موعد اقلام یارانه‌ای برای موکب‌داران از دیگر موارد مطرح شده در این همایش توسط نماینده آنان بود.

اعلام آمادگی برای جمع آوری کمک به مردم غزه و برپایی یک موکب از خراسان جنوبی در غزه هم مطرح شد و در پایان موکب‌داران و رانندگانی که اربعین امسال به زائران خدمت رسانی کردند مورد تجلیل قرار گرفتند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha