برگزاری تظاهرات ضد صهیونیستی در سراسر انگلیس/خروش حامیان فلسطین در محکومیت جنایات اسرائیل

لندن – ایرنا – ده‌ها هزار حامی فلسطین در چندین شهر بزرگ انگلیس برای اعلام همبستگی با مردم مظلوم فلسطین و محکومیت جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی، برای سومین هفته پیاپی تظاهرات اعتراضی برپا کردند.

به گزارش ایرنا، معترضان از اقوام و ملیت‌های مختلف در لندن پس از تجمع در یکی از خیابان‌های نزدیک به پارلمان این کشور، به سمت میدان ترافلگار راهپیمایی کردند. آن‌ها ضمن اهتزاز پرچم فلسطین، پلاکاردهایی را در محکومیت جنایات ددمنشانه رژیم صهیونیستی در غزه حمل کرده و با سردادن شعارهایی مراتب اعتراض شدید خود را به حمایت تمام قد دولت‌های غربی به ویژه انگلیس از رژیم تل‌آویو به نمایش گذاشتند.

حامیان فلسطین در این حرکت اعتراضی که از سوی ده‌ها گروه‌ طرفدار فلسطین از جمله انجمن مسلمانان بریتانیا و کارزار همبستگی با فلسطین سازماندهی شده بود، در شعارهای خود آتش‌بس فوری در غزه، ارسال کمک‌های بشردوستانه به این منطقه و آزادی کامل فلسطین را خواستار شدند.

این سومین تظاهرات پیاپی در محکومیت رژیم صهیونیستی طی سه هفته گذشته است که با وجود محدودیت‌های وضع شده از سوی مقامات دولت لندن، با مشارکت گسترده و پرشمار حامیان فلسطین جریان دارد. در این تظاهرات مدیران ارشد اتحادیه‌های کارگری به نمایندگی از میلیون‌ها کارگر انگلیسی و شماری از نمایندگان مجلس این کشور برای اعلام همبستگی با مردم فلسطین حضور دارند و قرار است در پایان این حرکت اعتراضی سخنرانی کنند.

رئیس کارزار حمایت از فلسطین در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت: شنبه گذشته افزون بر ۳۰۰ هزار نفر در خیابان‌های لندن راهپیمایی و بزرگترین تظاهرات در حمایت از مردم فلسطین در تاریخ انگلیس را ثبت کردند. امروز هم حامیان فلسطین به خیابان‌ها آمده‌اند تا اعتراض خود را نسبت به جنایات وحشتناکی که در غزه جریان دارد به نمایش گذاشتند.

وی ادامه داد: طبق آمارها تا دیروز افزون بر ۸ هزار فلسطینی بر اثر حملات اسرائیل به غزه کشته‌شدند که از این میزان ۳۰ هزار نفر کودک بوده‌اند. یک هزار کودک دیگر هم زیر آوار گرفتار و احتمال کشته‌ شده‌اند.

این فعال مدنی با اشاره به دور تازه حملات رژیم صهیونیستی در غزه گفت: «ما امروز در حالی تظاهرات می‌کنیم که نمی‌دانیم چه تعداد فلسطینی کشته شده و چند کودک زیر آوار گرفتار هستند. ما از مسئولان دولت می‌خواهیم که از آتش‌بس فوری حمایت کنند.»

وی با انتقاد از چشم‌پوشی دولت لندن نسبت به جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی افزود: «عدم حمایت از آتش‌بس هیچ توجیهی ندارد، مگر اینکه شما تصور کنید فلسطینیان انسان نیستند.»

برگزاری تظاهرات ضد صهیونیستی در سراسر انگلیس/خروش حامیان فلسطین در محکومیت جنایات اسرائیل

به گزارش ایرنا، حامیان فلسطین در سایر شهرهای انگلیس نیز در خیابان‌ها سرازیر شده و خواستار حمایت دولت‌های غربی از آتش‌بس در غزه هستند. این درحالیست که افزایش تحرکات ضد صهیونیستی از یک طرف لابی رژیم صهیونیستی در انگلیس را پریشان کرده و از سوی دیگر مقامات دولت لندن را به وحشت انداخته است.

روزنامه تایمز چاپ لندن امروز (شنبه) در گزارشی بدون ارائه سند و مدرک ادعا کرد که ایران در هدایت تظاهرات ضد صهیونیستی و «ایجاد ناآرامی» در انگلیس نقش دارد. این روزنامه انگلیسی به نقل از یک منبع ناشناس وابسته به پلیس این کشور مدعی شد: «ماموران ایران با دامن زدن به اعتراضات غزه در بریتانیا ناآرامی ایجاد می کنند.»

این گزارش ادعایی می‌افزاید: «تایمز دریافت که افسران ضد تروریسم به طور خصوصی گفته‌اند که تهران در تلاش است تا تنش ها در تجمعات حامیان فلسطین را افزایش دهد.»

تایمز که از رسانه‌های نزدیک به وزارت امور خارجه انگلیس بشمار می‌رود، در این گزارش ادعایی تلاش کرد تا با کنار هم قراردادن مواضع خصمانه دولت لندن، اتهاماتی را به نقل از منابع ناشناس علیه ایران مطرح و ادعای مداخله تهران در تظاهرات ضد صهیونیستی را توجیه کند.

این درحالی است که کاردار سفارت کشورمان چندی پیش در نشست با خبرنگاران رسانه‌های بین المللی در لندن، اتهامات بی‌اساس مقام‌های امنیتی انگلیس مبنی بر تهدیدهای احتمالی از ناحیه ایران در خاک این کشور را تکذیب و از اینگونه فضاسازی‌ها ابراز تاسف کرد. سید مهدی حسینی متین عنوان کرد که جمهوری اسلامی ایران در راستای دفاع از منافع خود از کسی واهمه ندارد و برنامه خود را اعلام می‌کند.

کاردار سفارت کشورمان عنوان کرد که جمهوری اسلامی ایران در جلسات دوجانبه با مقامات وزارت امور خارجه انگلیس، آمادگی خود را برای بررسی ادعاهای طرف انگلیسی مطرح کرده اما تاکنون سندی برای آن از سوی دولت انگلیس ارائه نشده است. وی با انتقاد از فضاسازی‌های ضد ایرانی، گفت: ما با انگلیس دارای روابط کامل هستیم و دولت لندن می‌تواند مسائل خود را با ما در میان بگذارد.

او همچنین در این جلسه درباره تبعات حمایت تمام قد دولت‌های غربی از رژیم غاصب و جنایتکار رژیم صهیونیستی، از جمله تشدید تنش‌ها در منطقه غرب آسیا هشدار داد و تصریح کرد که حامیان تل‌آویو در جای درست تاریخ نایستاده‌اند.

انگلیس همسو با دولت‌های غربی از آنچه توقف بشردوستانه در نبرد نامیده می‌شود حمایت می‌کند و برقراری آتش‌بس را به نفع گروه‌های مقاومت فلسطینی می‌داند. با این حال اعتراضات داخلی علیه موضع دولت لندن و سایر احزاب سیاسی انگلیس رو به افزایش است و تاکنون چندین طومار برای حمایت از طرح آتش‌بس امضاء شده است.

دیروز افزون بر ۲۵۰ وکیل و استاد حقوق بین‌الملل در انگلیس طی نامه‌ای سرگشاده به نخست وزیر و وزرای دفاع و امورخارجه این کشور با اشاره به نقض جدی قوانین بین‌المللی بشردوستانه در حملات رژیم صهیونیستی به غزه، خواستار حمایت دولت لندن از آتش‌بس فوری در این منطقه شدند.

نویسندگان در این نامه که فرازهایی از آن در رسانه‌های انگلیس منتشر شده است از دولت ریشی سوناک خواسته‌اند که از نفوذش بر رژیم صهیونیستی برای برقراری آتش‌بس فوری در غزه و باز شدن کریدورهای بین‌المللی برای انتقال اقلام بشردوستانه استفاده کند.

آن‌ها در این نامه ده صفحه‌ای به دولت لندن تاکید کرده‌اند که فروش تسلیحات به رژیم صهیونیستی را متوقف کند، چراکه این تسلیحات در نقض جدی قوانین بین المللی بشردوستانه علیه فلسطینیان استفاده می‌شود. در نامه یادشده آمده است: «گرسنگی دادن به یک جمعیت غیرنظامی به عنوان یک روش جنگی، آنچنان که اسرائیل در غزه انجام می‌دهد، طبق قوانین بین‌المللی اکیداً ممنوع است... و جنایت جنگی محسوب می‌شود».

شهردار لندن به‌عنوان یکی از اعضای ارشد دومین حزب سیاسی انگلیس (کارگر) با صدور بیانیه‌ای که با مواضع رهبر این حزب زاویه دارد، خواستار آتش‌بس کامل در غزه شده است. وی با اعتراض شدید به جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی در غزه تصریح کرد که تل‌آویو دربرابر قوانین بین‌المللی بشردوستانه مستثنی نیست.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد دیشب، پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی کشورهای عربی در مورد درگیری‌های مقاومت فلسطین و رژیم صهیونیستی را تصویب کرد و خواستار آتش‌بس بشردوستانه فوری و توقف خصومت‌ها در غزه شد. با این حال ناظران بین‌المللی معتقدند که رژیم صهیونیستی به اجرای این قطعنامه پایبند نخواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha