مرگ و میر مادران باردار به کمتر از یک درصد رسیده است/ ایران جزو سه کشور پیشرو

تهران - ایرنا - رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور گفت: میزان مرگ و میر مادران باردار در کشور به ۲۰ در ۱۰۰ هزار تولد زنده کاهش یافته که کمتر از یک درصد آمار جهانی (۲۰۰ در ۱۰۰ هزار تولد زنده) بوده و این دستاورد با تلاش متخصصان زنان و زایمان محقق شده است.

به گزارش ایرنا، محمد رییس زاده روز چهارشنبه در اولین کنگره تخصصی چالش های بالینی زایمان که در بیمارستان میلاد برگزار شد، افزود: بحث مرگ و میر مادران باردار از مهمترین شاخص های بهداشتی بوده و اکنون در دنیا هر دو دقیقه یک مادر به دلیل زایمان جان خود را از دست می دهد.

وی اظهار داشت: در کشور ما با تلاش متخصصان زنان و زایمان و رزیدنت های مراکز درمانی که بیشترین فشار کاری بر دوش آنهاست، میزان مرگ و میر مادران باردار نسبت به میانگین جهانی کمتر بوده و جزو سه کشور پیشرو در دنیا در این زمینه هستیم و مسوولان باید قدر پزشکان ما را بدانند.

رییس زاده با بیان اینکه در دسترس بودن خدمات تخصصی از مهمترین موارد برای زایمان ایمن است، ادامه داد: در کشور ما بالای ۹۵ درصد زایمان ها توسط کادر تخصصی زنان و زایمان انجام می شود و زایمان ایمنی بهترین روش برای حفظ جان مادر و جنین است.

به گفته وی، مطالعات متعدد نشان می دهد بیشترین مرگ و میر باردار بین ۳۰ تا ۳۵ سال رخ می دهد که عمده ترین آنها در زایمان اول اتفاق می افتد که ۴۵ درصد ناشی از عدم تخصص کافی است.

رییس زاده افزود: ۱۷ درصد موارد مرگ و میر مادران باردار به علت عدم دسترسی به کادر درمان است که باید زیر ساخت ها در این زمینه اصلاح شود.

وی با اشاره اینکه بیش از ۴۲ درصد متخصصان ما در پنج کلانشهر ساکن هستند و توزیع ناعادلانه در مناطق مختلف نیازمند توجه و سیاست گذاری است، تصریح کرد: ضرورت دارد صندوق امنیت برای متخصصان زنان و زایمان ایجاد شود تا دغدغه ای بابت مسائل قانونی، بیمه ای و غیره ای نداشته باشد و وزارت بهداشت در این زمینه تلاش کند.

رییس زاده تاکید کرد: جامعه پزشکی بسیار ارزشمند و فرهیخته هستند و در نامه ای به رئیس جمهور بیان کردم تا جلوی هجمه به این جامعه گرفته و متوقف شود.

مرگ و میر مادران باردار به کمتر از یک درصد رسیده است/ ایران جزو سه کشور پیشرو

۵۶ درصد زایمان در کشور سزارین است

سودابه کاظمی رییس انجمن متخصصان زنان و زایمان کشور نیز در این کنگره گفت: حدود ۵۶ درصد زایمان‌ها در کشور سزارین است و ایران جزو کشورهای پیشرو در این زمینه بوده در حالیکه عوارض این نوع زایمان نسبت به زایمان طبیعی بیشتر بوده و مشکلات زیادی را برای مادران ایجاد می کند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه افزایش جمعیت کشور به سمت سالمندی هشداری جدی است باید تمهیداتی اندیشیده شود تا فرزندآوری برای زوجین جذابیت داشته باشد.

کاظمی افزود: لازم است آموزش های بهداشت باروری، بهترین سن باردار شدن و غیره برای دختران از دوران دبیرستان و دوره های مشاوره ای نیز برای زوجین در زمینه سن مناسب باروری و تولد فرزند سالم برگزار شود و زوجین نباید بارداری‌ها رو به تعویق بیاندازند و در این زمینه آسیب شناسی باید انجام شود.

غربالگری جنین کاملا اختیاری است

رییس کنگره چالش های بالینی زایمان با بیان اینکه بهترین سن بارداری ۲۰ تا ۳۵ سال است، تصریح کرد: از سنین ۳۵ سالگی باید بارداری با مراقبت کامل انجام شود و انجام غربالگری های جنین از جمله سندرم داون، دیابت و غیره کاملا اختیاری بوده و نباید از سوی متخصصان زنان و زایمان اجباری برای ا آنها نجام شود.

باید پنج درصد از میزان سزارین در کشور کاسته شود

مریم میرپور دبیر اجرایی اولین کنگره تخصصی چالش های بالینی زایمان نیز گفت: در راستای اهداف جوانی جمعیت باید سالانه پنج درصد از میزان سزارین در کشور کاسته و به زایمان طبیعی افزوده شود.

وی با بیان اینکه اداره زایمان وظیفه مهم متخصصان زنان و زایمان است، افزود: آنها باید با بهره گیری از علم روز و با روش های علمی تلاش کنند تا از وقوع حوادث نابهنگام در حین زایمان جلوگیری شود یا در صورت بروز حادثه تصمیمات صحیح برای بیمار گرفته شود که نتیجه آن حفظ سلامت مادر و جنین باشد.

میرپور ادامه داد: در این همایش محور اصلی چالش های احتمالی از زمان بستری بیمار تا ساعت ها بعد زایمان است و زایمان غیرطبیعی، حوادث خطرناک حین زایمان و مسایل قانونی از محورهای مورد بحث و تبادل و نظر در این کنگره است.

اولین کنگره تخصصی چالش های بالینی زایمان به مدت سه روز در بیمارستان میلاد در حال برگزاری است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha