۲ آبان ۱۴۰۲، ۱۱:۳۱
کد خبر: 85268945
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

حال «ببر مازندران» خوب است؟ +فیلم

۲ آبان ۱۴۰۲، ۱۱:۳۱
کد خبر: 85268945
حال «ببر مازندران» خوب است؟ +فیلم

ساری- ایرنا- «امامعلی حبیبی» قهرمان جهان و المپیک، معروف به «ببر مازندران» است؛ ستاره ۹۲ ساله کشتی ایران که نامش در تالار افتخارات اتحادیه جهانی این رشته ورزشی به ثبت رسید. این روزها در فضای مجازی موضوعاتی مبنی بر وخامت حال جسمی اش مطرح شده که این خبر از سوی وی تکذیب شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، درپی انتشار فیلم کوتاهی از "رسیدگی جسمی جهان پهلوان حبیبی که توسط یکی از بستگان وی انجام می شود"، خبرهایی مبنی بر وخامت حال جسمی وی در فضای مجازی منتشر شد که این اسطوره بی بدیل کشتی جهان و المپیک این شایعه را رد کرد.

امامعلی حبیبی روز سه شنبه در گفت و گو کوتاهی با خبرنگار ایرنا گفت: حالم مساعد است و می‌توانم راه بروم.

این نابغه کشتی جهان ادامه داد: هرچند پیرمرد هستم اما با دعای خیر مردم هنوز سرپا هستم و کارهای شخصی خود را انجام می‌دهم.

وی اظهار داشت: ماساژ پاهایم که توسط یکی از عزیزان من در حال انجام بود و در فضای مجازی منتشر شد به خاطر محبت وی و برقراری جریان خون در بدنم است.

پیشتر خبرگزاری جمهوری اسلامی ایرنا مرکز مازندران در خرداد ۱۴۰۲ در مصاحبه اختصاصی با امامعلی حبیبی پهلوان نامی کشتی ایران و جهان باعنوان "یک روز با «ببر مازندران» " آخرین وضعیت جسمی این قهرمان نامی را از زبان خودش جویا شده بود.

امامعلی حبیبی نابغه کشتی جهان و دارنده اولین مدال طلای المپیک ایران و کشورهای مسلمان متولد روستای «درزیکلای آخوندی» در سه کیلومتری جنوب بابل است. وی در سن هشت سالگی بعد از فوت پدر و مادرش به قائمشهر (شاهی سابق) نزد خواهرش رفت و ورزش را با کشتی محلی «لوچو» آغاز کرد و سپس فراگیری فنون کشتی را در سال ۱۳۳۱ در پادگان گرگان استارت زد.

ببر مازندران پس از قهرمانی در مسابقه‌های انتخابی استان در سال ۱۳۳۲، در رقابت‌های قهرمانی کشور شرکت کرد و عنوان چهارم وزن ۷۲ کیلوگرم را به دست آورد. سال ۱۳۳۳ هم به مقام چهارم رسید ولی با قهرمانی در سال‌های ۱۳۳۵ و ۱۳۳۷ در تهران، ۱۳۳۸ در شیراز و ۱۳۳۹ در رشت رسماً به قهرمان کشور تبدیل شد.

جهان پهلوان حبیبی اگر چه در اولین تورنمنت خارج از کشورش عازم رقابت‌های بین المللی ترکیه شد و با کشتی گرفتن در وزن ۶۷ کیلوگرم به موفقیتی دست نیافت، ولی در بازی‌های المپیک ۱۹۵۶ ملبورن به اوج درخشش رسید و با وجود تب شدید، مدال طلای این رویداد بزرگ را در وزن ۶۷ کیلوگرم کسب کرد.

امامعلی حبیبی در مسابقات جهانی تهران در سال ۱۹۵۹ دو تن از بزرگان کشتی دنیا یعنی «بالاوادزه» از شوروی سابق و «اسماعیل اوغان» از ترکیه را در مجموع در کمتر از سه دقیقه ضربه فنی کرد. وی در دوران حضورش در عرصه کشتی به سریع‌ترین کشتی گیر جهان معروف شد و در سال ۱۹۶۱ در رقابت‌های جهانی «یوکوهاما» بالاتر از «موروزوف» از شوروی و «کانه کو» از ژاپن برای دومین بار قهرمان جهان شد. در آن سال تیم کشتی ایران به مقام قهرمانی دست یافت. حبیبی با کسب مدال طلای رقابت‌های جهانی ۱۹۶۲ «تولیدو» برای همیشه از دنیای دایره طلایی خداحافظی کرد.

وی علاوه بر چهار طلای جهان و المپیک، موفق به کسب مدال طلای بازی‌های آسیایی ۱۹۵۸ توکیو شد.

حال «ببر مازندران» خوب است؟ +فیلم

حبیبی پس از پایان دوره قهرمانی مدتی به مربیگری پرداخت ولی پس از آن وارد عالم سیاست شد و در دوره‌ای هم به عنوان نماینده مردم بابل در مجلس شورای ملی حضور داشت.

امامعلی حبیبی قهرمانی است که در کوتاه‌ترین زمان، قهرمانان بزرگی همچون بالاوادزه را با فنون یک دست و یک پا و سرته یکی به زمین می‌زد و به همین دلیل هم به ببر مازندران در عرصه کشتی معروف شد.

امامعلی حبیبی که همیشه قلبش برای مملکتش می تپد در رقابت‌های جهانی ۲۰۰۷ باکو لوح مشاهیر فیلا را دریافت کرد. از سال ۱۳۸۹ (۲۰۱۰ میلادی) در مازندران یک جام معتبر بین المللی به نام او و دیگر قهرمان کشتی ایران عبدالله موحد برگزار می‌شود.

ببر مازندران که به آن ببر هیرکانی، کاسپین و تورانی نیز گفته می‌شود یکی از زیرگونه‌های ببر بوده است که در ناحیه گسترده‌ای از غرب چین تا سواحل دریای سیاه شامل آسیای میانه، قفقاز و شمال ایران زندگی می‌کرد و بیشتر از نیم قرن پیش منقرض شد.

ببر هیرکانی در دوران حیات خود در کنار ببر سیبری و ببر بنگال بزرگترین گربه سانان دنیا بودند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha