مسلمانان آمریکایی: بایدن به ما خیانت کرده است

تهران-ایرنا- ان‌بی‌سی‌نیوز با ارایه تحلیلی نوشت: مسلمانان و اعراب آمریکایی احساس می‌کنند که «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا با حمایت از رژیم صهیونیستی به آنها خیانت کرده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، تارنمای این رسانه آمریکایی افزود: برخی از مسلمانان و اعراب آمریکایی که معتقدند حمایت آنها به افزایش آرای بایدن در ایالت میشیگان در انتخابات ۲۰۲۰ کمک کرد، اکنون می گویند به خاطر خیانتی که رئیس جمهوری آمریکا با حمایت از رژیم صهیونیستی به آنها کرده، دیگر به او رای نمی دهند.

احمد رمضان یکی از مشاوران سابق بایدن که اکنون تلاش‌های ائتلافی را برای حزب دموکرات میشیگان رهبری می‌کند، با رئیس این حزب در این ایالت تماس گرفت تا درباره شنیده هایش، زنگ خطر را به صدا درآورد.

میشگان یکی از ایالت هایی است که بزرگترین جمعیت آمریکایی های مسلمان و عرب تبار را دارد و آنها می گویند حمایت شان از بایدن نقش مهمی در این ایالت تاثیرگذار در انتخابات ریاست جمهوری داشته است. اما اکنون رمضان و برخی دیگر از رهبران دموکرات این ایالت، چیزی به جز ناامیدی از رئیس دولت و تهدیدها درباره رای ندادن به او نمی شنوند.

رمضان در این زمینه گفت: در میزگردهایی که در ۲ هفته بعد از حمله حماس با رهبران جوامع مسلمان داشته است مهم ترین برداشت او این بوده که «مردم ناامید هستند» و «آنها می گویند اقدام بایدن و دروغ او را فراموش نمی کنند».

مسلمانان آمریکایی اقلیت کوچکی را در بین جمعیت آمریکا تشکیل می دهند اما به سرعت بر تعداد آنها افزوده می شود و از این رو، هر دو حزب اصلی آمریکا تلاش می کنند حمایت آنها را جلب کنند.

تاکنون دموکرات ها در جلب حمایت دموکرات ها بیشترین موفقیت را کسب کرده اند. سیاست های دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا و حزب جمهوریخواه در اعمال سیاست هایی همچون ممنوعیت سفر از کشورهایی با اکثریت مسلمان، حمایت این جامعه از حزب یاد شده را کاهش داده است. ترامپ وعده داده اگر دوباره انتخاب شود دوباره چنین سیاست هایی را اعمال خواهد کرد.

اکنون رهبران مسلمان هشدار می دهند که اگر بایدن و حزب دموکرات برای مقابله با اسلام ستیزی کاری نکنند و درد و رنجی را که بسیاری از مسلمانان به دلیل جنگ غزه احساس می کنند، کاهش ندهند، این حزب نیز حمایت این قشر را از دست خواهد داد.

یک نماینده حزب دموکرات از ایالت میشیگان گفت: دولت بایدن و حزب دموکرات در کل، باید برای اعتماد سازی در جامعه اعراب و مسلمانان ایالت متبوعش تلاش کنند.

وی افزود: ساکنان حوزه انتخابیه او و مناطق همجوار آن که خانواده هایشان در غزه گرفتار شده اند کاملا احساس می کنند که دولت آمریکا آنها را رها کرده و کمکی برای نجات آنها، ارسال کمک ها و فشار بر رژیم صهیونیستی برای آتش بس نمی کند.

ان بی سی نیوز نوشت: از برخی دیگر از رای دهندگان شنیده شده که آنها قصد دارند به جمهوری خواهان رای دهند، زیرا احساس می کنند که این حزب دستکم در مورد حمایت از اسرائیل با آنها صادق بوده است، در حالی که احساس می کنند توسط دموکرات ها فریب خورده و مورد استفاده قرار گرفته اند.

این رسانه آمریکایی نوشت: مسلمانان فقط ۱.۳ درصد از جمعیت آمریکا و نصف جمعیت یهودیان این کشور را تشکیل می دهند اما آرای آنها در ایالت های تاثیرگذار مانند میشیگان، مینه سوتا، جورجیا و آریزونا که نامزدهای انتخابات تنها با فاصله اندکی ممکن است پیروز شوند یا شکست بخورند، اهمیت دارد.

برآورد می شود در میشگیان ۲۴۰ هزار مسلمان ساکن باشند. بایدن در سال ۲۰۲۰ توانست ۱۵۰ هزار رای در این ایالت بدست آورد و ترامپ در سال ۲۰۱۶ اندکی بیش از ۱۰ هزار و ۷۰۰ رای در میشیگان کسب کرد.

نادا الحانوتی مدیر اجرایی بخش ایالتی یک سازمان غیرانتفاعی ملی که برای مشارکت سیاسی مسلمانان تلاش می‌کند، گفت: رئیس‌جمهور بدون رأی مسلمانان نمی‌تواند پیروز شود.

وی که خود آمریکایی فلسطینی تبار است افزود: از بسیاری از افراد شنیده است که یا در انتخابات ۲۰۲۴ به رئیس جمهور رای نمی دهند و یا به نامزد حزب ثالث رای می دهند.

نارضایتی و خشم از بایدن به ویژه در شهر دیربورن میشگیان محسوس بوده است. شهردار این شهر در شبکه های اجتماعی به شدت بایدن و دیگر مقامات را به انتقاد گرفتند و آنها را به «همدستی خاموش در یکی از هولناک ترین جنایت های جنگی در مقابل چشم شاهدان» متهم کردند؛ جنایتی که به گفته آنها با «دلارهای مالیات پردازان آمریکایی» انجام می شود.

سامی خلدی رئیس باشگاه دموکرات ها در این شهر نیز گفت که او همچنان به دموکرات ها رای خواهد داد، اما به رئیس جمهوری خود توصیه می کند که در مورد راهبرد، سیاست ها و سیاست های خارجی خود تجدید نظر کند.

ناامیدی از بایدن همچنین به شکل گسترده ای در خارج جامعه مسلمانان آمریکایی و به ویژه در بین رای دهندگان جوان دیده می شود. نظرسنجی دانشگاه کوئیپیاک نشان می دهد که در بین جوانان ۱۸ تا ۳۴ ساله، ۵۰ درصد رویکرد بایدن در قبال رژیم صهیونیستی را قبول ندارند.

بر اساس این گزارش، جامعه مسلمانان و اعراب آمریکایی بعد از لفاظی های اسلام ستیزانه در بین حزب جمهوریخواه که در پیشنهاد ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود مسلمانان به آمریکا به اوج خود رسید، به سمت حمایت از حزب دموکرات رویگردان شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha