دولت از تولید داروهای بیوتکنولوژی در کشور حمایت کند

کرج - ایرنا - دبیر انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان داروهای بیوتکنولوژی ایران با اشاره به هزینه بالای تولید داروهای با دانش بالا اعلام کرد: در شرایط کنونی ادامه تولید در صنعت بیوتکنولوژی بدون حمایت دولت دشوار است.

به گزارش ایرنا، دکتر"حسین امیرعضدی" شامگاه شنبه در حاشیه بازدید از تعدادی از شرکت داروسازی استان البرز افزود: اکنون ۵۷ شرکت داروسازی عضو انجمن تولیدکنندگان و صادر کنندگان داروهای بیوتکنوژی ایران هستند که در این شرکت ها خدمات لازم در زمینه تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی، پلاسما، واکسن های انسانی و دامی و صنایع جانبی ارائه می شود.

وی با اشاره به ۲۹ مهرماه روز ملی صادرات گفت : میزان صادرات سالانه کل داروی کشور ۷۰ تا ۸۰ میلیون دلار است که ۶۰ درصد آن را محصولات بایوتک (با دانش بالا) تشکیل می دهد و باید دولت نگاه ویژه ای به صنعت بایوتک داشته باشد.

امیر عضدی تاکید کرد: بدون حمایت از صنعت بایوتک ادامه مسیر تولید در این بخش غیر ممکن است ضمن آنکه تقویت بخش بیوتکنولوژی دارویی برای نظام دارویی و سلامت کشور ارزش افزوده به همراه دارد.

دبیر انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان داروهای بیوتکنولوژی ایران گفت: تولید واکسن ها و داروهای با دانش بالا ضمن ارز آوری از خروج ارز از کشور جلوگیری می کند.

وی با بیان اینکه تولید محصولات بایوتیک در دنیا گران تمام می شود، اظهار کرد: کشور ما از ۲۰ سال پیش تاکنون به سمت تولید محصولات دارویی با دانش بالا روی آورده و در این زمینه سرمایه گذاری کلانی صورت گرفته است.

امیر عضدی گفت: از ۵۷ شرکت عضو انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان داروهای بیوتکنولوژی ایران ، هفت شرکت در زمینه تولید واکسن فعالیت دارند که دستاوردهای آنها با توجه به شرایط تحریمی کشور ستودنی است.

وی ادامه داد: از مجموع هفت شرکت تولید کننده واکسن عضو این انجمن ، پنج شرکت در زمینه واکسن های انسانی و ۲ شرکت در بخش دامی، تولید محصول دارند.

دبیر انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان داروهای بیوتکنولوژی ایران با اشاره به مسوولیت اجتماعی این انجمن گفت : در هیات مدیره انجمن تصمیم گرفته شد از افراد نخبه در این صنعت با جایزه ای به نام "ایران بایو" تجلیل شود که همایش آن در خردادماه امسال برگزار شد و در بهمن ماه سال جاری نشست فراخوان برگزار خواهد شد.

وی یادآور شد: تا حدود ۲۵ سال پیش واردات دارو برای کشور مناسب بود زیرا هم ارز کافی وجود داشت و هم به دانش داخلی کمک می کرد.

امیر عضدی گفت : امروز جای سووال این است که در شرایطی که کشور ما با مشکل ارزی مواجه است و تولید داخلی هم می تواند نیازهای دارویی کشور را تامین کند چرا واردات واکسن انجام می شود؟

وی اظهار کرد: در این وضعیت نباید ارز داخی صرف واکسن های لوکس وارداتی شود بلکه بهتر است به جای آن محصولاتی که امکان تولید انبوه آنها کم است وارد کرد.

دکتر محمد امین قبادی عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان داروهای بیوتکنولوژی کشور در این بازدید در خصوص مشکلات واکسن سازان عضو این انجمن گفت: متاسفانه به رغم تلاش های فراوان واکسن سازان داخلی، حمایت کافی از تولید داخل صورت نمی‌گیرد.

۲ واکسن استراتژیک سرطان دهانه رحم و آنفلوآنزا در شرکت های عضو انجمن بومی سازی شده است و هر ۲ واکسن در زمان حاضر در بازار وجود دارند اما همچنان مسیر واردات برای واکسن های مشابه خارجی ادامه دارد و سازمان غذا و دارو به تخصیص ارز به واردات محصولات مشابه دارای تولید داخل ادامه می دهد.

وی ادامه داد: واکسن پاپیلوما ویروس (HPV) مربوط به سرطان دهانه رحم انواع مختلفی دارد که در جهان واکسن ۲ ظرفیتی برای سرطان دهانه رحم و واکسن با ظرفیت های بالاتر برای زگیل های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد از این رو با توجه به رفتار اجتماعی در کشور ما اولویت وزارت بهداشت بایستی پیشگیری از سرطان دهانه رحم باشد.

قبادی افزود: با همت متخصصان ایرانی واکسن ۲ ظرفیتی در زمان حاضر با ارز بری بسیار کم در کشور تولید می شود و در دسترس عموم قرار دارد. با این وجود وزارت بهداشت همچنان نسبت به مجوز واردات واکسن های HPV با ظرفیت چهار و ۹ اقدام می کند که هر دُز این واکسن ها بین ۳۵ تا ۱۰۰ یورو ارز بری برای کشور به همراه دارد.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان داروهای بیوتکنولوژی ایران گفت: مصرف ارز برای کالایی که مشابه آن در کشور تولید می شود نه از منظر سیاست های کلی نظام سلامت مورد تایید است و نه از منظر سیاست های اقتصاد مقاومتی، بهتر است وزارت بهداشت ارز واردات این دسته کالا ها را به کالاهای سلامت محور دیگری مانند شیرخشک که دچار کمبود کشوری است ،اختصاص دهد.

وی ادامه داد: البته تولیدکنندگان داخلی فناوری تولید واکسن های چهار و ۹ ظرفیتی را نیز تکمیل کرده اند و تا سال آینده ۲ تولیدکننده نسبت به عرضه واکسن چهار ظرفیتی به بازار اقدام می کنند.

قبادی گفت : نگاه انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکولوژی در خصوص واردات محدودیت آن است و نه ممنوعیت؛ ما معتقد هستیم سهمیه وارداتی داروهای دارای تولید مشابه داخلی نباید بیشتر از ۱۰ درصد باشد چرا که تولیدکنندگان داخلی توان تامین بازار به میزان لازم و کیفیت مناسب را دارند لذا بهتر است ارز واردات در بخش های دیگر کالاهای سلامت محور صرف شود.

وی در خصوص قیمت گذاری دستوری داروها نیز افزود: قیمت گذاری داروها در انحصار وزارت بهداشت است و این موضوع در زمینه خرید واکسن ها توسط وزارت بهداشت مصداق تضاد منافع است چرا که در این مورد خریدار و قیمت گذار یکسان است و بدیهی است قیمت گذار بر اساس بودجه خود نسبت به قیمت گذاری این واکسن ها اقدام می کند لذا ضرورت دارد ساز و کاری پیش بینی شود که این تضاد منافع سبب تضییع حقوق تولیدکنندگان نشود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha