اداره کشور بدون توجه به تحریم‌ها/ایران و بلاروس می‌توانند نیازهای خود را تامین کنند

مینسک- ایرنا- معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه همیشه دنبال رفع تحریم‌ها بوده ایم اما کشور را بدون توجه به تحریم‌ها اداره کردیم، به پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بالای همکاری بین ایران و بلاروس اشاره و خاطرنشان کرد: تهران و مینسک می‌توانند نیازهای متقابل خود را تامین کنند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور در نشست خبری با نخست وزیر بلاروس روابط و مواضع دو کشور در نهادهای بین المللی و در قبال موضوعات و مسائل منطقه ای را مشترک و بسیار به هم نزدیک دانست و بر لزوم یافتن اشتراکات و راهکارهای دو جانبه برای تقویت مناسبات اقتصادی در شرایط تحریم های ظالمانه کشورهای غربی تاکید کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: جمهوری اسلامی ایران با وجود تحریم‌های ظالمانه پیشرفت‌های قابل توجهی در بخش‌های مختلف داشته است و اگر تحریم‌ها نبود نمی‌توانستیم به این حجم از دستاوردها و خودکفایی برسیم.

مخبر گفت: ما همیشه دنبال رفع تحریم‌ها بوده ایم اما کشور را نیز بدون توجه به تحریم‌ها اداره کردیم و جمهوری اسلامی ایران توانسته است به پیشرفت‌های بسیار خوبی در حوزه‌های علمی، تکنولوژیکی، صنعتی و نفت و گاز دست یابد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بالای همکاری بین ایران و بلاروس، خاطرنشان کرد: ایران و بلاروس می‌توانند نیازهای متقابل خود را تامین کنند.

وی همچنین به دیدار خود با رئیس‌جمهور بلاروس و گفت وگوهای مختلف در زمینه توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور اشاره و تاکید کرد: در خصوص جنایات رژیم صهیونیستی در غزه، بحث و تبادل نظر شد و طرفین بر پایان دادن به کشتار مردم مظلوم و بی گناه غزه و بازگشایی در مسیر امدادرسانی تاکید کردند.

مخبر با بیان اینکه در دیدارهای دو جانبه و هیات‌های عالی رتبه دو کشور در خصوص پیگیری تفاهمات و اسناد همکاری امضا شده بین دو کشور بحث و تبادل نظر شد، ادامه داد: سفر رئیس جمهور بلاروس نقطه عطفی در روابط ۳۱ ساله دو کشور بود.

معاون اول رئیس‌جمهور با قدردانی از نخست وزیر بلاروس برای تاکید بر اجرای هرچه سریعتر تفاهمات دو کشور افزود: فعال تر شدن بخش خصوصی دو کشور از تصمیمات مهم این سفر بود که در این راستا مباحث تهاتر کالا، استفاده از ارزهای ملی دو کشور و توسعه روابط برای تسهیل تردد اتباع دو کشور در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: با توجه به موافقتنامه تجارت ترجیحی ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا و توافقات انجام شده برای امضای موافقتنامه تجارت آزاد با این اتحادیه و با توجه به عضویت بلاروس در این اتحادیه، بر استفاده از ظرفیت این اسناد برای توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری تاکید شد.

مخبر با اشاره به اینکه طی دو سال گذشته اسناد مهمی همچون نقشه راه جامع همکاری های دو جانبه و تفاهم نامه تهاتر کالا با کشور بلاروس به امضا رسیده است، ادامه داد: در خصوص همکاری مشترک شرکت های بلاروسی با شرکت های ایرانی در بخش های مختلف اقتصادی، تجاری، صنعتی، انرژی، کشاورزی و خدمات فنی و مهندسی تصمیمات بسیار خوبی اتخاذ شد.

همکاری‌های ایران و بلاروس در یکسال گذشته سه برابر شده است

نخست وزیر بلاروس نیز در این نشست خبری به ۳ دهه روابط دو کشور اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری با اقتصاد قوی، پیشرو و دارای ظرفیت ها و منابع غنی با وجود تحریم‌ها راه موفقی برای توسعه اقتصادی بویژه در حوزه فناوری های پیشرفته طی کرده است.

وی تاکید کرد: بلاروس هم صنعت پیشرفته ای بویژه در حوزه کشاورزی دارد و آماده انتقال این فناوری به ایران هستیم که این گسترش و تقویت روابط می تواند استقلال اقتصادی دو کشور را تضمین کند.
گلاوچنکو با بیان اینکه همکاری های ایران و بلاروس در دو سال گذشته در سطوح مختلف افزایش قابل توجهی داشته است که گردش کالا بین دو کشور در یک سال گذشته سه برابر شده است.

وی تاکید کرد: امروز دو کشور بر اجرای نقشه راه همکاری ها تمرکز دارند و در جریان مذاکرات مقامات بلندپایه دوکشور راهکارهای اجرای مفاد این نقشه راه بررسی و تصمیم گیری شده است.

پیش از این نشست مطبوعاتی تفاهم نامه مشترک در حوزه همکاری‌های نفتی بین وزرای نفت دو کشور در حضور معاون اول رئیس جمهور و نخست وزیر بلاروس امضا شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha