پوشش ۹۷ درصدی واکسیناسیون بیماری فلج اطفال را ریشه کن کرد

تهران - ایرنا - معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ماحصل واکسیناسیون با ۹۷ درصد پوشش کشوری باعث شد بیماری فلج اطفال در کشور به صفر برسد در حالی که در کشورهای همسایه هنوز هم این بیماری مشاهده می‌شود.

به گزارش ایرنا از وبدا، حسین فرشیدی افزود: در حوزه واکسیناسیون کشوری در منطقه رتبه یک را داریم و از ابتدا دو سیاست را در اولویت قرار دادیم؛ اول اینکه واکسن باید توسط دولت تامین شده و به صورت رایگان در اختیار مردم قرار گیرد و دوم اینکه اعتماد جامعه به حوزه بهداشت برای دریافت به موقع واکسن، جلب شود.

وی اظهار داشت: بیماری های سرخک و سرخجه به دلیل واکسیناسیون گسترده در مرحله حذف قرار گرفته و در دوره کرونا نیز با تامین واکسن و مشارکت مردم، این بیماری به خوبی مدیریت و کنترل شد.

تزریق روزانه بیش از ۸ میلیون دز واکسن کرونا و کنترل این بیماری، از دستاوردهای مهم حوزه بهداشت در دولت سیزدهم محسوب می شود.

فرشیدی با اشاره به ارتقای شاخص های بهداشتی از سال های ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، تصریح کرد: عملکرد حوزه بهداشت در پیشگیری از بیماری‌ها و ارتقای شاخص‌های سلامتی، به گونه‌ای است که از مرگ و میر ۳۰ در هزار در نوزادان زیر یک ماه، به عدد ۸.۵ برسیم که در مقایسه با سایر کشورهای منطقه و برخی کشورهای جهان، موفقیت خوبی به شمار می‌رود.

وی افزود: مرگ و میر حین بارداری، کودکان زیر ۵ سال و بالای ۵ سال نیز به طور واضح در طی سال‌های بعداز انقلاب اسلامی تاکنون، کاهش چشمگیر داشته و تمام این موفقیت‌ها مرهون سیستم بهداشتی مناسب در کشور است.

اکنون در زمینه درمان بیماری سل در کشور از نظر تشخیص، درمان و پیگیری، در سطح منطقه رتبه یک را داریم

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به تشخیص به موقع، درمان و کنترل بیماری مالاریا در کشورمان، تصریح کرد: در حال حاضر در زمینه درمان بیماری سل در کشور از نظر تشخیص، درمان و پیگیری، در سطح منطقه رتبه یک را داریم.

وی افزود: علیرغم اینکه تجمعات زیادی از جمله اربعین برگزار می‌شود، به دلیل عملکرد مناسب نظام بهداشتی کشور، بیماری های عفونی به خوبی کنترل شده و یا به موقع تشخیص داده شده و درمان می شود.

وی با بیان اینکه نظام سلامت باید پویایی خود را حفظ کند، گفت: با اجرای برنامه سلامت خانواده و نظام ارجاع به صورت فعال‌تر در سطح کشور و پیگیری مداوم سلامتی افراد از سوی مراقبین سلامت، به سمت پویایی هرچه بیشتر حوزه سلامت و پیشگیری، پیش خواهیم رفت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha