عزم تأمین اجتماعی بر پرداخت به‌روز مطالبات پزشکان و مراکز طرف قرارداد است

تهران - ایرنا - مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: با توجه به اینکه وضعیت سازمان در این دولت بهبود نسبی پیدا کرده، نظام پرداختی ما به بخش‌های طرف قرارداد هم نسبت به گذشته بهبود یافته از این رو تلاش برای به‌روز رسانی پرداخت مطالبات بخش سلامت را با قوت ادامه می‌دهیم تا بخشی از مسائل مشکلات بخش درمان را کاهش دهیم.

به‌ گزارش ایرنا از سازمان تأمین‌اجتماعی، میرهاشم موسوی روز دوشنبه در نشستی با رییس سازمان نظام پزشکی و رییس و اعضای هیات‌مدیره انجمن‌های صنفی کارفرمایی بیمارستان‌های خصوصی کشور، ضمن تقدیر از نقش بخش خصوصی در نظام سلامت کشور، بهبود شرایط پرداخت مطالبات مراکز طرف قرارداد سازمان تأمین‌اجتماعی را ناشی از بهبود نسبی شرایط منابع این سازمان در دولت سیزدهم دانست و بر عزم سازمان برای به‌روزرسانی پرداخت مطالبات پزشکان و مراکز پزشکی طرف‌ قرارداد تأکید کرد.

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: امروز، خدمات و چالش‌های حوزه درمان یکی از اولویت‌های اصلی کشور است و بخش اعظمی از فعالیت‌های دولت سیزدهم هم معطوف به هدف توسعه خدمات در این بخش و صیانت مالی از مردم در برابر هزینه‌های درمان است. البته باید توجه داشت که شرایط و ظرفیت‌های بخش درمان کشور ما براساس گزارش‌های موجود، در قیاس با گذشته و نیز قیاس با کشورهای منطقه بسیار توسعه‌یافته است.

۱۷ درصد خدمات بستری کشور در بیمارستان‌های بخش خصوصی ارائه می‌شود
وی با بیان اینکه حضور و فعالیت بخش خصوصی در حوزه درمان، به بالندگی و توسعه ظرفیت‌های حوزه سلامت کمک کرده است، تصریح کرد: در حوزه درمان البته چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی و نیز در درمان تأمین‌اجتماعی ممکن است مشکلاتی داشته باشیم که باید به دنبال راهکار برای رفع آنها باشیم. اینکه ۱۷ درصد خدمات بستری کشور در بیمارستان‌های بخش خصوصی ارائه می‌شود، ظرفیت کمی نیست و رقم خوشحال‌کننده و مهمی است.

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی افزود: جهت‌دهی درمان کشور دارای اشکالاتی است و جایگاه درمان در کشور و سازوکارهای سیاست‌گذاری درمان، دچار برخی کژکارکردی‌هاست. نظام تعرفه‌گذاری بخش‌های مختلف، جایگاه شورای عالی بیمه و حتی فراتر از اینها نگاهی که در بسترهای گفتمانی ما نسبت به خدمات درمانی وجود دارد، مسائل مهمی است که نیاز به بازآرایی و جهت‌دهی جدید دارد.

موسوی تأکید کرد: در تأمین‌اجتماعی، توسعه بخش درمان در این دوره در اولویت است و در مسیر توسعه خدمات درمانی از همکاری با بخش خصوصی استقبال می‌کنیم و این جلسه آغاز خوبی برای رفع برخی موانع و مشکلات است که باید آن را ادامه بدهیم. ما خودمان هم در مواردی مانند تعرفه‌گذاری خدمات مشکلاتی داریم و نسبت به فاصله‌ای که وضعیت موجود با سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری دارد، منتقدیم چون در این سیاست‌ها بر تعرفه‌گذاری واحد تصریح شده است.

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی با اشاره به وجود برخی مشکلات در حسابرسی بیمه‌ای بیمارستان‌ها و مراکز درمانی خصوصی گفت: برای حسابرسی بخش‌های درمانی پیشنهاد ما این است که تأمین‌اجتماعی متولی آموزش شود و آمادگی داریم تا برای ۱۷۲ بیمارستان موجود و بیش از آن، دوره‌های آموزشی مستمر و غیرحضوری برگزار کنیم تا اختلافات ناشی از دانش ناکافی در این حوزه رفع شود.

عزم تأمین اجتماعی بر پرداخت به‌روز مطالبات پزشکان و مراکز طرف قرارداد است

بخش خصوصی فعال در حوزه بهداشت و درمان کشور، بخشی مظلوم است
رییس سازمان نظام پزشکی کشور نیز در این نشست، با اشاره به ارائه خدمات درمانی بسیار ارزشمند از سوی بخش خصوصی به مردم، گفت: بخش خصوصی فعال در حوزه بهداشت و درمان کشور، بخشی مظلوم است از این جهت که منشاء خدمات درمانی بسیاری است اما معمولاً این خدمات آن‌گونه که هست دیده نمی‌شود. این خدمات از هتلینگ درمانی، در شکل و کیفیت ارائه و حتی در کارهای تحقیقاتی درمانی، باعث آبروی کشور است و به‌طور کلی، بخش خصوصی در حوزه آموزش، تحقیق و ارائه خدمات درمانی، ظرفیت بی‌نظیری برای کشور است.

محمد رییس‌زاده افزود: در دوره همه‌گیری کرونا و سایر بحران‌ها، بخش خصوصی درمان همراه و یار ارزشمند حوزه درمانی کشور بوده و هست اما مهم‌تر این‌که ظرفیت‌های این بخش می‌تواند ظرفیت بسیار خوبی برای گردشگری سلامت باشد. اگر زمانی ما گردشگری سلامت را به شکل ملی در کشور مدیریت کنیم، زیرساخت‌های خوب و آراسته و در خور شأن در بخش خصوصی وجود دارد و در این خصوص کمبود و کم و کسری نداریم.

وی تاکید کرد: با وضعیت اقتصادی موجود یکی از سخت‌ترین کارها راه‌اندازی و مدیریت بخش درمانی در کشور است. بر این اساس نگاه مجموعه‌های حاکمیتی به مجموعه درمانی بخش خصوصی باید نگاهی سرمایه‌ای و فرصتی باشد.

کورش شمیمی رییس هیات‌مدیره انجمن‌های صنفی کارفرمایی بیمارستان‌های خصوصی کشور نیز به تشریح مسائل و مشکلات حوزه درمان بخش خصوصی پرداخت و گفت: با وجود همه مشکلات و چالش‌ها، بخش خصوصی در تهران ۵۴ بیمارستان و در کل کشور ۱۷۲ بیمارستان دارد و ۱۷ درصد خدمات درمانی بستری در کشور، توسط این بخش ارائه می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha