تمایل ایران و ژاپن بر گسترش همکاری در حوزه تحول دیجیتال و دولت هوشمند

تهران- ایرنا- معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: بر حفظ حق حاکمیت کشورها در فضای مجازی و لزوم مشارکت فعال دولت‌ها در روندهای مرتبط با حکمرانی اینترنت تاکید کردند.

به گزارش ایرنا از سازمان فناوری اطلاعات ایران، طی دیدار مشترکی در توکیو، محورهای همکاری در حوزه تحول دیجیتال و دولت هوشمند میان «تارو کونو» وزیر تحول دیجیتال ژاپن و «محمد خوانساری» معاون وزیر ارتباطات مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

خوانساری، در این دیدار با تقدیر از میزبانی مناسب کشور ژاپن در برگزاری اجلاس حکمرانی اینترنت، بر حفظ حق حاکمیت کشورها در فضای مجازی و لزوم مشارکت فعال دولت‌ها در روندهای مرتبط با حکمرانی اینترنت تاکید کردند. وی ضمن یادآوری سوابق طولانی روابط دوکشور، اظهار داشت: سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران، تحکیم روابط مبتنی بر احترام متقابل با کشورهای شرق آسیا از جمله ژاپن است.

به گفته وی، در طول سال‌های متوالی، روابط ایران و ژاپن در حوزه‌های مختلف اقتصادی، تجاری، فناورانه و فرهنگی تعمیق یافته است. رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در این دیدار، به ملاقات ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران با فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل و تاکید دو طرف بر گسترش مناسبات فیمابین میان دو کشور تاکید کرد.

همچنین وی خاطرنشان کرد: گرچه به دلیل تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، روابط دو کشور بخصوص در حوزه اقتصادی و تجاری کاهش یافته است؛ اما فضای همکاری رو به رشد است و راه برای تبادل تجربیات در زمینه‌های مختلف به ویژه تحول دیجیتال، دولت هوشمند و فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی باز است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، در ادامه ضمن تشریح اهم پیشرفتهای ایران در حوزه زیرساخت‌های ارتباطاتی و فناوری اطلاعات، به نتایج ملموس توسعه این زیرساخت‌ها در تسهیل و تسریع در تحول دیجیتال و بهره‌مندی مردم از خدمات سکوهای بومی خدمات دیجیتال، کسب‌وکارهای نوپا، دولت هوشمند و پیام رسان‌ها نیز اشاره کرد.

در ادامه وزیر تحول دیجیتال ژاپن، به تجربیات موفق دولت ژاپن در حوزه هوشمندسازی دولت و دولت الکترونیکی، توسعه ابر دولت و امکان مشارکت مردم در فرایند حکمرانی، مدل‌های موفق مشارکت دولت و بخش خصوصی ((ppp، به‌روش‌ها (best practice) در زمینه‌های تحول دیجیتال و هوشمندسازی اشاره و برای تبادل تجربیات این حوزه اعلام آمادگی کرد.

در پایان، توسعه همکاری‌های بخش خصوصی طرفین به‌خصوص در حوزه‌های مرتبط با توسعه کسب‌وکارهای نوپا، برگزاری گارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی و تبادلات فناوری، مورد تأکید قرار گرفت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha