۲۴ مهر ۱۴۰۲، ۱۳:۴۳
کد خبر: 85260311
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

فیلم|جا پای محکم «مرال‌ هیرکانی» در مازندران

۲۴ مهر ۱۴۰۲، ۱۳:۴۳
کد خبر: 85260311
فیلم|جا پای محکم «مرال‌ هیرکانی» در مازندران

ساری- ایرنا- ثبت تصاویر تردد و تغذیه تعدادی گوزن قرمز (مرال هیرکانی) در منطقه شکار ممنوع هزارجریب بهشهر که این روزها در فضای مجازی مازندران دست به دست می شود حس و حال خوشایندی را برای بینندگانش رقم می زند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ‌ "حمید یاسمی "‌محیط بان خوش ذوق و علاقمند به طبیعت مازندران با انتشار تصاویر ضبط شده یک از دوربین های تله ای مستقر در این منطقه به نوعی انتقال دهنده حس خوب و سرشار از ادامه زندگی مرال ها شده است.

مرال یا گوزن قرمز یکی از بزرگترین انواع گوزن و بزرگترین گوزن بومی ایران است و با این که در گذشته جمعیت بسیار زیادی در اغلب نواحی جنگلی سواحل دریای خزر، ارتفاعات البرز و دامنه‌های زاگرس داشت، امروزه تنها در برخی از ارتفاعات دور از دسترس البرز مرکزی و شرقی پیدا می‌شود.
مرال به طور کلی با توجه به جمعیت مناسب و زیستگاه وسیع در خطر انقراض قرار ندارد اما برخی از انواع آن در برخی مناطق با خطر انقراض روبرو بوده و یا هستند.

فیلم|جا پای محکم «مرال‌ هیرکانی» در مازندران

مرال در ایران در گذشته در جنگل‌های شمال کشور از ساحل دریای خزر تا ارتفاعات البرز و جنگل‌های بلوط حاشیه زاگرس از آذربایجان تا استان فارس زندگی می‌کرد اما امروزه نسل آن در شمال غرب و غرب کشور به‌کلی نابود شده و آخرین بار ۵۰ سال پیش در جنگل‌های ارسباران مشاهده شد.

در جنگل‌های ساحلی دریای خزر نیز به جز در یک یا دو منطقهٔ حفاظت شده نسل آن منقرض شده‌است. این گونهٔ جانوری در کرانه‌های غربی دریای خزر در شهرستان ماسال موجود است و سایت حفاظتی و گردشگری زیستگاه مرال در این منطقه در حال راه اندازی است، همچنین مرال در جنگل‌های کوهستانی دور از دسترس البرز مرکزی و شرقی جمعیت مناسبی دارد.

گوزن قرمز هیرکانی یا مرال هیرکانی نام علمی: Cervus elaphus maral، یکی از شرقی‌ترین زیرگونه های گوزن قرمز است. در مناطق بین دریای سیاه و دریای کاسپی است که در برگیرندهٔ مناطق کریمه و آسیای صغیر و همچنین در امتداد منطقه دریای کاسپی ایران در جنگل‌های هیرکانی زندگی می‌کنند. گوزن قرمز هیرکانی گاهی به عنوان گوزن نجیب یا گوزن قرمز شرقی شناخته و نامیده می‌شود.

فیلم|جا پای محکم «مرال‌ هیرکانی» در مازندران

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha