۲۲ مهر ۱۴۰۲، ۱۰:۱۷
کد خبرنگار: 943
کد خبر: 85257598
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

بلینکن احتمال حمله آذربایجان به ارمنستان را مطرح کرد

تهران– ایرنا - تارنمای نشریه پولیتیکو خبر داد که وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با تعدادی از اعضای کنگره احتمال داد که جمهوری آذربایجان در هفته‌های آتی به ارمنستان حمله نظامی کند.

به گزارش ایرنا، پولیتیکو دیشب (۲۱ مهر) به نقل از منابع آگاه نوشت که آنتونی بلینکن در جریان گفت و گوی تلفنی ۳ اکتبر (۱۱ مهر) با تعدادی از اعضای دموکرات کنگره هشدار داده بود که وزارتخانه متبوعش در حال بررسی احتمال حمله قریب الوقوع باکو به خاک همسایه غربی است.

در جریان این گفت و گو، قانونگذاران آمریکایی از بلینکن جویای تدابیر تنبیهی واشنگتن علیه جمهوری آذربایجان به دلیل حمله به منطقه جدایی طلب ناگورنو - قره باغ شدند.

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا پاسخ داد که وزارتخانه اش به دنبال راه هایی برای پاسخگو ساختن جمهوری آذربایجان بوده و دیگر قصد تجدید یک معافیت دیرینه و ارائه کمک نظامی به باکو را ندارد.

وی افزود که وزارت امور خارجه حمله جمهوری آذربایجان به جنوب ارمنستان را در هفته های آتی محتمل می داند.

به نوشته پولیتیکو، آمریکا از سال ۲۰۰۲، با صدور معافیتی، یکی از بندهای قانون «حمایت از آزادی» را که تامین کمک نظامی به جمهوری آذربایجان را به دلیل اختلافات ارضی با ارمنستان ممنوع می سازد، دور می زد. این معافیت در ژوئن (خرداد/ تیر) امسال منقضی شد و وزارت امور خارجه آمریکا در مورد علت عدم درخواست تمدید آن توضیحی نداده بود.

الهام علی اف، رییس‌جمهوری آذربایجان، به تازگی با بیان اینکه اگر درگیری جدیدی با ارمنستان آغاز شود، فرانسه مقصر خواهد بود، هشدار داد که تصمیم پاریس برای ارسال کمک نظامی به ارمنستان می‌تواند منجر به درگیری جدید در قفقاز جنوبی شود.

در همین حال، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه از آذربایجان انتقاد کرد و گفت که به نظر می‌رسد باکو با قوانین بین‌المللی مشکل دارد.

جمهوری آذربایجان چندی پیش منطقه جداشده قره‌باغ کوهستانی را طی یک عملیات نظامی ۲۴ ساعته پس گرفت و در نتیجه ۱۲۰ هزار تن از ساکنان ارمنی این منطقه جدایی طلب به ارمنستان مهاجرت کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha