کاظمی قمی: ایران همیشه در کنار مردم افغانستان بوده و هست

تهران- ایرنا - حسن کاظمی قمی نماینده ویژه رییس جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان در یک نشست خبری در کابل، با تأکید بر این که افغانستان مستقل و دارای حاکمیت ملی برای ثبات کشورهای منطقه نیز سودمند است، گفت: ایران همواره در کنار مردم این کشور همسایه بوده و می ماند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از خبرگزاری صدای افغان(آوا) حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه‌ جمهوری اسلامی ایران در افغانستان، در یک کنفرانس خبری در کابل از حوادث طبیعی اخیر در ولایت هرات یاد کرد و ضمن همدردی با زلزله زدگان این ولایت گفت: جمهوری اسلامی همیشه در کنار مردم افغانستان بوده و اکنون نیز از هیچ نوع همکاری با آسیب دیدگان هرات دریغ نخواهد کرد.

وی افزود: کمک‌های بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران از طریق جمعیت هلال احمر و کمیته امداد امام خمینی(ره) آماده شده و اقدامات اولیه برای نجات گیرماندگان زیر آوار پس از زلزله آغاز شده است. همچنین ایجاد درمانگاه‌های صحرایی برای مداوای زخمی‌ها و ایجاد گروه تماس با کشورهای همسایه برای کمک رسانی از طریق مرز ایران از جمله کارهایی است که جمهوری اسلامی به دست گرفته است. آنچه در افغانستان مهم است، خواست مردم است.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار آوا مبنی بر اینکه آیا نیاز نیست همسایگان و دیگر قدرت های منطقه و جهان یک راه حل جدید مورد قبول همه طرف ها به خصوص حکومت طالبان را روی میز بگذارد که قابل انعطاف باشد، گفت: در رابطه با نظام و حکومت، نظام جمهوری اسلامی ایران بر پایه دو رکن است؛ یکی مقبولیت و دیگری مشروعیت، مقبولیت مربوط به مردم است، اما مشروعیت در چهارچوب نظام اسلامی می باشد و این بهترین راه برای حکومت داری است، اما در افغانستان آنچه مهم است، این که مردم چه می‌خواهند.

وی در ادامه مردم افغانستان را مردمی بیگانه ستیز و غیور خواند که همواره هویت ملی و دینی را بر جغرافیا و سایرعلایق ترجیح داده است، و افزود: افغانستان مستقل و دارای حاکمیت ملی تنها برای مردم این سرزمین نه، بلکه برای ثبات کشورهای منطقه نیز سودمند است و این ملت باید با اراده ملی شایسته خودش به سمت ثبات و سازندگی حرکت کند.

پیشنهاد گروه تماس در نشست فرمت مسکو برای هماهنگی بیشتر

نماینده ایران در افغانستان در پاسخ سوال دیگر خبرنگار آوا مبنی بر اینکه هدف از ایجاد گروه تماس کشورهای منطقه در فرمت مسکو که توسط وی ارائه شد، چیست، گفت: در اجلاس فرمت مسکو برای کشورهای همسایه و برخی کشورهای منطقه پیشنهاد تشکیل گروه تماس دادیم، به دلیل هماهنگی بیشتر و کار در عرصه‌های مختلف منطقه‌ای، اما دغدغه کشورهای همسایه بیشتر از دیگران، نسبت به کمک کردن به ثبات، امنیت و مقابله با تروریسم و بهبود اقتصاد در افغانستان است، علاوه بر آن نگرانی‌هایی که جامعه جهانی دارد کشورهای همسایه هم دارد، زیرا اگر امنیت در افغانستان برقرار نشود، امنیت منطقه نیز برهم می‌خورد و از این جهت باید همکاری جمعی صورت بگیرد.

کاظمی قمی: ایران همیشه در کنار مردم افغانستان بوده و هست

وی افزود: به خاطر اینکه بتوانیم با توجه به ظرفیت‌های منطقه‌ای و حمایت جامعه جهانی و سازمان ملل، یک نقشه راه همکاری‌ها را تنظیم کنیم، بهتر است با طرف افغانستان در تماس باشیم، علاوه بر اینکه رابطه دو جانبه وجود دارد، گروه تماس نیز با مقامات افغانستان در موارد مختلف صحبت کند که اگر این اتفاق بیفتد، بهترین روش است و به همه طرف ها کمک خواهد کرد.

صادرات مواد نفتی بی کیفیت را رد می کنیم

این مقام سیاسی ایران در پاسخ به سوال دیگر آوا در مورد اینکه چرا مواد نفتی ایران از مرز افغانستان گاهی مسترد می‌شود، گفت، در اینکه از ایران مواد نفتی بی کیفیت صادر می‌شود را کاملاً رد می کنیم، اما اینکه محصولات نفتی که از کشورهای دیگر وارد می شود و از مرز ایران عبور می کند استاندارد نباشد، مربوط به ایران نییست.

به گفته وی در ماه‌های اخیر بیشترین صادرات ایران به افغانستان گاز مایع بوده، اما بخش بنزین و گازوئیل که تقاضای افغانستان است، صادرات قابل توجهی نداشته، سال گذشته به مقامات کابل اعلام کردیم که مسیر ترانزیت را برای انتقال گازوئیل مجاز اعلام کنیم و کار در این زمینه جریان دارد.

بر اساس گفته‌های نماینده ویژه رییس جمهوری ایران در امور افغانستان، بنا این است که از صادرات هر نوع کالای بدون استاندارد جلوگیری شود، اگر اتفاق هم بیفتد، خطا است و با آن برخورد خواهیم کرد، حتی دستگاه‌های تولیدکننده باید استاندارد باشد و اگر فاقد کیفیت بود، با فروشنده برخورد قانونی خواهیم کرد، اما قمی تاکید کرد که مواد نفتی ایران همیشه استاندارد و مورد قبول بوده است.

افراطی ها می خواهند میان دو ملت نفاق و بدبینی ایجاد کنند

وی در پاسخ به سوالات دیگر خبرنگاران در مورد وضعیت مهاجرین افغانستان در ایران نیز گفت: مهاجرین افغانستان مهمان کشور ما هستند، علیرغم سنگ اندازی‌هایی از سوی عناصر افراطی در داخل و بیرون از ایران که می خواهند میان دو ملت نفاق و بدبینی ایجاد کنند، بین ایران و افغانستان رابطه اخلاقی همچنان باقی است و هیچ تغییری نکرده است.
به گفته نماینده ویژه رییس جمهوری ایران در امور افغانستان در میان مهاجرین غیرقانونی افراد مخل امنیت که اعمال ناهنجار انجام دهد و یا حضور افراطی‌ها در داخل ایران منتفی نیست، اما ملت‌های دو طرف و دولت‌ها باید توجه داشته باشند که دشمن از همین عناصر می‌خواهد سوء استفاده کند؛ از این طرف روحیه ضد افغان را بزرگ می کند و از آن طرف نیز یک عده را علیه مهاجرین تحریک می نماید.

وی افزود: هر دولتی مسئولیت دارد که برای تأمین امنیت خاک و مردم خود با افراد غیرقانونی برخورد دارد، اما شیطنت دشمن و واقعیت ایران در آنچه نسبت به مهاجرین می‌گذرد را باید در نظرگرفت.

خط راهبردی ایران، تبدیل شدن افغانستان به چهار راه آسیا است

کاظمی قمی درباره چگونگی روابط اقتصادی ایران با افغانستان نیز اشاره کرد و گفت: خط همکاری راهبردی جمهوری اسلامی برای "تبدیل شدن افغانستان به چهار راه آسیا" جدی است و یقیناً تعامل اقتصادی در امنیت نیز موثر است و خط‌های اقتصادی از نگاه ایران در حقیقت خط دوستی است.
او تاکید کرد که اقتصاد ایران و افغانستان مکمل یکدیگرند، زیرا جمهوری اسلامی در انتقال تجربه، فن‌آوری و انرژی هیچ ملاحظه‌ای ندارد و از سوی دیگر اقتصاد افغانستان بیشتر برپایه کشاورزی است که محصولات آن به ایران منتقل می‌شود.
بر اساس اظهارات وی در حال حاضر آماده اند که پنج میلیون تن فرآورده‌های کشاورزی افغانستان را خریداری کنند و در سایر عرصه‌ها نیز تلاش جریان دارد.


مشکلات حق آبه در چهارچوب معاهده حل خواهد شد

کاظمی قمی در ادامه سخنان خود به مساله حق آبه ایران از افغانستان نیز اشاره کرد و گفت: سال گذشته حجم وسیعی از آب هیرمند هدر رفت و مقامات طالبان نیز اظهار تاسف کردند، بند کمال خان، بند ذخیره کننده آب نیست، بلکه در حقیقت مهار کننده آب است، ما با مقامات افغانستان این موضوع را مطرح کردیم که در بخش فنی و تکنولوژی برای رفع این مشکلات کمک کنیم.
به گفته او در معاهده آمده است که به هر میزان که آب وجود داشت باشد، باید سهم ایران داده شود و در آینده در چهارچوب همین معاهده مشکلات حل خواهد شد.

رژیم صهیونیستی در حال فروپاشی است

کاظمی قمی در کابل در بخشی از سخنان خود به حملات گروه حماس فلسطین بر مواضع رژیم صهیونیستی و سرزمین های اشغالی در عملیاتی به نام "طوفان الاقصی" نیز اشاره کرد و گفت: حملات مجاهدین حماس پیام بزرگی را به دنیا صادر کرد و آن اینکه رژیمی که در صدد توسعه قلمرو و سرزمین خود بود، اکنون در تقلای حفظ موجودیت خود است.
وی حرکت برق آسای گروه حماس علیه رژیم صهیونیستی را بی نظیر خوانده و تاکید کرد که این عملیات به اندازه ای موثر و کوبنده بود که تمام دستگاه اطلاعاتی و حتی گنبد آهنین نتوانست آن را پیش بینی کند. رژیم صهیونیستی در برابر مقاومت برخواسته از اعتقادات دینی مردم در حال فروپاشی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha