رویترز: عملیات حماس نتیجه ۲ سال برنامه‌ریزی/ اولویت فریب صهیونیستها بود

تهران – ایرنا – خبرگزاری رویترز امروز به نقل از یک منبع آگاه در حماس فاش ساخت که این گروه فلسطینی از ۲ سال پیش آماده انجام عملیات طوفان الاقصی شده و در این راه از تصویر «عدم تمایل به جنگ» برای کاهش حساسیت رژیم صهیونیستی استفاده کرده بود.

به گزارش ایرنا، رویترز نوشت که حمله ۱۵ مهر که بدترین شکست نظامی اسرائیل از زمان جنگ سال ۱۹۷۳ با کشورهای عربی قلمداد می شود، نتیجه ۲ سال "خدعه" حماس و پنهان نگه داشتن طرح‌ های نظامی و تظاهر به عدم تمایل به جنگ بود.

یک منبع نزدیک به حماس به رویترز گفت، در حالی که اسرائیل باور کرده بود که با ارائه مشوق های اقتصادی به کارگران غزه می تواند حماس خسته از جنگ را مهار کند، جنگجویان این گروه اغلب به صورت علنی مشغول آموزش و انجام تمرین های نظامی بودند.

این منبع آگاه گفت: حماس این تلقی را برای اسرائیل ایجاد کرده بود که آماده جنگ نیست.

این منبع گفت: حماس طی ماه‌های اخیر از یک تاکتیک اطلاعاتی بی‌ سابقه برای گمراه کردن اسرائیل استفاده کرد و در حالی که برای این عملیات گسترده آماده می‌ شد، این تصور عمومی را ایجاد کرد که حاضر نیست وارد جنگ یا رویارویی با اسرائیل شود.

تظاهر به دغدغه اقتصادی

منبع نزدیک به حماس گفت که این گروه در جریان یکی از مهم‌ترین بخش های آمادگی برای عملیات طوفان الاقصی، ماکت یک شهرک اسرائیلی را در غزه احداث، حمله نظامی و فرود چترباز را در آن تمرین و حتی فیلم ‌هایی از این رزمایش ها را تهیه کرد.

این منبع گفت: اسرائیل مطمئناً (این رزمایش ها) را دید، اما آنها متقاعد شده بودند که حماس مایل به درگیری نیست.

در همین حال، حماس به دنبال این بود که اسرائیل را متقاعد کند که بیشتر به دنبال اطمینان یافتن از دسترسی کارگران غزه به مشاغل سرزمین های اشغالی ۱۹۴۸ است و هیچ علاقه ای به آغاز جنگ جدید ندارد.

یکی از سخنگویان ارتش اسرائیل به رویترز گفت: ما معتقد بودیم که اشتغال و درآمدزایی کارگران غزه، تا حدی ایجاد آرامش می کند. ما اشتباه می کردیم.

حماس در ۲ سال اخیر و حتی هنگام راکت پرانی گروه جهاد اسلامی، از اغفال اسرائیل و پرهیز از اقدام نظامی دست برنداشت.

منبع نزدیک به حماس گفت که خویشتنداری این گروه حتی انتقاد علنی برخی از حامیان را برانگیخت و متهم شد که دغدغه اقتصادی داشته و دیگر به دنبال درگیری با اسرائیل نیست.

در کرانه باختری تحت کنترل محمود عباس، رئیس‌ تشکیلات خودگردان و گروه فتح، سکوت حماس مورد تمسخر قرار می‌ گرفت. در یکی از بیانیه‌های فتح که در ژوئن ۲۰۲۲ منتشر شد، رهبران حماس متهم شدند که مردم غزه را در فقر رها کرده و به پایتخت ‌های عربی گریخته اند تا در "هتل‌ها و ویلاهای مجلل" زندگی کنند.

یک منبع امنیتی اسرائیلی در همین زمینه به رویترز گفت: در دوره ای، اسرائیل معتقد بود که رهبر جنبش در غزه، یحیی السنوار، «به جای کشتن یهودیان» به اداره غزه مشغول است. وی افزود: در همان زمان، اسرائیل در تلاش برای عادی سازی روابط با عربستان سعودی، دیگر به حماس توجه نداشت.

حفاظت اطلاعات تا کادر رهبری حماس

منبع نزدیک به حماس با اشاره به افتخار اسرائیل به توانایی نفوذ و نظارت بر گروه‌های اسلام‌گرا، گفت، بخش مهمی از این طرح (عملیات اخیر) جلوگیری از افشای اطلاعات بود.

این منبع افزود که بسیاری از رهبران حماس از این برنامه های نظامی بی اطلاع بوده و یک هزار جنگجوی این عملیات نیز هیچ تصوری از هدف دقیق تمرین های نظامی نداشتند.

یک منبع امنیتی اسرائیل گفت که تعداد نیروهای این رژیم در جنوب و نزدیک نوار غزه کاهش یافته بود زیرا برخی از آنها در کرانه باختری مستقر شده بودند تا در پی افزایش خشونت ها میان شهرک نشینان و شبه نظامیان فلسطینی، از آنها محافظت کنند.

این منبع افزود: آنها (حماس) از این وضعیت بهره برداری کردند.

تل آویو هشدارهای قاهره را نادیده گرفت

در همین حال یک مقام اطلاعاتی مصری به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که قاهره، که اغلب به عنوان میانجی بین اسرائیل و حماس عمل می کند، به دفعات اسرائیلی ها را در جریان "یک اتفاق بزرگ" قرار داده بود.

وی گفت که مقام های اسرائیلی بر کرانه باختری متمرکز شده و تهدید غزه را کم اهمیت جلوه می دادند. دولت نتانیاهو متشکل از حامیان شهرک نشینان یهودی کرانه باختری است که در مواجهه با موج فزاینده خشونت ۱۸ ماه گذشته، خواهان سرکوب امنیتی شده اند.

این مقام گفت: ما به آنها هشدار داده بودیم که اوضاع رو به انفجار است و این انفجار به زودی و به شدت رخ خواهد داد. با این وجود آنها چنین هشدارهایی را دست کم گرفتند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha