۱۴ مهر ۱۴۰۲، ۱۰:۵۶
کد خبرنگار: 3099
کد خبر: 85249134
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

معامله با دلار در عراق از ۲۰۲۴ ممنوع می‌شود

۱۴ مهر ۱۴۰۲، ۱۰:۵۶
کد خبر: 85249134
معامله با دلار در عراق از ۲۰۲۴ ممنوع می‌شود

تهران- ایرنا- یک مسئول بلندپایه در بانک مرکزی عراق تاکید کرد که این کشور برداشت نقدی و معاملات با دلار را از ابتدای ژانویه ۲۰۲۴ ممنوع کرده است.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از الجزیره، این جدیدترین اقدام عراق برای سوء استفاده از ذخایر کشور در جرائم مالی و فرار از تحریم های آمریکا بر ایران بود.

«مازن احمد» مدیرکل مدیریت سرمایه گذاری و حواله جات بانک مرکزی عراق در این باره گفت که هدف از این اقدام، توقف استفاده نامشروع به میزان ۵۰ درصد از مبالغ نقدی است که به ۱۰ میلیارد دلار در سال می رسد و عراق سالانه از شورای ذخایر فدرال بانک مرکزی آمریکا دریافت می کند.

این اقدام همچنین در راستای کارزاری گسترده تر برای توقف وابستگی اقتصاد کشور به دلار است؛ پس از آنکه مردم عراق تعامل با دینار را به جای دلار ترجیح دادند.

احمد گفت: کسانی که پیش از سال ۲۰۲۳ دلار در بانک سپرده بگذارند، می توانند سال ۲۰۲۴ دلار برداشت کنند، اما آنها که در سال ۲۰۲۴ سپرده دلار بگذارند، نمی توانند آن را برداشت کنند، بلکه دینار به قیمت رسمی ۱۳۲۰ برای هر دلار دریافت خواهند کرد.

پیش از این و در اواخر سال گذشته بانک مرکزی عراق اعلام کرده بود که در سال آینده همه معاملات تجاری در داخلی کشور به دینار انجام خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha