لندن: ناوگان خود را برای تسهیل صادرات غلات اوکراین اعزام نمی‌کنیم

تهران- ایرنا- گرنت شپس وزیر دفاع انگلستان گفت: ناوگان خود را برای تسهیل صادرات غلات اوکراین به دریای سیاه اعزام نمی‌کنیم.

به گزارش دوشنبه شب ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، وزیر دفاع بریتانیا که پیشتر در مصاحبه با روزنامه ساندی تلگراف گفته بود ناوگان انگلیس می‌تواند به دفاع از کشتی‌های تجاری حامل غلات اوکراین در دریای سیاه کمک کند، در حساب کاربری خود در رسانه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) اعلام کرد: انگلستان ناوگان خود را برای تسهیل صادرات غلات اوکراین به دریای سیاه نمی‌فرستد.

شپس تاکید کرد: نیروی دریایی انگلیس در دریای سیاه گشت‌زنی انجام نخواهد داد.

به گزارش ایرنا، مسکو ۱۷ جولای (۲۶ تیر) تمدید توافق صادرات غلات اوکراین را رد کرد و گفت که در صورت اجرای بخش روسی این قرارداد، آن را تمدید خواهد کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه کشورهای غربی را متهم کرده بود که با وجود تلاش‌های سازمان ملل متحد، غربی‌ها به مفاد این توافق عمل نکردند.

قرارداد کریدور غلات به منظور کاهش تأثیر جنگ روسیه و اوکراین بر قیمت جهانی مواد غذایی و به خصوص تامین غلات مورد نیاز تعدادی از کشورهای وارد کننده با پیشنهاد ترکیه و با همکاری سازمان ملل متحد، روسیه و اوکراین یک سال پیش در استانبول (۲۲ ژوئیه ۲۰۲۲ / ۳۱ تیرماه ۱۴۰۱) امضا شد.

این قرارداد ابتدا برای اجرا در مدت ۶ ماه امضا شده بود و در سه دوره متوالی دو ماهه تمدید شد که مهلت تمدید دو ماهه سوم این قرارداد نیز به پایان رسید و با وجود تلاش دولت ترکیه و دبیرکل سازمان ملل، دولت روسیه به علت کوتاهی و کارشکنی غرب در عمل به تعهدات خود در قبال تعدادی از مفاد این قرارداد که مورد نظر روسیه بود، با تمدید آن موافقت نکرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha