۸ مهر ۱۴۰۲، ۲:۵۳
کد خبرنگار: 1385
کد خبر: 85242803
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

پیشنهاد ایران درباره افغانستان مورد توجه شرکت‌کنندگان در نشست «فرمت مسکو» قرار گرفت

تهران- ایرنا نشست بررسی تحولات افغانستان موسوم به «فرمت مسکو» در بیانیه‌ای اعلام کرد که پیشنهاد ایران برای ایجاد یک گروه تماس درباره افغانستان مورد توجه قرار گرفت.

به گزارش ایرنا به نقل از تاس، فرمت مسکو پس از نشست روز جمعه در کازان روسیه اعلام کرد: طرف‌ها پیشنهاد ایران را برای تقویت همکاری منطقه‌ای در مورد افغانستان از طریق ایجاد یک گروه تماس به منظور بحث درباره مسائل مشترک را مورد توجه قرار دادند.

به گزارش ایرنا، نشست فرمت مسکو روز جمعه با حضور نمایندگان ۱۵ کشور در کازان مرکز جمهوری تاتارستان روسیه برگزار شد که نماینده ویژه رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان، مواضع و رویکرد کشورمان را در قبال این موضوع در این نشست اعلام کرد.

حسن کاظمی قمی در سخنانی در این نشست ضمن انتقاد از دخالت‌های آمریکا در منطقه و سیاست‌های ایالات متحده در امور افغانستان طی سالیان گذشته را نادرست خواند.

وی بر ضرورت همکاری بیشتر کشورهای همسایه برای کمک به حل مشکلات افغانستان، بدون اتکا به عنصر بیگانه تاکید کرد.

نماینده ویژه رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان خاطرنشان کرد: در برابر جبهه همسایگان افغانستان، بیگانگانی قرار دارند که اگر چه از منطقه دور هستند اما منافع خویش را برتری می‌بخشند و ارزش‌های رایج جوامع خود را برای دیگران ترویج و تبلیغ می کنند.

کاظمی قمی خاطرنشان کرد: ۲۰ سال اشغالگری مستمر و بدون دلیل امریکا و هم پیمانانش و ساخت جبهه بیگانگان با منافع ملی افغانستان سر سازگاری ندارد.

وی ابراز امیدواری کرد که برنامه اجرایی سیاست همسایگی بر اساس جلب منفعت و دفع مضرت از سوی حکومت سرپرستی افغانستان توام با رایزنی با همسایگان دنبال شود.

در این نشست، رستم مینیخانوف رئیس جمهوری تاتارستان و ضمیر کابلوف نماینده ویژه رئیس جمهوری فدراسیون روسیه در امور افغانستان، امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه طالبان و همچنین نمایندگان کشورهای چین، پاکستان، امارات متحده عربی، قطر، عربستان سعودی، ترکیه، قرقیزستان، هند، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان نیز حضور داشتند.

شرکت کنندگان در این نشست در مورد وضعیت کنونی افغانستان، مسایل آشتی بین طرف‌های افغان، تضمین امنیت منطقه ای و بازسازی کشور پس از جنگ و همچنین مسایل فراگیر بودن دولت طالبان، مبارزه با تروریسم و جنایات مواد مخدر بحث و تبادل نظر کردند.

از زمان روی کار آمدن طالبان تاکنون چندین بار نشست‌های فرمت مسکو به ابتکار روسیه و با هدف بررسی مسائل افغانستان برگزار شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha