۳ مهر ۱۴۰۲، ۲۲:۳۱
کد خبرنگار: 5418
کد خبر: 85238924
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

حمایت آمریکا از اعزام گروه بین المللی به قره باغ

تهران-ایرنا- وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه ضمن ابراز نگرانی از وضعیت قره باغ اعلام کرد که از اعزام یک گروه بین المللی به این منطقه برای اطمینان از تامین حقوق بشر حمایت می کند.

به گزارش دوشنبه شب ایرنا از خبرگزاری "رویترز", متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا افزود: اکنون سه مساله بسیار مهم است اول این که آتش بس حفظ و نباید هیچ اقدام نظامی دیگری انجام شود. دوم، نیازهای بشردوستانه مردم قره باغ باید مورد توجه قرار گیرد. سوم، دستیابی به یک توافق صلح پایدار برای ارمنستان و آذربایجان مهم است.»

میلر در ارتباط با وضعیت بشردوستانه در منطقه گفت: «اقلیت های ارمنی‌ باید بتوانند در خانه‌های خود در صلح و کرامت بمانند.»

او گفت: «کسانی که می‌خواهند منطقه را ترک کنند یا به آن بازگردند، باید تحت نظارت یک نهاد ثالث بی‌طرف و مستقل، اجازه عبور امن را داشته باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد که جمهوری آذربایجان مسئولیت حفاظت از غیرنظامیان و تضمین رفتار انسانی با همه، از جمله نظامیان مظنون را دارد.

میلر خاطرنشان کرد: «ما معتقدیم باید یک گروه بین‌المللی برای ایجاد شفافیت، اطمینان و ارائه ضمانت به ساکنان قره‌باغ و حفاظت از حقوق آنها مطابق با بیانیه‌های عمومی آذربایجان، وجود داشته باشد. گفتگوهای فعالی در این زمینه صورت گرفته است. ما خواستار اعزام چنین گروهی شده‌ایم و با متحدان و شرکا برای تأمین آن همکاری می‌کنیم.»

به گزارش ایرنا, جامعه بین‌المللی قره باغ را به عنوان بخشی از جمهوری آذربایجان به رسمیت شناخته است. باکو ۱۹ سپتامبر (۲۸ شهریور) عملیاتی را برای کنترل بر این منطقه انجام داد.

آرارات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان در جریان نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد که به درخواست ایروان و پاریس برگزار شده بود، اظهار داشت: در جریان حمله نیروهای جمهوری آذربایجان به منطقه قره‌باغ کوهستانی، زیرساخت‌های اساسی مانند ایستگاه‌های برق، خطوط تلفن و تجهیزات اینترنتی هدف قرار گرفتند و بیش از ۲۰۰ نفر از جمله زنان و کودکان کشته و ۴۰۰ نفر دیگر نیز زخمی شدند.

وی حمله نیروهای آذربایجان برای بازپس‌گیری منطقه قره‌باغ کوهستانی را «وحشیانه» توصیف کرد و مدعی شد که در جریان این حمله افراد غیرنظامی عامدانه مورد هدف قرار گرفته‌اند.

همزمان جیحون بایراموف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان نیز در این نشست ادعاهای ارمنستان درباره پاکسازی قومی را قویا رد کرد.

وی اظهار کرد : در جریان مذاکرات اخیر با نمایندگان قره‌باغ کوهستانی، آنها خواستار کمک‌های بشردوستانه از جمله غذا، سوخت برای مدارس، بیمارستان‌ها و دیگر تاسیسات این منطقه بودند که آژانس‌های دولتی به سرعت در حال تامین این اقلام هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha