یاسوج میزبان جشنواره منطقه ای دنا با حضور ۱۰۰هنرمند و ۱۰ استان کشور

یاسوج- ایرنا- دبیر جشنواره شصت و هفتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان دنا و مدیرکل ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۱۰ استان در جشنواره منطقه ای دنا حضور دارند و استان به مدت چهار روز میزبان حدود ۱۰۰ نفر از هنرمندان تراز اول کشور در عرصه عکس و فیلم کوتاه است.

امین درخشان روز سه شنبه در جمع خبرنگاران کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج، اظهار کرد: این استان ظرفیت‌های انسانی و هنرمندان شاخص و ممتازی در عرصه سینما دارد. با شناخت از ظرفیت فرهنگی و هنری استان، احساس کردیم ضرورت دارد استان از زاویه دید سینماگران و عکاسان در سطح کشور موردتوجه قرار بگیرد.

وی افزود: از سال گذشته در مجموعه ارشاد به جد به دنبال برگزاری یک رویداد مهم ملی در عرصه سینما و فیلم بودیم.این جشنواره یکی از مصوبات سفر دکتر خزایی رئیس سازمان سینمایی کشور به استان بود که مطالبه شد و میزبانی آن را به کهگیلویه و بویراحمد دادند.

دبیر جشنواره شصت و هفتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان دنا و مدیرکل ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: ۱۰ استان در جشنواره حضور دارند.

به مدت چهار روز میزبان حدود ۱۰۰ نفر از هنرمندان تراز اول کشور در عرصه عکس و فیلم کوتاه هستیم؛ این افراد سال گذشته آثار خود را به دبیرخانه ارسال کرده بودند که در مرحله اول آثارشان پذیرفته شد و به دعوت دبیرخانه جشنواره منطقه‌ای فیلم یاسوج- دنا به استان آمده‌اند.

درخشان عنوان کرد: معرفی ظرفیت های هنری و همچنین طبیعی و گردشگری را از مهمترین اهداف برگزاری و میزبانی استان برای این جشنواره منطقه ای عنوان کرد.

وی تاکید کرد: با برنامه‌ریزی که برای هنرمندان انجام شد قرار است در یک تور گردشگری از ظرفیت‌های استان بازدید کنند و که بدون شک نگاه آنها نسبت به استان متفاوت و جدید خواهد بود که حتی در خلق آثار نیز خود را نشان خواهد داد.

درخشان ابراز کرد: از طرفی در سال‌های اخیر هنرمندان استان در چندین جشنواره ازجمله جشنواره فجر که سرآمد جشنواره فیلم است، درخشیده‌اند و در میان برترین‌ها نیز قرار دارند.این نشان‌دهنده این است که در عرصه هنر سینما مسیر خوبی را پیموده‌ایم و به بلوغ هنری و سینمایی رسیده‌ایم که میزبان یک رویداد ملی بزرگ باشیم.

وی ابراز کرد: جشنواره منطقه‌ای همواره از برنامه‌های سازمان سینمایی کشور است که در سه منطقه برگزار می‌شود؛ یکی از اهداف اصلی جشنواره ایجاد عدالت سینمایی است. عدالتی که در آن به فیلم‌سازان استان‌های میزبان توجه شود.

دبیر جشنواره شصت و هفتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان دنا و مدیرکل ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد گفت: اگر نگاهی به استان‌هایی که در این جشنواره وجود دارند بیندازیم رقابت جدی بین آن‌ها وجود دارد. این عدالت می‌تواند فرهنگی هم باشد. مثلاً می‌شد این جشنواره را به‌طور متمرکز و با هزینه کمتر در تهران برگزار کرد. اما هنرمندان و جشنواره‌ها به استان‌ها می‌آیند تا عدالت فرهنگی نیز برقرار شود. به‌رغم آنکه هزینه‌ها و دردسرهای زیادی برای مدیران استان هم دارد اما خود من سختی کار را پذیرفتم، چون استانم را شایسته این می‌دانستم که میزبان یک رخداد و رویداد سینمایی و هنری ملی داشته باشد.

وی ادامه داد: سازمان سینمایی برآوردی از شرایط استان‌ها و هنرمندان انجام می‌دهد و با همان نگاه عدالت استان‌ها را تقسیم‌بندی می‌کند که رقابت عادلانه‌ای در جشنواره صورت بگیرد. مثلاً استان تهران در همین گروه بود که در راستای همان نگاه عدالت محور تهران از این گروه حذف شد. چون نمی‌خواستیم فرصت دیده شدن هنرمندان سایر استان‌ها تحت شعاع حضور هنرمندان تهران قرار بگیرد.

درخشان تصریح کرد: اول به لحاظ تولید محتوا قطعاً دستاورد دارند. به‌طور طبیعی یک کارگاه بزرگ آموزشی برای هنرمندانی می‌شود که تازه‌وارد عرصه سینما شده‌اند. بخش قابل‌توجهی از این جشنواره کارگاه‌های آموزشی است که با حضور کارگردانان و هنرمندان بنام و شاخصی در سطح کشور برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: وضعیت آثار رضایت‌بخش بوده است و تعداد آثار قابل‌توجه بود. میزان استقبال هنرمندان این ۱۰ استان رضایت‌بخش بود.تعداد آثار قابل‌توجه بود. ۶۱۱ عکس به جشنواره آمد که ۵۸۰ تک عکس در بین آن‌ها بود. در بخش فیلم من داور نیستم و کیفیت و محتوای آثار را داوران بررسی می‌کنند. اما طبق اظهارنظرها آثار خوب و قابل‌توجهی از همه استان‌های کشور در جشنواره حضور دارند.

بزرگ‌ترین ظرفیت ما نیروی انسانی است. سطح و تراز هنرمندان استان ملی و بین‌المللی است و هنرمندان و فیلم‌سازان استان سالانه در جشنواره‌های مختلفی صاحب‌عنوان می‌شوند و این نشان‌دهنده این است که به بلوغ سینمایی و هنری رسیدیم. از سویی ما ظرفیت‌هایی مانند گردشگری ، طبیعی و فرهنگی داریم که ارزش پردازش با نگاه هنری دارند.

دبیر جشنواره شصت و هفتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان دنا و مدیرکل ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد گفت: آداب رسوم و سنت‌های دیرینه این استان خاص و منحصربه‌فرد هستند و شاهنامه و شاهنامه‌خوانی در استان ما هنری مردمی است و سنت و آیینی بومی محسوب می‌شود.جایگاه استان در مسئله فرهنگ ایثار و شهادت نیز همین ویژگی را دارد.اساتید و اساطیر مفاخر فرهنگی و هنری در حوزه دین و هنر نیز در استان ظرفیتی غیرقابل‌انکار است که جایگاه استان را می‌توانند به رشد اقتصادی برساند. فرهنگ و هنر زیربنای توسعه هستند.

درخشان تصریح کرد: این جشنواره حتی می‌تواند به توسعه استان کمک کند. بزرگ‌ترین محدودیت فیلم‌سازان ما در بخش منابع است. منابعی که برای حمایت از هنرمندان وجود دارد متناسب با ظرفیتشان نیست. اگرچه اداره فرهنگ و ارشاد در کنار هنرمندان است اما از حیث منابع برای حمایت از هنرمندان و فیلم‌سازان کاستی‌هایی داریم که این جشنواره‌ها کمک می‌کنند محدودیت‌ها گفته، دیده و شنیده شوند. محدودیت‌هایی هم در حوزه زیرساختی داریم.

دبیر جشنواره شصت و هفتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان دنا و مدیرکل ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: شهر یاسوج مرکز استان فاقد سینما است. اداره فرهنگ و ارشاد سالن اجتماعات خود را تبدیل به سینما کرده تا مطلق بدون سینما نباشیم. سینما را هم به‌روزرسانی کردیم. جشنواره را فرصت طلایی برای تحقق نیاز مردم به سینما می‌دانم.

وی ادامه داد: ضمن اینکه هم‌زمان با این جشنواره دو سینمای سی سخت و بهمنی افتتاح می‌شوند و به‌زودی به سرانه سینمایی استان اضافه می‌شود.پیگیر ساماندهی سینماهای شهرهای گچساران و دهدشت هم هستیم. امیدوارم هم‌زمان با این جشنواره خلأ سینمایی استان برطرف شود.

شصت و هفتمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان دنا از سوم تا ۶ مهر در یاسوج برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha