قیمت‌گذاری متفاوت برق در آمریکا برای حفظ پایداری شبکه
عکس تزئینی است

تهران- ایرنا- آمارها نشان می‌دهد که آمریکا در ۵۰ سال گذشته ظرفیت تولید برق خود را بیش از چهار برابر افزایش داده است و بخش عمده‌ای از این محصول را نه در بخش خانگی بلکه در بخش صنعتی و تجاری استفاده می‌کند.

به گزارش ایرنا از وزارت نیرو، در کشور آمریکا چیزی حدود ۴۰۰ هزار مگاوات برق تولید می‌شود که بخش عمده‌ای از آن از طریق سوخت‌های فسیلی و زغال سنگ تامین می‌شود و در کنار آن منابع دیگری مانند انرژی هسته‌ای، انرژی بادی و برقابی نیز در تولید برق این کشور موثر هستند.

از جمله نکات مهم در مورد صنعت برق آمریکا موضوع مالکیت آن است که بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از ۸۰ درصد این صنعت در آمریکا به صورت خصوصی اداره می‌شود و تنها ۱۶ درصد آن تحت مالکیت نهادهای عمومی و دولت فدرال است.

بررسی‌ها همچنین نشان می‌دهد، روند مصرف برق در این کشور همواره صعودی بوده و از یک تریلیون کیلووات ساعت در سال ۱۹۶۵ به بیش از ۴.۵ تریلیون کیلووات ساعت در سال ۲۰۲۳ رسیده است.

همچنین بیش از ۶۰ درصد برق تولیدی آمریکا در بخش صنعت و تجاری مصرف می‌شود و کمتر از ۳۰ درصد برق تولیدی این کشور به مصارف بخش خانگی می‌رسد.

در این بین نرخ متفاوت تعرفه برق در بخش خانگی از نکات قابل تاملی است که در میزان و نحوه مصرف برق توسط مشترکان خانگی تاثیر بسزایی دارد.

این یعنی در کشور آمریکا و در بخش‌های مختلف به ویژه بخش خانگی نرخ برق یکسانی وجود ندارد و متاثر از عوامل مختلف مثل تعداد شرکت‌های تامین کننده برق یک ایالت، آب و هوای آن ایالت، ذخایر آب و انرژی موجود و نیز میزان فرسودگی زیر ساخت‌ها، تعرفه برق متفاوت است.

بر اساس اطلاعاتی که hc وب سایت تخصصی «energy۵.com» به دست می‌آید در میان همه شهرهای آمریکا، بالاترین نرخ برق به شهر نیویورک تعلق دارد، جایی که هر کیلووات ساعت برق با نرخ پایه ۳۶ سنت عرضه می‌شود و این رقم سه برابر میانگین ملی یعنی ۱۱.۹۸ سنت است.

همچنین در شهر سانفرانسیسکو نیز تعرفه پایه برق برای هر کیلووات ساعت برق ۱۹.۷ و در شهر بوستون نیز ۱۷ سنت است.

وضعیت در روستاهای آمریکا نیز به همین شکل است و بسته بعد مسافت، هزینه‌های انتقال انرژی، هزینه نگهداری از زیرساخت‌ها و منابع موجود تعرفه‌های متفاوتی برای برق مصرفی مشترکان اعمال می‌شود.

به عنوان نمونه روستاهای ایالت آلاسکا به دلیل دور بودن از ذخایر انرژی و نیز استفاده از دیزل ژنراتورها با هزینه زیاد برق رو به رو هستند و در مقابل در برخی مناطق روستایی دولت با هدف تشویق به توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر به تعرفه برق روستایی یارانه می‌دهد.

از جمله نکات مهم در ارتباط با نحوه مصرف برق در بخش خانگی آمریکا اینکه صنعت برق این کشور بر پایه سیستم Critical Peak Pricing (سامانه قیمت گذاری اوج مصرف) طراح شده است و این یعنی در ساعات اوج گیری مصرف برق، تعرفه برق بخش خانگی به شدت افزایش می‌یابد، اتفاقی که دلیل آن جلوگیری از مصرف بی‌رویه برق در بخش خانگی و حفظ پایداری شبکه برق است.

به طور کلی میانگین قیمت خرده فروشی برق در آمریکا ۰.۳۳ دلار در هر کیلووات ساعت است که در بین ایالت‌هایی مانند رود آیلند، کنتیکت و آلاسکا بالاترین تعرفه را دارند و ایالت‌هایی مانند لوئیزیانا، آیداهو، واشینگتن و اوکلاهما پایین‌ترین تعرفه را دارند.

از جمله مهم‌ترین توصیه‌هایی که در وب سایت «energy۵.com» خطاب به مشترکان بخش خانگی آمریکا برای کاهش مصرف برق منتشر شده است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تغییر وسایل برقی قدیمی به وسایل کارآمد با میزان مصرف انرژی کمتر
  • نصب سیستم‌های انرژی خورشیدی به جای استفاده از برق سراسری
  • استفاده از وسایل پرمصرف در ساعات غیراوج مصرف
  • انتخاب شرکت‌های تامین کننده برق با نرخ کمتر با کمترین نوسان

بر اساس این گزارش مشاهده می‌شود که نرخ برق در کشور آمریکا در همه ایالت‌ها یکسان نیست و متاثر از عوامل مختلف مانند آب و هوا، مقررات دولتی، میزان ذخایر انرژی، منبع انرژی هر ایالت و... متفاوت است و نیز به واسطه اجرای طرح قیمت گذاری اوج بار مصرف تعرفه برق همچنین در ساعات مختلف شبانه روز نیز یکسان نیست، اتفاقی که سبب می‌شود تا مشترکان بخش خانگی ناگزیر در ساعت اوج بار از وسایل پر مصرف استفاده نکنند و بدین ترتیب به پایداری شبکه سراسری کمک کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha