۱ مهر ۱۴۰۲، ۲۲:۲۴
کد خبرنگار: 5418
کد خبر: 85237248
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

وعده جمهوری آذربایجان برای رفتار مناسب و برابر با ارمنی‌های قره باغ

تهران-ایرنا- آذربایجان روز شنبه در سازمان ملل متعهد شد که رفتار برابر با ارمنیان ساکن منطقه قره باغ را تضمین کند.

به گزارش ایرنا از "خبرگزاری فرانسه"جیحون بایراموف وزیر امور خارجه آذربایجان در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: من تکرار می‌کنم که آذربایجان مصمم به رفتار برابر با ساکنان ارمنی منطقه قره باغ مانند سایر شهروندان آذربایجان است.

وی افزود: قانون اساسی، قوانین ملی آذربایجان و تعهدات بین المللی ما، زمینه محکمی را برای این منظور فراهم می‌کند.

وزیر خارجه آذربایجان در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: ما همچنان معتقدیم که برای باکو و ایروان فرصتی تاریخی جهت ایجاد روابط خوب همسایگی و همزیستی در صلح وجود دارد.

روز گذشته اعضای شورای امنیت سازمان ملل در نشستی اضطراری خواستار برقراری صلح در قره‌باغ و حفظ حقوق شهروندان در این منطقه شدند.

به گزارش ایرنا, کاترین کولونا وزیر خارجه فرانسه پنجشنبه شب در این جلسه گفت: در مورد تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان تردیدی نیست. اما مهم است که مردم ارمنی قره‌باغ همچنان بتوانند با احترام به حقوقشان به زندگی ادامه دهند.
لیندا توماس گرینفیلد نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل نیز اظهار کرد: جمهوری آذربایجان این مسئولیت را دارد که تضمین کند نیروهایش از قوانین بین‌المللی تبعیت می‌کنند.

وی تاکید کرد: جمهوری آذربایجان همچنین این تعهد بین‌المللی را دارد که به حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین تمام افراد در سرزمینش احترام بگذارد.

دمیتری پولیانسکی معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل نیز گفت: آتش‌بس باید با تضمین‌های روشن امنیتی و قابل اعتماد و احترام به حقوق مردم قره باغ همراه باشد.

وی اظهار کرد: ما باید نقشه‌راهی تدریجی برای ادغام مردم قره‌باغ در نظم قانون اساسی جمهوری آذربایجان تدوین کنیم و تضمین‌هایی برای حقوق و امنیت آن‌ها در نظر بگیریم.

این در حالی است که آرارات میرزویان وزیر خارجه ارمنستان هشدار دارد در صورتی که قدرت‌های جهانی وارد عمل نشوند ممکن است که باکو به استفاده از زور علیه غیرنظامیان متوسل شود.

جیحون بایراموف وزیر خارجه جمهوری آذربایجان نیز ایروان را به انتشار اطلاعات غلط متهم کرد و گفت که باکو به انجام عملیات ضدتروریستی علیه نیروهای ایراون مبادرت کرده است.

جامعه بین‌المللی قره باغ را به عنوان بخشی از جمهوری آذربایجان به رسمیت شناخته است. باکو ۱۹ سپتامبر (۲۸ شهریور) عملیاتی را برای کنترل بر این منطقه انجام داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha