برداشت بیش از ۱۸ هزار تن انگور از تاکستان‌های میاندوآب آغاز شد

مهاباد - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب گفت: برداشت بیش از ۱۸ هزار تن انگور از تاکستان‌های این شهرستان آغاز شد و پیش بینی می شود محصول امسال در مقایسه با سال قبل ۳۸ درصد افزایش پیدا کند.

به گزارش ایرنا رضا مقدم روز شنبه در حاشیه بازدید از واحدهای کشمش خشک کنی میاندوآب افزود: انگور یکی از محصولات عمده باغی شهرستان میاندوآب است که یک هزار و ۶۶۵ هکتار از سطح باغات این شهرستان به این محصول اختصاص دارد و از این آمار یک هزار و ۶۳۷ هکتار بارور و ۲۸ هکتار غیربارور است.

وی با اشاره به فعالیت یک هزار و ۷۵۴ بهره بردار در تولید محصول انگور در شهرستان میاندوآب، یادآور شد: سال گذشته ۱۳ هزار تن محصول انگور از تاکستان‌های میاندوآب برداشت و روانه بازار مصرف شد؛ امسال نیز برداشت این محصول آغاز شده و تا اواخر مهر ماه ادامه دارد.

وی با ابراز رضایت از عملکرد و کیفیت محصول انگور تولیدی در شهرستان میاندوآب اضافه کرد: امسال با وجود خسارت ۴۵ درصدی سرمای دیررس بهاره به یک هزار و ۲۶۷ هکتار از تاکستان‌های میاندوآب، به دلیل تغذیه اصولی، هرس مناسب و بهره گیری باغداران از توصیه های فنی کارشناسان جهاد کشاورزی، تولید این محصول نسبت به سال گذشته افزایش نشان می‌دهد.

مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب بیان کرد: ۲۰ درصد انگور تولیدی در شهرستان به صورت تازه خوری، تولید سرکه و دوشاب و ۸۰ درصد آن به صورت تولید انواع مختلف کشمش به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می شود.

وی در خصوص رقام انگور کشت شده در میاندوآب گفت: باغداران این شهرستان ارقام انگور یاقوتی، عسگری، بی‌دانه، بی دانه قرمز، شانی، ریش بابا، کشمشی، صاحبی، فخری، نباتی، شاهانی، خلیلی، لعل حسینی، رازقی شیرازی، شست عروسان و ارقام جدید و زودرس مانند فلیم سیدلس، کندری و ترکمن در تاکستان‌های خود کشت کردند.

وی با بیان اینکه پیش بینی می شود حدود چهار هزار و ۶۰۰ تُن کشمش در شهرستان میاندوآب تولید شود، افزود: ۶ واحد صنعتی کشمش خشک کنی در مجموع با ظرفیت تولید سالانه چهار هزار تن، در شهرستان میاندوآب فعال است و ۶ واحد تولیدی جدید نیز در حال احداث است.

برداشت بیش از ۱۸ هزار تن انگور از تاکستان‌های میاندوآب آغاز شد

وی در خصوص واحدهای فعال تولید کشمش در میاندوآب هم گفت: یکی از این واحدهای تولیدی با ظرفیت سالانه ۶۰۰ تن، در زمینی به مساحت یک هزار و ۵۰۰ مترمربع با ۷۵۰ مترمربع زیربنا با هزینه ۲۰ میلیارد ریال در سال ۱۴۰۱ تأسیس و با بهره برداری از آن برای هفت نفر بصورت مستقیم و ۲۱ نفر بصورت فصلی زمینه اشتغال فراهم شده است.

وی افزود: دومین واحد کشمش خشک کنی این شهرستان با ظرفیت سالانه ۳۰۰ تن، در سال ۱۳۹۰ تأسیس و با بهره برداری از این واحد تولیدی در سال ۱۳۹۵، برای ۶ نفر بصورت مستقیم و ۲۰ نفر بصورت فصلی، اشتغالزایی شده است.

به گزارش ایرنا، دشت حاصلخیز میاندوآب با ۴۵ هزار هکتار اراضی قابل کشت، شامل ۳۷ هزار هکتار اراضی زراعی، هشت هزار هکتار باغ و تولید سالانه بیش از ۹۰۲ هزار تُن انواع محصولات کشاورزی، یکی از قطب های مهم کشاورزی آذربایجان‌غربی است.

میاندوآب در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha