۲۹ شهریور ۱۴۰۲، ۱۱:۱۳
کد خبرنگار: 2485
کد خبر: 85233680
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

بذرپاش: متروی پرند با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری می‌رسد/ پلمب ۵ هزار بنگاه املاک متخلف

تهران- ایرنا- وزیر راه و شهرسازی گفت: متروی پرند در دو هفته آینده با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت ایرنا، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: در اربعین سال گذشته ۲۵۰ هزار نفر و امسال ۳۶۰ هزار نفر هوایی به سفر اربعین رفتند که نشان دهنده افزایش تعداد ناوگان هوایی است.
در حوزه حمل و نقل کشور همه بخش ها اعم از زیرساخت و نگهداری راها و چه بهره برداری ریلی و هوایی و زمینی که در ایام اربعین کار شایسته ای را رقم زدند و همه اذعان داشتند امسال سال متفاوتی بود، تشکر می کنم. از فراجا هم که در تسهیل تردد زوار و وزارت نفت که در تأمین سوخت کمک کردند تشکر می کنیم در ایام پایانی صفر و انتقال موج سفرها به مشهد هم شاهد توفیق خوبی در خدمت رسانی به مردم بودیم.

وی با بیان اینکه ظرف دو هفته آینده در شهر جدید پرند، متروی پرند که آرزوی دیرینه مردم این شهر بود، بهره برداری خواهد شد، اظهار داشت: تا چند روز آینده تست گرم انجام می شود.۴ هزار مسکن مهر پرند هم در همان روز با حضور رییس جمهور تقدیم متقاضیان خواهیم کرد، در کنار آن ۷ مدرسه در پرند بهره برداری می‌شود، ۱۰ هزار مسکن مهر پردیس هم در ماه های اخیر تکمیل شده که ۵ هزار واحد تحویل شده؛ مراسم بهره برداری این ۱۰ هزار واحد، ظرف ۲ هفته آینده برگزار می‌شود.برخی متقاضیان ۱۲ تا ۱۳ سال قبل پول و آورده را واریز کرده بودند.

۱۰۰ هزار واحد مسکن مهر را تکمیل کرده‌ایم

بذرپاش افزود: ۶۰۰ مسکن مهر شهر جدید هشتگرد هم به زودی تحویل می‌شود، ۲۴۰ هزار مسکن مهر از دولت گذشته باقی مانده بود که تاکنون ۱۰۰ هزار واحد مسکن مهر باقی مانده را در این دولت تکمیل کرده‌ایم.

رشد ۲ درصدی سرمایه گذاری در ساختمان و مسکن

وی ادامه داد: امروز رییس بانک مرکزی اعلام کرد در بهار گذشته رشد سرمایه گذاری در ساختمان و مسکن منفی بود که امسال به مثبت ۲ درصد رسیده است که نشان دهنده حجم بالای تولید و سرمایه گذاری در ساخت مسکن است.ما چند هدف را توأمان دنبال می کنیم یکی افزایش وام ساخت است که همزمان نرخ سود آن هم از ۲۳ به ۱۸ درصد کاهش یافته است ولی باز هم باید این شاخص اصلاح شود.

وزیر راه و شهرسازی کفت: یک میلیون و ۵۲۰ هزار واحد نهضت ملی در قالب خودمالکی، مسکن روستایی، نوسازی بافت فرسوده و مسکن شهری در دست احداث است،میزان مشاغل ایجاد شده و سرمایه گذاری در این بخش قابل توجه است‌.

وی تاکید کرد: در قالب طرح جوانی جمعیت از هفته آینده در همه استان ها زمین واگذار می شود که به ۳۲۰ هزار نفر می رسد.اتفاق بزرگی است و آماده سازی اراضی هم بار مالی سنگینی برای دولت دارد از هفته آینده تحویل اراضی در استانها اغاز می‌شود.

آزادراه ۲۳۰ کیلومتری اصفهان- شیراز با حضور رئیس جمهور مهر ماه به بهره برداری می‌رسد

وزیر راه و شهرسازی گفت: ازادراه ۲۳۰ کیلومتری اصفهان- شیراز با سفر رییس جمهور به فارس به بهره برداری می‌رسد البته تردد آزمایشی اغاز شده و در مهر ماه رسما افتتاح می شود.

بذرپاش گفت:در حوزه ریلی هم مسیر همدان - سنندج به زودی به شبکه ریلی کشور اضافه می شود که اتفاق بزرگی برای کردستان است در مهر ماه این پروژه افتتاح می شود فقط یک ایستگاه ناقص است که به سرعت در حال احداث است.

وی ادامه داد: پروژه ریلی رشت به بندر کاسپین در آبان ماه افتتاح می شود که اتصال ریلی بندرعباس به بندر کاسپین رقم می خورد و در امتداد کریدور شمال جنوب است مسیر رشت- آستارا هم در دست احداث است.تا پایان سال هر ماه یک پروژه بزرگ ملی در حوزه زیرساخت‌های حمل‌ونقلی به مردم تقدیم می شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه پروژه چابهار- زاهدان -یونسی و نهایتا به مشهد و سرخس در دست احداث است،گفت: در دو هفته قبل ساخت پروژه بیرجند- یونسی با حضور رییس جمهور آغاز شد، پروژه زاهدان- خاش از قطعه زاهدان -چابهار افتتاح شده و کل این مسیر تا پایان این دولت تکمیل می شود.

در آستانه عقد قرارداد  بهره برداری بلندمدت شرکت هندی از بندر چابهار هستیم

وی تاکید کرد: با مشارکت هند در آستانه عقد قرارداد نهایی بهره برداری بلندمدت شرکت هندی از بندر چابهار هستیم که با حضور مسئول مرتبط هندی انجام خواهد شد. اهمیت بهره برداری از بندر چابهار زمانی خواهد بود بود که راه آهن چابهار- زاهدان تکمیل شود و بار به این منطقه بیاید.

بذرپاش تاکید کرد: مسکن یکی از رها شده ترین بازارها در دولت گذشته بود و ما هم می توانستیم بگوییم بازار مسکن ارتباطی به ما ندارد؛ ولی این کار را نکردیم. این در حالی است که قانونی برای کنترل و ساماندهی بازار اجاره مسکن نداشتیم، برخی نهادها حاضر به همکاری با تعیین سقف اجاره بها نبودند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه الان قانون ساماندهی بازار اجاره بها تصویب شده و در مجمع مانده است، گفت: امیدواریم سریعتر این رفت و برگشت ها بین شورای نگهبان و مجمع و مجلس به زودی به اتمام برسد، مهمترین ویژگی این قانون، تعیین سقف اجاره بهاست که با ابلاغ ان می توانیم نهادهای قضایی راحت تر کار را پیش ببرند.

۵ هزار مشاور املاک متخلف، پلمب شدند

وی تاکید کرد: قانون مالیات بر خانه های خالی سالها روی زمین مانده بود اما در این دولت عزم بالایی برای اجرای آن داشتیم و به شدت و جدیت در حال اجراست.ساماندهی مشاوران املاک را اجرا کردیم که ۷۰ هزار بازرسی در این ۳ ماه انجام شد یکی از عوامل قیمت سازی کاذب با همکاری مشاوران بود که با کمک پلیس اماکن ۷۰ هزار بازرسی داشتیم و ۵ هزار مشاور املاک که قانون را رعایت نمی کردند، پلمب شدند.

بذرپاش گفت: سامانه املاک و مستغلات هم در خصوص اعطای رایگان کد رهگیری برای موجر و مستأجر ایجاد شد که تا کنون ۳۰ هزار قرارداد اجاره ثبت شده است.

مصوبه شورای عالی شهرسازی برای مقابله با احتکار زمین

وزیر راه و شهرسازی افزود: کار دیگر ما، مصوبه شورای عالی شهرسازی برای مقابله با احتکار زمین بود که ۴ ماه قبل در این شورا تصویب و به استانها ابلاغ شد، بر این اساس اگر زمینی ۱۰ سال اقدام به دریافت پروانه ساخت کرده ولی ساخت و ساز نکرده، ظرف ۶ ماه کاربری آن تغییر می‌کند.

وی تاکید کرد: اخیرا با تصویب در شورای مرکزی بنیاد مسکن، واگذاری اراضی روستایی هم آغاز شده و تا پایان سال واگذاری ۵۰۰ هزار قطعه زمین در روستاها هدف گذاری شده است؛ که در کاهش قیمت ملک در روستاها مؤثر است ما انباشتی از ساخته نشدن مسکن در کشور داریم آمار بانک مرکزی مبنی بر رشد سرمایه گذاری در ساختمان، نشان دهنده رشد ساخت مسکن است؛ که در سال آینده خود را نشان می دهد.

تصویب ساخت ۵۰ شهرک و ۲۷ شهر جدید ساحلی در شورای عالی شهرسازی

بذرپاش با بیان اینکه درباره مسکن استیجاری همکاران ما در حال تهیه مدل آن هستند، اظهارداشت:  می توانیم بخشی از واحدهای مسکن ملی را به همان سمت ببریم. ساخت ۵۰ شهرک و شهر جدید و ۲۷ شهر جدید ساحلی در شورای عالی شهرسازی مصوب شده است.

توافق وزارت راه با وزارت علوم، آموزش و پرورش و دانشگاه آزاد برای ساخت مسکن

وی ادامه داد: با وزارت علوم توافق شده تا اراضی مازاد دانشگاه ها در فاز اول برای اساتید و کارکنان همان دانشگاه و در فاز بعدی برای مردم در نظر گرفته می شود. توافقی به زودی با وزارت آموزش و پروش برای ساخت مسکن فرهنگیان داریم، که اراضی مازاد این وزارت خانه هم به آن اضافه می شود. توافق با دانشگاه آزاد داریم که در ۱۵ واحد دانشگاه آزاد ساخت مسکن اساتید و کارکنان آن اغاز شده است.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: ساخت صنعت-شهر مبنی بر ساخت مسکن برای کارگران واحدهای صنعتی هم آغاز شده است که ۱۰۰ واحد صنعتی تا کنون با وزارت راه تفاهم داشته‌اند.

وی تصریح کرد: به سازمان هواپیمایی کشوری دستور حذف چارتری ها را ابلاغ کردیم، انحراف از قیمت های مصوب در اربعین حداقلی بود.با مرکز ملی فضای مجازی هم با پلتفرم های فروش بلیت نشست‌هایی داشتیم که رعایت بیشتری نسبت به گذشته در زمینه رعایت سقف نرخ بلیت داشته اند.

میزان خرید هواپیما را اعلام نمی‌کنیم

بذرپاش با بیان اینکه ناوگان هوایی ما عرضه و تقاضای آن با هم نمی خواند و میزان تقاضا بیشتر از عرضه است، گفت:  توسعه ناوگان هوایی در دستور کار است، توسعه ناوگان هوایی به دلیل تحریم های سنگین بسیار سخت است، اما به هر حال خرید هواپیما انجام می شود. ولی به دلیل اینکه کشورهای فروشنده هواپیما تحریم نشود، میزان خرید هواپیما اعلام نمی شود.

وی با بیان اینکه تامین واگن هم در دستور کار است هم از طریق اوورهال و تولید داخل و هم از خرید خارجی، اظهار داشت: یکی از دستورکارهای سازمان راهداری، توسعه ناوگان اتوبوسی است که تا سال آینده به حد مناسبی از ناوگان مسافری جاده‌ای خواهیم رسید.

وی ادامه داد: راه‌آهن شلمچه بصره پروژه راهبردی بود که نیم قرن در کشور معطل بود ولی به جنگ تحمیلی خورد و سپس در مراحل مختلف مطرح شد ولی انجام نمی شد اما در توافق نهایی این پروژه بین دو کشور ایران و عراق در سفر اخیر مقام عراقی به ایران رقم خورد و فرآیند ساخت آغاز شد آقای مخبر در مراسم کلنگ زنی پروژه حضور داشت.عراق اصرار دارد که این مسیر مسافری باشد اما برای ما فرصت راهبردی است که به بنادر مدیترانه در سوریه برسیم.

توافق وزارت راه با وزارت صمت و دفاع در زمینه ساخت موتور هواپیما 

بذرپاش گفت:با وزارت صمت و دفاع در زمینه ساخت موتور هواپیما توافق داریم که بخشی از آن به دانش بنیان ها واگذار شده است امیدواریم تا سال آینده بتوانیم بخشی از عقب ماندگی ها را جبران کنیم.

وی گفت: در زمینه تعمیر موتور هواپیما از اعزام هواپیما به خارج بی نیاز شده ایم و حتی میزبان هواپیماها از سایر کشورها برای تعمیر هستیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha