۲۸ شهریور ۱۴۰۲، ۱۶:۲۲
کد خبرنگار: 2296
کد خبر: 85232570
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

«قائمون»؛ سند مصور نقش استان سمنان در دفاع مقدس رونمایی شد

تهران- ایرنا- مهمترین سند مصور نقش استان سمنان در دفاع مقدس به همت انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح در قالب کتابی با عنوان «قائمون» رونمایی شد.

به گزارش ایرنا، کتاب عکس نقش استان سمنان در دفاع مقدس با عنوان «قائمون» به همت انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح با حضور سردار حسین معروفی معاون هماهنگ کننده سازمان بسیج مستضعفین، سیدمحمد نادری رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح، سردار منصور شوقی جانشین فرماندهی سپاه استان سمنان، محمدحسین حیدری مدیر انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس، عبدالرحیم فریدون رئیس ستاد کنگره شهدای استان سمنان، عبدالرضا دهقانی مدیر موسسه رزمندگان اسلام، کریم خوشمرام جانشین بنیاد فرهنگی روایت فتح و جمعی از فرماندهان و مدیران رونمایی شد.

معاون هماهنگ کننده سازمان بسیج مستضعفین در این برنامه ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس با سخنی از رهبر معظم انقلاب اظهارداشت: ایشان درباره اهمیت دفاع مقدس می فرمایند که اتفاقات و حوادث بزرگ را اگر مراقبت نکنیم یا فراموش می‌شود و یا دچارتحریف. به نظر من کتاب عکس از این نظر از بخش مکتوبات مهمتر است که در مکتوبات امکان ایجاد شبهه است اما در عکس مستند چنین امکانی وجود ندارد ضمن آنکه می‌توان در بیان حماسه‌های دفاع مقدس به آن استناد کرد.

سردار معروفی با بیان اینکه لازم است تولید کتاب‌های عکسی به تفکیک عملیات، در دستور کار قرار گیرد، افزود: عکس، مستندی گویا از حماسه‌های بزرگ است که آیندگان با دیدن آنها می‌توانند به اتفاقات بزرگی که در جریان جنگ رخ داده است پی ببرند، مثلا در عملیات والفجر ۱۰ عموم جامعه شاید باور نکنند که ما مجبور شدیم قبل از دشمن با طبیعت بجنگیم و حتی چند تن از عزیزان ما گرفتار برف و بوران شدید شدند و همین امر باعث شهادت برخی از این عزیزان شد.

در ادامه این برنامه رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح با اشاره به اینکه برای تهیه کتاب «قائمون» بیش از ۱۳۶ هزار فریم عکس از استان جمع آوری، بررسی و انتخاب شد، اظهارداشت: بعضی از این عکس‌ها یادگاری و شخصی و بعضی هم سازمانی بودند که از این میان ۲۸ هزار فریم عکس از عکاسان دفاع مقدس بود که در انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس فرآوری شده بود و نتیجه آن بعد از ۹ سال تلاش بی وقفه، کتاب فاخر «قائمون» شد که متشکل از ۲۷۹ اثر برجسته از نقش استان سمنان در دفاع مقدس و تبیین کننده سلحشوری‌ها و رشادت‌های رزمندگان و شهدای این استان است.

«قائمون»؛ سند مصور نقش استان سمنان در دفاع مقدس رونمایی شد

نادری خاطرنشان کرد: این کتب عکس یک سند مصور تاریخی هستند که به عنوان یک اثر ملی در موزه اسناد ملی نگهداری خواهد شد و برای آیندگان یادآور ایثار دلاورمردانی است که برای حفظ کیان این نظام مقدس و میهن سختی‌های بسیاری را به جان خریدند.

در ادامه این برنامه محمدحسین حیدری مدیر انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس ضمن تشکر از اعتماد عکاسانی که آثار خود را دراختیار انجمن گذاشتند افزود: کار این کتاب از سال ۱۳۹۳ به کمک آقایان میرهاشمی، سلیمانی و بهرامی آغاز شد و پس از ۹ سال به بار نشست که صد البته دوستان ما در کنگره شهدای استان سمنان هم در این مسیر خصوصا در گویاسازی این عکس‌ها کمک شایانی کردند.

وی با اشاره به برخی مشکلات موجود در این مسیر برای استان‌ها گفت: مشکلی که در حال حاضر با آن روبه رو هستیم این است که سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط با این حوزه، در استان‌ها ارتباط خوبی با رزمنده‌های عکاس ندارند که این مورد باعث مضرات بسیاری از جمله تلف شدن گنجینه‌های نابی که ما در دست نداریم خواهد شد و به همین دلیل پیشنهاد می‌شود در استان برنامه رونمایی مجددا با حضور چنین عکاسانی صورت گیرد و یا نمایشگاه‌هایی از عکس‌های این عکاسان در سطح استان برپا شود.

حیدری با اشاره به هزینه و زحمات زیادی که برای چاپ هر کتاب کشیده می‌شود، خاطرنشان کرد: امیدوارم با فرهنگسازی و تلاش همه، ارزش واقعی این کتب برای مردم مشخص شود تا روزی شاهد باشیم تمام این کتاب‌ها به فروش رود به جای اینکه در قالب هدیه اهدا شده و در کمد برخی افراد بی اطلاع از ارزش آن خاک بخورند.

در ادامه عبدالرحیم فریدون رئیس ستاد کنگره شهدای استان سمنان با اشاره به کمک‌های کنگره برای تولید و گویاسازی کتاب اظهارداشت: یک سری عکس‌ها دردسترس بود و کیفیت لازم را نیز داشت اما برای مابقی لازم به کار بیشتر بود که ما از ابتدای شروع این پروژه با وجود مشکلات زیاد تمام تلاش خود را برای جمع آوری عکس‌ها و کمک به چاپ یک کتاب فاخر و ماندگار انجام دادیم که همین نشان از انگیزه ستاد کنگره استان سمنان برای چاپ این کتاب بود که اکنون با آماده شدن این کتاب نه تنها خستگی بر دوش ما نماند بلکه انگیزه ما برای کمک به این مسیر از پیش بیشتر شد.

رئیس ستاد کنگره شهدای استان سمنان گفت: ما در کنگره توان خود را بر تولیدات گذاشته‌ایم چون هر چه بگذرد تعداد بیشتری از خانواده شهدا، رزمندگان و همراهانشان از بین ما می‌روند و این یعنی منبع مهمی از اطلاعاتی که باید برای آیندگان بماند را دیگر نداریم و تمام تلاش ما در کنگره دادن اطلاعات درست به آیندگان است که برای ما بسیار ارزشمند است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha