استقبال از ظرفیت دانش بنیان‌ها برای مدیریت دارایی‌های فیزیکی در وزارت نیرو

تهران-ایرنا- رییس پژوهشگاه نیرو از آمادگی وزارت نیرو برای استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان در جهت مدیریت دارایی‌های فیزیکی خبر داد و گفت: با توجه به امکاناتی که این وزارت خانه در حوزه شرکت های دانش بنیان دارد، از فعالیت بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان برای مدیریت دارایی های فیزیکی استقبال می شود.

به گزارش روز دوشنبه گروه علم و آموزش ایرنا از انجمن نت ایران، مجید عمیدپور در همایش ششمین دوره جایزه ملی تعالی نگهداری و مدیریت دارایی ها که در پژوهشگاه نیرو برگزار شد، در زمینه بهره برداری بهینه از سرمایه های وزارت نیرو که در گروی پیاده سازی نظام نوین مدیریت دارایی های فیزیکی است، اظهار داشت: برخی اوقات احساس می شود مدیریت دارایی به فراموشی سپرده شده است. لذا نیاز است منابع و دارایی های کشور مدیریت شود.

وی افزود: در چند ماه آینده، باید عدد عظیمی را صرف تعمیرات اساسی نیروگاه های کشور کنیم، لذا موضوع انجمن نت بسیار مهم است.

عمیدپور درباره فعالیت شرکت های دانش بنیان گفت: آمادگی داریم بخش خصوصی و این شرکت ها که صاحب تجربه هستند، در فعالیت های وزارت نیرو به ما کمک کنند. در وزارت نیرو امکاناتی در حوزه شرکت های دانش بنیان داریم لذا از فعالیت بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان استقبال می کنیم تا مدیریت دارایی های فیزیکی صورت گیرد.

برقراری ارتباط داده‌ای و نرم افزاری در ساخت تجهیزات از سوی شرکت های دانش بنیان

سعید رمضانی رییس هیات مدیره انجمن نگهداری و مدیریت دارایی های ایران با تاکید بر استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان گفت: ارتباط داده‌ای و نرم افزاری در ساخت تجهیزات مهم است که باید از سوی این شرکت‌ها صورت گیرد.

وی افزود: بحثی که در کشور مهم است نگهداشت نوآوری در بهره‌وری است. باید به طرق مختلف، بهره‌وری را در حوزه دارایی ها از طریق نوآوری افزایش دهیم.

رمضانی ادامه داد: مطالبه سازمان ملی بهره وری و معاون رییس جمهور از شرکت های دولتی و خصوصی، نگهداری از دارایی ها از طریق نوآوری است. اینکه چه کسی می تواند برای نگهداری از تجهیزات خلق نواوری انجام دهد مهم است. نوآوری از طریق تخریب خلاق، سیستم های نابهره ور را از بین می برد.

رییس هیات مدیره انجمن نگهداری و مدیریت دارایی های ایران گفت: نوآوری از سوی شرکت های دانش بنیان نیز اهمیت دارد. باید سیاست گذاری کنیم تا ظرفیت و سرمایه های این شرکت ها در حوزه دارایی را به کار گیریم.

وی تاکید کرد: نگهداشت تجهیزات باید اقتصادی شود؛ کشوری که مردم آن از نگهداری کردن، پول به دست نیاورند، از خراب شدن و تعمیر پول در می آورند.

رمضانی همچنین درباره همکاری شرکت های دانش بنیان گفت: باید این شرکت ها حمایت خود را داشته باشند؛ چرا که ارتباط داده ای و نرم افزاری در ساخت تجهیزات مهم است.


شرکت های دانش بنیان در تولید و بومی سازی قطعات تلاش کنند

نوید نصر دبیر انجمن نگهداری و مدیریت دارایی های ایران درباره فعالیت این انجمن گفت: انجمن نگهداری از سال ۸۳ به منظور ارتقای فرهنگ صحیح نگهداری و بهره وری در صنایع شکل گرفته است و در سال ۹۶، جایزه ملی نگهداری با هدف تببین ارزش و جایگاه پرداختن اصولی به نگهداشت دارایی راه اندازی و تاسیس شد.

وی افزود: با توجه به تحریم ها در کشور ضرورت نگهداشت و مدیریت دارایی ها اهمیت بالایی دارد تا بهترین و بیشترین ارزش نصیب جامعه و شرکت های مختلف شود.

نصر بیان کرد: خلاء بزرگ تحریم ها در کشور اجازه نمی دهد از انتقال تکنولوژی و استفاده از فناوری های روز دنیا بهره مند شویم. شرکت های دانش بنیان باید این خلاء را در راستای مدیریت بهینه، ساماندهی کنند.

وی افزود: تاکید ما نوآوری بهره وری است. شرکت های دانش بنیان باید تلاش کنند تولید، ساخت و بومی سازی قطعات همچنین به روزآوری فناوری را مدیریت کنند تا دارایی ها نیز مدیریت شود.

دبیر انجمن نگهداری و مدیریت دارایی های ایران تاکید کرد: عرصه برای حضور فعال شرکت های دانش بنیان وجود دارد. امید است بیش از پیش شاهد حضور شرکت ها در این راستا باشیم.


استفاده از آینده پژوهی و فناوری های نوظهور در حوزه نگهداری و مدیریت دارایی های ایران

در ادامه این همایش، جبارعلی ذاکری رییس کمیته علمی جایزه ملی تعالی نگهداری، گفت: نقش و اهمیت برگزاری چنین فعالیت هایی در تعیین شرکت هایی که موفق شدند در نگه داری و تعمیر در موضوع نت گام های موثری بردارند و باعث بهبود مستمر همچنین ارتقای بهره وری و پیشرفت و توسعه مجموعه های خود شوند؛ گام موثری است.

ذاکری بیان کرد: تعداد شرکت هایی که در حوزه فعالیت جدید وارد رقابت شدند، افزایش پیدا کرده و امید است اثرات این حضور و فعالیت در بحث های اقتصادی و عملکردهای شرکت ها مشخص شود.

وی افزود: اولین گام برای توسعه نگهداری ها و مدیریت دارایی ها در مجموعه ها، تغییر باور مدیران ارشد سازمان هاست. در سازمان هایی که این باور را دارند شاهد موفقیت های خوبی بودیم. یکی از تکالیف فعالان در حوزه نت، تغییر نگاه مدیران به مقوله نت است، البته باید فرهنگ سازی در سازمان ها شکل گیرد.

ذاکری ادامه داد: انجمن نگهداری نت ایران، این گام را موثر می داند و در اولویت برنامه های خود قرار می دهد.

وی بیان کرد: بحث تغییری که در عنوان انجمن داده شده، اضافه کردن بخش دارایی های فیزیکی مورد توجه بوده است. این موضوع مقوله ای است که در کنار نت مفهوم پیدا می کند و برای ارتقای بهره وری در سازمان و بهبود فرایندها می تواند مکمل فعالیت های انجمن باشد.

ذاکری گفت: از سال گذشته ملی شدن جایزه به تصویب سازمان بهره وری ایران رسیده است که این امر نشان از اهمیت موضوع برای سازمان ملی بهره وری است؛ چرا که با بررسی ارزیابی فرایندها ملی بودن جایزه تایید شده است.

وی ادامه داد: استفاده از آینده پژوهی و فناوری های نوظهور در حوزه نت نیازمند همت جمعی است. کاربرد هوش مصنوعی در نت و موارد مشابه می تواند گام های موثری را در این زمینه تحقق بخشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha