جشن شکرگزاری گندم در آذربایجان‌غربی/ ۶۱ درصد مطالبات گندم‌کاران پرداخت شد

ارومیه - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: امسال ۶۷۸ هزار تن گندم مازاد برمصرف کشاورزان از زارعان خریداری شده‌است که ۶۱ درصد مطالبات آنان به ارزش بیش از ۶۰ هزار میلیارد ریال پرداخت شده‌است.

به گزارش ایرنا، خسرو شهبازی روز دوشنبه در جشن شکرگزاری برداشت گندم در منطقه سیلوانای ارومیه افزود: بیش از یک میلیون تُن گندم از سطح ۳۰۴ هزار و ۱۰۲ هکتار از مزارع زیر کشت این محصول در استان، برداشت شده‌است که با این رقم رکورد خرید تضمینی گندم از مزارع آذربایجان‌غربی شکسته شد.

وی با بیان اینکه استان برای اولین بار به رتبه پنجم کشوری در تولید گندم ارتقا پیدا کرده‌است، اضافه کرد: در کنار خرید گندم مازاد بر مصرف، ۲۴ هزار و ۸۰۰ تن گندم بذری خریداری شده که این مقدار طی هفت سال گذشته بی‌سابقه بوده و از نظر کیفیت در حد بسیار مطلوب است.

جشن شکرگزاری گندم در آذربایجان‌غربی/ ۶۱ درصد مطالبات گندم‌کاران پرداخت شد

وی با بیان اینکه امسال ۶۸ مرکز برای خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در استان دایر شده‌است، ادامه داد: این استان در صنایع تبدیلی و تکمیلی از استان های پررونق است و قطب تولید محصولات کشاورزی با سالانه ۶.۲ میلیون تن محصول زراعی و باغی محسوب می‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه استان، رتبه اول تولید سیب درختی، چغندرقند و عسل را در کشور به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: خرید گندم از میزان ۴۵۰ هزار تن پارسال به ۶۷۸ هزار تن رسیده که گامی به سمت خودکفایی است.

شهبازی گفت: در سال زراعی جاری، به رغم کاهش میزان بارش‌ها با تلاش های انجام شده و مبارزه با علف‌های هرز، امراض و اجرای طرح‌های جهش تولید در دیم زارها گندمی سالم در استان تولید شد.

جشن شکرگزاری گندم در آذربایجان‌غربی/ ۶۱ درصد مطالبات گندم‌کاران پرداخت شد

وی با بیان اینکه شهرستان ارومیه امسال ۹۰ هزار تن تولید گندم داشت، گفت: توزیع ۱۰۰ هزار تن کود برای مزارع گندم استان انجام شد و یک هزار و ۲۰۰ کمباین در جریان برداشت فعال بود.

در این آیین از کشاورزان نمونه این منطقه و کشاورزان پیشرو سال زراعی جاری تجلیل شد.

در حاشیه برگزاری این جشن نمایشگاهی از تولیدات عشایر و کشاورزان منطقه سیلوانای ارومیه دایر شده‌ بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha