همزیستی با همسایگان یک راهبرد کلان در اربعین است

تهران- ایرنا- دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی خواستار دنبال کردن همزیستی مسالمت‌آمیز با همسایگان به عنوان یک راهبرد کلان در اربعین شد.

به گزارش ایرنا از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام حمید شهریاری امروز، دوشنبه ۲۰ شهریور در ششمین همایش بین المللی اربعین حسین با عنوان اربعین؛ همبستگی ملی، هم گرایی اسلامی و مقاومت جهانی در دانشگاه علامه طباطبایی گفت: تنش با اقوام خارجی مستقر در مرزهای جمهوری اسلامی ایران یکی از اهداف نظام استکباری است. دشمنان گاهی تلاش می‌کنند هنگامی که قوم ایرانی در کنار قوم عراقی قرار می‌گیرد، این تنش ها را قبل از اربعین بارور کنند و سعی می‌کنند که از این تقابلات، استنتاجاتی را تهیه کنند. ما وظیفه داریم همزیستی مسالمت آمیز با همسایگان خود را به عنوان یک راهبرد کلان در اربعین دنبال و سعی کنیم نسبت به اختلافاتی که دشمنان ما در مرزهای پاکستان، افغانستان، آذربایجان و ترکیه ایجاد می کنند، تنش زدایی کنیم.

وی افزود: حضور اقوام مختلفی که در راهپیمایی اربعین در کنار یکدیگر هستند، نشانه همبستگی ملی ماست و باید بدانیم که فرصت در کنار قومیت های مختلف بودن به این سادگی پیش نمی‌آید. اربعین حسینی یک فرصتی است که همزیستی و هم کنشی در آن شکل می‌گیرد. دشمنان اسلام بر اختلاف بین اقوام ایرانی اصرار دارند و گاهی اوقات هم موفق بوده اند، اختلاف بین قوم سیستانی و قوم بلوچ اتفاقی بود که موجب کشتار در مسجد سیستان و بلوچستان شد. ما باید به این نکات تهدید توجه کنیم و بتوانیم راهکارهایی را در اربعین برای ایجاد اتحاد بین اقوام طراحی کنیم.

شهریاری افزود: اختلافات سیاسی بین جناح های مختلف باعث صدمه زدن به ارزش‌های اربعین می‌شود یعنی برخی افراد از این بستر سواستفاده می‌کنند تا جناح رقیب را تخریب کنند؛ بنابراین نباید به گونه ای رفتار کنیم که ارزش های اربعین نادیده گرفته شود.

شاخص های ایرانی اسلامی را بین قومیت‌ها تقویت کنیم

وی با انتقاد از دوقطبی سازی در جامعه اظهار کرد: ما امروز با دو نوع سبک زندگی و دو نوع مواجهه، با ارزش‌های اربعین روبرو هستیم، عده ای در تلاش هستند که حضور خود را در اربعین قوی نشان دهند و عده ای دیگر در تلاش برای فروکاستن ارزش‌های اربعین هستند. برای برطرف کردن این تهدیدها، پیشنهاد این است که باید شاخص های ایرانی - اسلامی را بین قومیت‌ها تقویت کنیم.

این پژوهشگر مذهبی اضافه کرد: ضمن ارج نهادن به ارزش های قومیتی، باید بگوییم که ما مخالف قومیت نیستیم، ما مخالف قوم گرایی و گرایشاتی که عدالت را به خاطر قومیت زیر پا بگذارد هستیم. یکی از خرده ارزش‌های ممدوح کشورمان این است که زیست مسالمت آمیزی با اقوام مختلف داریم و با آن نقشه های دشمنان را هم نقش برآب کنیم. ما باید سیاست همکاری با همسایگان جمهوری اسلامی را تقویت کنیم. نباید بگذاریم اختلافاتی که گاه و بی گاه با اقلیم کردستان، افغانستان یا پاکستان اتفاق می افتد، تبدیل به تنش‌هایی شود که قومیت ها را به سمت مرزها تحریک کند.

وی اضافه کرد: در رابطه با تقابلات سیاسی که در حوزه اربعین وجود دارد ما باید به سمتی برویم که تعارض سیاسی خود را تبدیل به رقابت مفید و مثبت در روش های عقلانی کنیم و یکی از محوری ترین راه حل های این مشکل پذیرش مرجعیت حل تعارض است، یعنی ما در این تعارض سیاسی نیازمند یک مرجع هستیم، شخصی که حرف آخر را بزند و جناح های سیاسی از مواضع خود دست بردارند و این مرجعیت، نظام ولایت فقیه است که حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری آن را رهبری کرده و می‌کنند.

دبیرکل مجمع تقریب خاطر نشان کرد: همگرایی اسلامی زمانی شکل می‌گیرد که ما به مفهوم قرآنی امت واحده توجه کنیم و اجزای مفهومی امت واحده را استخراج کنیم و ببینیم چه چیزی باعث تشکیل این امت واحده می‌شود.

اربعین حسینی از راهپیمایی شیعی به راهپیمایی مستضعفان علیه استکبار جهانی تبدیل شود

وی ضمن تشریح مدل مفهومی امت اسلامی و اتحادیه کشورهای اسلامی و مستندات آن از اربعین حسینی به عنوان یکی از راهکارهای همگرایی در جهان اسلام نام برد و گفت: ما باید اربعین حسینی را از حالت یک راهپیمایی شیعی به یک راهپیمایی اسلامی و راهپیمایی مستضعفان علیه استکبار جهانی تبدیل کنیم.

در این مراسم علیرضا زاکانی شهردار تهران و جمعی از اندیشمندان حضور داشتند.


اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha