بیماران خاص فرصت طلایی تزریق واکسن آنفلوآنزا را از دست ندهند/ کمبودی نیست

تهران - ایرنا - رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: معمولا موج شیوع آنفلوآنزا در کشور از اواسط مهر آغاز می‌شود و افراد واجد شرایط از جمله بیماران خاص فرصت طلایی این تزریق را در آستانه فصل پاییز از دست ندهند.

پیام طبرسی روز دوشنبه  در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا افزود: با آغاز فصل سرما، ابتلا به عفونتهای تنفسی با یک سرماخوردگی ساده شروع می شود و به ذات الریه و عفونت شدید دستگاه تنفسی تبدیل می شود اما این در شرایطی است که بسیاری از این عفونت ها با اجرای برخی راه حل های ساده قابل پیشگیری خواهد بود.

استاد بیماریهای عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهارداشت: اگرچه بیماری ذات الریه یا پنوموکوک واکسن دارد و برای افراد در معرض خطر کمک کننده است ولی هر سال مواردی از شیوع بالا و حتی مرگ و میر ناشی از بیماری آنفلوآنزا را نیز شاهد هستیم.

طبرسی ادامه داد: برای پیشگیری از بیماری ذات الریه دو نوع واکسن ۲۳ ظرفیتی و ۱۳ظرفیتی وجود دارد که توصیه می شود افراد در معرض خطر ابتدا ۱۳ ظرفیتی را تزریق و بعد از هشت هفته، واکسن بیست و سه ظرفیتی را تزریق کنند.

وی با بیان اینکه آنفلوآنزا نیز واکسن موثر و بسیار کمک کننده دارد و می تواند در جلوگیری از مرگ ومیر و بستری افراد نقش خوبی داشته باشد، تصریح کرد: تزریق واکسن آنفلوآنزا برای افراد در معرض خطر، سالمندان و افراد بالای ۶۵ سال، افرادی که بیماریهای مرتبط با نقص سیستم ایمنی و یا سرطان دارند، همچنین مبتلایان به دیابت، بیماران قلبی، کلیوی، کبدی، ریوی ضرورت دارد و توصیه می شود حتما در آستانه فصل پاییز و حوالی آغازین روزهای مهر ماه واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند.

به گفته طبرسی، تزریق واکسن آنفلوآنزا زودتر از این موقع ممکن است ایمنی زایی طولانی تا پایان زمستان برقرار نکند و در صورت تزریق دیر هنگام نیز این امکان وجود دارد ایمنی زایی در بدن فرد، دیرتر از موعد مورد نظر ایجاد شود که بی فایده است.

بیماران خاص فرصت طلایی تزریق واکسن آنفلوآنزا را از دست ندهند/ کمبودی نیست

کمبود واکسن آنفلوآنزا نداریم

وی ادامه داد: در مورد واکسن آنفلوآنزا اگر مردم در اوایل مهر ماه اقدام به تزریق کنند، احتمال کمبود نخواهیم داشت، امسال همانند پارسال واکسن ایرانی آنفلوآنزا نیز در دسترس مردم قرار دارد و توصیه می شود که استفاده کنند.

این متخصص بیماریهای عفونی تاکید کرد: مطالعات روی واکسن نوترکیب ایرانی فلوگارد انجام شده، اثربخشی لازم وجود داشته و تاییدیه وزارت بهداشت را نیز اخذ کرده است.

طبرسی با بیان اینکه واکسن آنفلوآنزای ایرانی با فناوری نوترکیب تولید شده است، اظهار داشت: در فناوری نوترکیبی اقدام به باز طراحی قطعات مختلف ویروس آنفلوآنزا در شرایط خاص می شود و سازمان جهانی بهداشت سویه هایی از ویروس آنفلوآنزا که در برخی کشورها طی ماه های قبل در چرخش و گردش بوده شناسایی و به تولید کنندگان واکسن معرفی می کند، بدین ترتیب سازنده واکسن اقدام به تولید واکسن آنفلونزا برای مدت پیش رو خواهد کرد؛ یعنی تیپ های شایع ویروس آنفلوآنزا در کشورهای نیمکره جنوبی که زمستان را پشت سرگذاشته اند از سوی سازمان جهانی بهداشت به کشورهای سازنده واکسن در نیمکره شمالی اعلام می شود.

ضرورت تکمیل روند واکسیناسیون کرونا

این استاد بیماریهای عفونی افزود: موارد مثبت ابتلا به کرونا کم شده ولی امکان دارد شیوع موج جدیدی از ابتلا در فصل سرما داشته باشیم که اگر چه مانند گذشته کشنده و آزار دهنده نیست ولی درصدی از افراد را گرفتار می کند به همین خاطر برای افرادی که تا کنون موفق به انجام واکسیناسیون نشده و یا دوز لازم را تکرار نکرده اند، توصیه می شود واکسیناسیون را تکمیل کنند.

طبرسی گفت: البته اگر فردی واکسن کووید را تزریق کرده است و بیماری زمینه ای نیز ندارد، لزومی به تکرار واکسیناسیون علیه کووید(کرونا) نیست؛ ولی به افرادی که بیماری های زمینه ای دارند و در معرض خطر ابتلا به بیماری های عفونی دستگاه تنفس هستند توصیه می شود که نکات بهداشتی، پیشگیری و استفاده از ماسک را جدی بگیرند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha