راه دلم را در پیش گرفتم/ چون شیفته علی(ع) هستم نقش را با اشتیاق پذیرفتم+ فیلم

تهران- ایرنا- سعید شریف، بازیگر سریال «عشق کوفی» گفت: وقتی فهمیدم شخصیت «هلال» شیفته حضرت علی(ع) است با سر رفتم. در بازیگری هم راه دلم را در پیش گرفتم. اگر نقش درست درآمده به خاطر وابستگی زیادی است که به ایشان دارم.

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون ایرنا، سعید شریف بازیگری که در سریال عشق کوفی، در نقش هلال بازی می‌کند، اولین بار با سریال یاغی به شهرت رسید. او بازیگری را با تئاتر شروع کرد و اولین تجربه بازی مقابل دوربین را با سریال تلویزیونی ششمین نفر به کارگردانی بهمن گودرزی در سال ۱۳۹۰ به دست آورد و با بازی در نقش احمد دایی ابرا در سریال یاغی شناحته شد. این بازیگر سابقه نقش آفرینی در سریال آخرین بازی، فیلم سینمایی ناکوک، تئاتر برخیزید و بخوانید و زرتشت را دارد.

شریف با حضور در سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در یک نشست خبری شرکت کرد و از تجربه‌ حضورش در سریال عشق کوفی گفت. مشروح این مصاحبه در ادامه آمده است.

عوامل سریال «عشق کوفی» شما را بعد از پخش سریال «یاغی» انتخاب کردند. درست است؟

بله. من مدرک بازیگری ام را سال ۸۳ گرفتم. اما دوره بازیگری‌ام را در یاغی گذراندم. آنجا چیزهایی یاد گرفتم که در کلاس‌های آموزشی یاد نگرفته بودم.

وارد مرحله ای شدم که دیده بشوم. بعد از یاغی انتخاب های زیادی داشتم. به واسطه یاغی برای عشق کوفی انتخاب شدم.

دوره بازیگری‌ام را در یاغی گذراندم. آنجا چیزهایی یاد گرفتم که در کلاس‌های آموزشی یاد نگرفته بودم

نکته‌ آموزشی که در «یاغی» وجود داشت دقیقا چه بود؟

در یاغی همدلی را آموختم. آقای کارت (کارگردان) و آقای مازیار هاشمی (تهیه‌کننده) بین عوامل فرق نمی گذاشتند. همه با هم رفیق بودند. همه می دانستند کسی به ضرر دیگری کاری نمی کند.

وقتی در آن زمین بازی قرار می‌گیری مشخص می‌شود چه نکات تجربی وجود دارد. باید خوش شانس باشی که در چنین گروهی قرار بگیری.

در سریال یاغی برای تمام نقش ها وقت گذاشته شد. بازیگران نقش های کوچک هم به خاطر وسواس و دقت محمد کارت درست انتخاب شدند. به همین خاطر اکثر شخصیت ها دیده شدند. من در یاغی حدود ۱۰ سکانس حضور داشتم. ولی دیده شدم. در سریال های دیگر وسواس را برای سه چهار تا شخصیت اصلی می‌گذارند. برای شخصیت های دیگر ممکن است از آشناها و اطرافیان شان استفاده کنند. در یاغی این اتفاق نیفتاد. محمد کارت جریان ساز است و یاغی هم یک اتفاق در سریال‌سازی است.

راه دلم را در پیش گرفتم/ چون شیفته علی(ع) هستم نقش را با اشتیاق پذیرفتم+ فیلم

برداشت شما از نقش هلال چیست و چه ویژگی را در او برجسته‌تر می‌بینید؟

بالاترین ویژگی که دارد این است که عاشق است. به نظر من آدم‌های ساده عاشق می‌شوند. اگر آدم ها چند وجهی باشند از عشق دور می شوند. آدم های یکرنگ عشق را راحت تر تجربه می کنند.

من خودم شیفته حضرت علی(ع) هستم. قبل از این که عشق کوفی به من پیشنهاد شود، داشتم روی یک موضوعی برای حضرت علی(ع) کار می کردم. احساس می کنم آنجا برای من یک انرژی ساطع شد. بعد از آن عشق کوفی به من پیشنهاد شد.

وقتی فیلمنامه را برایم فرستادند، هشت قسمت را دو روزه خواندم. چون فیلمنامه کشش داشت و من و همسرم را با خودش برد. وقتی فهمیدم این شخصیت شیفته حضرت علی(ع) است با سر رفتم. گفتم می خواهم باشم. احساس کردم در ادامه آن موج و انرژی است که برای من ساطع شده است.

خیلی جاها با کارگردان و نویسنده اختلاف نظر داشتیم. آنها می‌گفتند این شخصیت عشق زمینی دارد. من می گفتم نه! او به خاطر عشق به حضرت علی(ع) این کار را انجام می دهند. از فیلمنامه می شد دو بعد را برداشت کرد. من راه دلم را در پیش گرفتم. اگر درست درآمده به خاطر وابستگی زیادی است که به ایشان دارم.

راه دلم را در پیش گرفتم/ چون شیفته علی(ع) هستم نقش را با اشتیاق پذیرفتم+ فیلم

یعنی در هر موقعیتی فکر می کردید شیعه علی (ع) در این شرایط چه کاری انجام می‌داده است؟

بله. اگر فرد یک علوی واقعی باشد، جز تصمیم‌های «هلال» نمی‌تواند انتخابی داشته باشد. کلیدواژه من در زندگی لاحول ولا قوه الا بالله است. یعنی هیچ اتفاقی بدون خواست خدا رخ نمی دهد. فیلمنامه می گفت اگر جوان علوی هستی باید به کسی که در خطر است کمک کنی. من هم می دانستم که جز این اشتباه است. به حرف دلم گوش دادم.

در چند سکانس شما باید شخصی را که عاشقش بودید لعن می‌کردید. از دشواری این سکانس‌ها بگویید.

از روز اول بزرگ ترین چالشم آن سکانس‌ها بود. جایی که به من می گویند ایشان را لعن کن. همچنین جایی که من در تنهایی خودم با حضرت علی(ع) صحبت می‌کنم. من لعن نکردم. حتی سر صحنه هم لعن نکردم. حتی به زبانم هم نیامد. سر آن سکانس ها اذیت شدم. از لحاظ روانی برایم اذیت کننده بود.

راه دلم را در پیش گرفتم/ چون شیفته علی(ع) هستم نقش را با اشتیاق پذیرفتم+ فیلم

برای شما مهم است که نقش و شخصیت با عقایدتان همراستا باشد؟ مثلا حاضر بودید نقش پدر زن نائله را بازی کنید؟

این سوال جذاب است. هلال به من پیشنهاد شد. نمی شود گفت بازیگری نمی تواند نقشی را که بر ضد عقایدش باشد انتخاب کند. برای یک بازیگر پیشنهاد نقش منفی چالش برانگیز است. من خوش شانس بودم که نقش هلال به من پیشنهاد شد. از لحاظ سنی هم به آن نقش نمی خوردم. نمی شود گفت کسی که آن نقش را انتخاب می کند، اعتقاد سست‌تری دارد.

آقای سلیمانی به نحو احسن از عهده نقش پدر «نائله» برآمد. از خودش برگ جدید را رو کرد که خیلی ها انتظار نداشتند.

من قبلا در تئاتر نقش شیطان را بازی کرده‌ام. این مساله که نقش مثبت یا منفی بازی کنم، به حال و هوای درونی من برمی‌گردد. ممکن است در درونم چیز ترسناکی داشته باشم.

یکی از نقاط قوت سریال ضرباهنگ سریع آن است. در این رابطه توضیح بدهید.

آب بستن به سریال‌ها تله کارگردان‌ها شده است. می بینیم یک سریال ۴۰ قسمتی شده که اگر ۲۰ قسمتی بود مخاطب بیشتری داشت.

به خاطر سود بیشتر به کار ضربه می زنند. عشق کوفی در هر قسمتش چند نقطه عطف دارد. من به خاطر همین ۹ قسمت را در دو روز خواندم. فیلمنامه دیگری بود که من نتوانستم دو قسمتش را بخوانم. خیلی از فیلمنامه ها را وقتی برمی‌داری نمی‌توانی زمین بگذاری.

دو بازیگر اصلی نقش مرد و زن این سریال جزو بازیگران مشهور نیستند و بازیگران نقش فرعی شناخته شده‌تر هستند. علت این انتخاب چه بود؟

من از آقایان سعدی (تهیه‌کننده) و آخوندپور (کارگردان) تشکر می‌کنم. باید به این قدرت ریسک‌شان تبریک گفت. خیلی وقت است این اتفاق در سینمای ما از بین رفته است. چند بازیگر داریم که از این کار به آن کار منتقل می شوند. تهیه کننده‌ها به خاطر زمان تولید ترجیح می دهند با کسانی که تجربه بیشتری دارند کار کنند. شاید به کسانی که نباید اعتماد کرده اند و تجربه های بدی داشته اند. اما در سریال عشق کوفی به خاطر حضور من و خانم قربانی در نقش نائله اشکالی در کار ایجاد نشد.

من خیلی سال بود منتظر این اتفاق بودم. از سال ۸۳ تا الان خودم را جای خیلی از بازیگرها گذاشتم. آماده این اتفاق بودم. در خیلی کارها به خاطر چهره ها جابجا شدم. انگار من باید برای این نقش آماده می شدم تا معرفی من با این کاراکتر باشد.

راه دلم را در پیش گرفتم/ چون شیفته علی(ع) هستم نقش را با اشتیاق پذیرفتم+ فیلم

امسال سریال «عشق کوفی» در ایام ماه محرم و صفر جایگزین «مختارنامه» شد. از این که سریال شما با «مختارنامه» مقایسه می‌شود چه احساسی دارید؟

کلا قیاس کردن کارها با هم اشتباه است. هر کاری را باید با خودش مقایسه کرد. سریال ما از نظر بودجه و زمان تولید اصلا با مختارنامه قابل مقایسه نیست. در بازیگری هم نباید مقایسه کرد. بازیگرها اگر در فیلم یا سریالی بد دیده می شوند، به خاطر این است که جای اشتباهی گذاشته شده‌اند. یعنی نقش خوبی برای آنها در نظر نگرفته‌اند.

وجه تمایز سریال «عشق کوفی» با سایر سریال‌هایی که درباره حماسه «کربلا» ساخته‌ شده‌اند چیست؟

در «عشق کوفی» شخصیت ها ملموس هستند. هلال و نائله جزو خانواده هایی هستند که درگیر یک ماجرایی می‌شوند. ما الان نمی‌توانیم خودمان را با شخصیت های تاثیرگذار تاریخ مقایسه کنیم. هلال و نائله از جنس مردم همین الان هستند. آنها آدم های عادی بودند که درگیر مسائل سیاسی شدند. با این شخصیت ها می شود همذات پنداری کرد. هلال و نائله آدم های خاکستری هستند.

من لعن نکردم. حتی سر صحنه هم لعن نکردم. حتی به زبانم هم نیامد. سر آن سکانس ها اذیت شدم. از لحاظ راونی برایم اذیت کننده بود

این شخصیت‌ها واقعی هستند یا تخیلی؟

بیشتر شخصیت ها ما به ازای تاریخی ندارند. قصه در برهه ای از تاریخ اتفاق می افتد. بنابراین ام سلمه و حبیب بن مظاهر را در داستان می بینیم. بقیه داستان زاییده ذهن نویسنده است.

از پس صحنه‌های اسب سواری و تیراندازی چطور برآمدید؟

هیچ شناختی از این رشته‌ها نداشتم. بر مبنای لاحول ولا قوه الا بالله در دل کار رفتم تا یاد بگیرم. یک ماه جلوتر از شروع تصویربرداری، تمرین اسب سواری و تیراندازی و پرتاب خنجر را آغاز کردم. سعی کردم خودم را برسانم و کارها را خودم انجام بدهم. زمین خوردن با اسب را بدلکاران زحمت کشیدند. بقیه کارها را سعی کردم خودم انجام بدهم.

از زمان پخش سریال راضی هستید؟

حتما دوستان این طوری صلاح دیده اند. من فکر می کنم مردم از این ساعت پخش راضی نبودند. شاید اگر همه سریال را ساعت ۱۰ شب پخش می‌کردند، بازخورد بهتری داشت. اگر روی تلوبیون مانور می‌دادند، با توجه به رایگان بودنش مخاطب بیشتری را جذب می‌کرد. این سریال ساعت ۸ و نیم پخش می شد که مردم درگیر کار بودند. شبکه سه ورزشی است و پنجشنبه‌ها سریال با فوتبال تداخل داشت. یکی از کوتاهی‌های سازمان صداوسیما حمایت نکردن از پلتفرم تلوبیون است.

راه دلم را در پیش گرفتم/ چون شیفته علی(ع) هستم نقش را با اشتیاق پذیرفتم+ فیلم

پس از پخش سریال چه بازخوردهایی را دریافت کردید؟

من نقد کمی را نسبت به سریال در رسانه‌ها و بین مردم می‌بینم. حتی کسانی که گارد دارند، وقتی دو سه قسمت را که نگاه می‌کنند درگیر می‌شوند. داستان جوری هست که با آن همذات پنداری کنند. سریال مخاطب خودش را به دست آورده است. اما نه آن چیزی که باید. می توانست خیلی بیشتر از این باشد. در تلویزیون تبلیغات خیلی محدودی داشتیم. تبلیغات شهری نداریم. برای سریال‌های پلتفرم از سه هفته قبل بیلبورد می‌زنند. این جور تبلیغات مخاطب را جذب می‌کند. سریال ما تازه وقتی شروع می‌شود، مردم از پخشش باخبر می‌شوند.

پس از «عشق کوفی» چه نقش‌هایی را از شما خواهیم دید؟

برای بازیگر بازی کردن کاراکترهای مختلف خیلی جذاب است. نمی شود گفت من فقط می خواهم کاراکترهای شبیه به هلال را بازی کنم. الان دارم چند فیلمنامه را می خوانم. دوست دارم در یک کار غیرتاریخی و به روز بازی کنم و یک سری توانایی های دیگری از خودم نشان بدهم. اما از کنار نقش تاریخی تاثیرگذار هم به سادگی نمی‌گذارم. همه این ها برای بازیگر چالش است. دوست دارم همه ژانرها را تجربه کنم. بعد از یاغی پیشنهادهای زیادی به من شد که من عشق کوفی را انتخاب کردم. بعد از این سریال هم می‌خواهم در یک نقش متفاوت ظاهر شوم که نمی‌دانم تاریخی است یا غیر تاریخی.

به گزارش ایرنا، سریال عشق کوفی محصول جدید سازمان اوج است که سال پیش به کارگردانی حسن آخوندپور کلید خورد. این سریال تاریخی- عاشورایی پنج شنبه و جمعه ها از شبکه سه پخش شد.

لعیا زنگنه، نادر سلیمانی، سعید شریف، شبنم قربانی، حسین سلیمانی، نادر فلاح ، سوگل طهماسبی، مریم کاویانی، مهسا مهجور، محمد اشکان فر، مژگان اخلاقی، جمال الدین بیات، معصومه زینتی صافی، احسان محسنی کیاسری، عمار تفتی، سید جواد هاشمی و ثریا قاسمی بازیگران اصلی این سریال هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha