«تیرک سری» برای آشیانه پلنگ‌ها

ساری- ایرنا - «تیرک سری» در مازندران جشن بزرگی برای احداث یک ساختمان در مرحله نصب سقف است، که این روزها این کلمه برای روند تکمیل سالن کشتی جویبار کاربرد دارد چراکه ساخت این طرح به مرحله نصب سقف رسیده و وعده صادق دولت در تعیین تکلیف طرح‌های عمرانی نیمه تمام هلهله‌ای در دیار پهلوانان و قهرمانانی از جمله رضا یزدانی که به پلنگ مازندران معروف است، به پا کرد.

به گزارش روز شنبه خبرنگار ایرنا، زخم ورزشگاه کشتی پنج هزار نفری جویبار که در سال‌های گذشته به دلیل تامین نشدن منابع مالی ملی و استانی سرباز کرده بود، به گفته مسوولان، این روزها با تخصیص ۷۰۰ میلیاد ریال اعتبار جدید از محل سفر استانی رئیس جمهور به مازندران ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
تکمیل ورزشگاه نیمه‌تمام پنج هزار نفری جویبار پس از کسب مدال‌های رنگارنگ کشتی‌گیران برای برگزاری رویدادهای ورزشی ملی و بین‌المللی به سر زبان‌ها افتاد، اما طی این سال ها به دلیل نبود اراده در دولت سابق برای تکمیل آن، رنجش کشتی گیران و ورزش‌دوستان را درپی داشت و آنان تحقق اجرای این طرح را «وعده سرخرمن» می‌خواندند.
ساخت ورزشگاه جویبار به عنوان پایتخت کشتی ایران و جهان مطالبه‌ای چند دهه‌ای بود که سرانجام پس از بازی‌های المپیک ریو ۲۰۱۶ و قهرمانی حسن یزدانی در آن رقابت‌ها که مدال طلای کشتی آزاد را پس از ۱۶ سال نصیب ایران کرده بود، به مرز تحقق نزدیک شد و در مراسم تجلیل از این کشتی گیر که شهریور ۱۳۹۵ با حضور وزیر وقت ورزش و جوانان در جویبار برگزار شد، کلنگ ساخت آن بدون پشتوانه مالی به زمین زده شد.

بعد از آغاز به کار دولت سیزدهم و سفر هیات دولت به مازندران تکمیل این طرح مورد تاکید قرار گرفت که در حال حاضر پیشرفت فیزیکی این طرح ممتاز ورزشی به ۵۰ درصد رسید. این طرح ورزشی برای تکمیل و افتتاح نیازمند یک هزار و ۲۰۰ هزار میلیارد ریال اعتبار دیگر است که در دور دوم سفر هیات دولت تکمیل این طرح در اولویت قرار می‌گیرد.

ورزش دوستان می‌دانند که مدال‌آوری و قهرمانی‌ها تنها مختص به یک دوره زمانی خاص نیست و تقویم کشتی را که ورق بزنیم، می‌بینیم که جویبار در کشتی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و همواره کشتی گیران نام‌آوری از این دیار به رقابت‌های جهانی و المپیک اعزام و با افتخار آفرینی‌هایشان، پرچم سه رنگ ایران را به اهتزاز در آورده اند.

 «تیرک سری» در آشیانه پلنگ

کشتی در جویبار ریشه در خاک دارد و مردم این دیار با پوست و استخوان این ورزش مُهیج را لمس می‌کنند. فنون این ورزش نسل به نسل و سینه به سینه از امثال مهدی حاجی زاده، سبحان روحی، یعقوب نجفی جویباری، کمیل قاسمی، رضا یزدانی، مسعود اسماعیل‌پور، عزیز و آیت واگذاری، حسن یزدانی، محمد نخودی، امیر محمد یزدانی و کامران قاسمپور به پهلونک‌ها و نونهالانی که در حال مرور فن کشتی در سوله‌های نه چندان استاندارد ورزشی این شهر هستند، در حال انتقال است.

مدال آوری‌ها تنها یک روی سکه است و زمانی که به سالن‌های کشتی این استان پا می گذراید می بینید که این سالن‌های ورزشی شایسته نام و آوازه کشتی مازندرانی نیست، اما کودکانی با ذوق وصف ناشدنی در سوله‌هایی که تنها نام سالن ورزشی را یدک می‌کشد، در حال تمرین و جُنب و جوش هستند.

بر اساس آمار، ۲ هزار کشتی‌گیر در رده‌های مختلف سنی در این شهر به صورت حرفه‌ای در دهها سالن ورزشی مشغول تمرین هستند، اما در برخی از این سوله‌ها آنقدر اذحام و حضور کشتی‌گیران زیاد است که مربیان، کشتی‌گیران را در سطوح یک تا چهار دسته‌بندی می کنند و از ساعت ۱۵ عصر تا حوالی ساعت ۲۳ هر شب در حال آموزش کشتی به این ورزشکاران هستند. در کنار فقر زیرساختی کشتی مازندران، تنها رویه‌ای که اشتیاق مدال‌آوری را در بین کشتی گیران این استان زنده نگه می‌دارد، غیرت مثال زدنی آنان است و بر همین اساس بسیار راغب هستند که در مسیری که نیاکانشان پا گذاشتند، حرکت کنند.

در اغلب سالن‌های ورزشی مازندران خبری از دوش آب گرم، آب سرد کن یا اتاق گرم و تعویض لباس نیست و به تشک‌های کشتی برخی از این سالن‌ها که نگاهی می‌اندازید، انگار ماه‌ها است که رنگ نظافت را به خود ندیده‌اند. کمتر کشتی‌گیر مازندرانی است که روی این تشک‌ها تمرین کرده باشد ولی به بیماری پوستی و عفونت‌های قارچی مبتلا نشده باشد. این کشتی گیران در کنار گوش‌های شکسته همواره جای زخم بیماری پوستی را که دایره‌وار روی بدنشان نقش می‌بندد، به یادگار دارند.

 «تیرک سری» در آشیانه پلنگ

تحویل طرح با پیشرفت ۱۰ درصدی

در این پیوند فرماندار جویبار در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان داشت: در سال ۱۴۰۰ تا قبل از سفر هیات دولت به مازندران این طرح ورزشی مهم در مازندران ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت که مصوبه هیات دولت برای تکمیل این سالن ورزشی آن را در مسیر تکمیل قرار داد.

کمال رستمعلی با بیان اینکه دولت سیزدهم با اعتبار ۷۰۰ میلیارد ریالی برای این سالن تخصصی کشتی طلسم رکود در این طرح را شکست، بیان داشت: در حال حاضر فرایند تکمیل این طرح به نصب سقف آن رسیده است که این امر مرحله مهمی در تکمیل این طرح ورزشی است.

نماینده عالی دولت در جویبار اظهار داشت : بسیج سازندگی که تکمیل این طرح را بر عهده گرفته با تلاش شبانه روزی در حال انجام وظیفه خود است.

وی با اشاره به اینکه استاندار مازندران به صورت مستمر پیگیر تکمیل این طرح می‌باشد، افزود: امیدواریم دور دوم سفر هیات دولت به مازندران تکمیل نهایی این سالن بزرگ کشتی از مصوبه‌های محوری سفر هیات دولت باشد.

 «تیرک سری» در آشیانه پلنگ

جویبار میزبان مسابقات بین‌المللی

فرماندار جویبار ادامه داد: با توجه به ظرفیت ممتاز کشتی جویبار و حضور ستارگان بی نظیر کشتی جهان در این شهرستان تکمیل این سالن ورزشی حرفه‌ای زمینه ساز میزبانی جویبار در مسابقات بین المللی است.

رستمعلی ادامه داد: جویبار مشهور به پایتخت کشتی جهان است و صدها کشتی‌گیر در رده‌های مختلف سنی مدال‌های خوش رنگی را برای ایران به ارمغان آوردند که نام این شهر در جهان پرآوازه شد.

این مقام مسئول تصریح کرد: در کنار نام آوران کشتی جویبار مربیان قهرمان ساز و بسیاری از شهروندان جویبار و مازندران چشم انتظار تکمیل این سالن ورزشی هستند که امیدواریم هرچه زودتر این امر محقق شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha