بهره برداری از پروژه ۱۰۰ درصد ایرانی استحصال بوتان در پالایشگاه دوم پارس‌جنوبی

تهران- ایرنا- پروژه تمام‌ ایرانی استحصال بوتان در پالایشگاه دوم مجتمع گاز پارس جنوبی در کمترین زمان ممکن در دولت سیزدهم با درآمد ارزی ۱۰۰ میلیون دلاری به بهره‌برداری رسید.

به گزارش ایرنا از وزارت نفت، این پروژه در جریان سفر اخیر «مجید چگنی» معاون وزیر نفت در امور گاز به عسلویه و بازدید از مجتمع گاز پارس جنوبی که با هدف ارتقای سطح آمادگی و افزایش هماهنگی واحدهای عملیاتی و ستاد برای تولید پایدار گاز در زمستان انجام شد، به‌عنوان یکی از پروژه‌های مهم استحصال میعانات گازی کشور در پالایشگاه دوم این مجتمع گازی به بهره‌برداری رسید.

تغییر نگاه به اجرای پروژه‌ها با تکیه بر دانش مهندسان ایرانی

«احمد باهوش» مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی در این باره توضیح داد: در طراحی اولیه پالایشگاه دوم مجتمع گاز پارس جنوبی، تدبیری برای استحصال جداگانه دو ماده پروپان و بوتان در این پالایشگاه اندیشیده نشده بود و صنایع پتروشیمی از ۱۰۰ درصد خوراک بوتان تولیدشده از سوی این پالایشگاه بهره‌مند نمی‌شدند.

وی ادامه‌داد: با تأکید مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران بر بهینه‌سازی تولید و ارتقای کمی و کیفی حجم استحصال میعانات و فرآورده‌های گازی در پالایشگاه‌های گازی، مهندسان پالایشگاه دوم مجتمع گاز پارس جنوبی با امکان‌سنجی، طراحی، تأمین متریال و اجرای موفقیت‌آمیز این پروژه تمام‌ایرانی، توانستند کل بوتان تولیدی پالایشگاه دوم را به صنایع پتروشیمی مربوطه ارسال کنند.

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی تأکید کرد: پیش از این، رویکرد اصلی در این پروژه‌ها، به‌کارگیری مشاور و مجری خارجی بود، اما باور مدیران صنعت گاز به دانش و توان مهندسان و متخصصان ایرانی، این دستاورد را برای کشور رقم زد.

آورده ۱۰۰ میلیون دلاری برای کشور با جداسازی کامل بوتان

«حسین باغبان» مدیر پالایشگاه دوم مجتمع گاز پارس جنوبی نیز درباره فرآیند اجرای این پروژه، گفت: مطابق برنامه‌ریزی اولیه، قرار بود پروژه طی مدت دو سال به سرانجام برسد، اما با تلاش مجموعه همکاران ما در پالایشگاه، بازه زمانی پروژه از مرحله مطالعه تا اجرا، به یک سال کاهش یافت.

وی درباره منافع اجرای این پروژه برای کشور، تصریح‌کرد: افزون بر دستاوردهای مادی پروژه، مانند اینکه از هدررفت سالانه ۱۶۸ هزار تن بوتان جلوگیری کرده و حدود ۱۰۰ میلیون دلار در سال درآمد ارزی را نصیب کشور خواهد کرد، تقویت روحیه خودباوری و اتکا به توان مهندسان و متخصصان ایرانی دستاورد به مراتب ارزشمندتری برای کشور است.

مدیر پالایشگاه دوم مجتمع گاز پارس جنوبی در پایان یادآور شد: در فرآیند مطالعات و اجرای پروژه ابتکاراتی از سوی مهندسان پالایشگاه دوم مجتمع گاز پارس جنوبی انجام شد که افزایش سرعت اجرای پروژه و در عین حال کاهش هزینه‌ها را به همراه داشت. این درحالی است که مشاور خارجی پیش از اجرای پروژه، تنها برای مرحله مطالعاتی درخواست ۷۰ هزار دلاری کرده بود، اما پالایشگاه دوم با رد این پیشنهاد، کل فرآیند مطالعه تا اجرای پروژه را با دانش و تخصص مهندسان ایرانی پیش برد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha