طرح «شور شیدایی» برای تجلیل از تعزیه‌خوانان خراسان رضوی راه‌اندازی شد

مشهد-ایرنا- معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: طرح «شور شیدایی» به منظور شناسایی و تجلیل از پیشکسوتان تعزیه و تعزیه خوانان بنام استان توسط این نهاد طراحی شده تا در قالب آن دانشنامه‌ای از فعالیت تعزیه خوانان در استان تهیه شود.

جواد روشندل روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: پیشکسوتان تعزیه انجمن یا تشکلی ندارند و تعزیه خوانان نیز در قالب نمایش های آیینی ذیل انجمن هنرهای نمایشی قرار می گیرند، البته پیشکسوتان یا تعزیه خوانان در برخی شهرستانها نیز به صورت خودجوش گرد هم می‌آیند و تشکلهای غیررسمی را تشکیل می‌دهند.

وی اظهار داشت: از یکی دو ماه قبل مانده به محرم و صفر، با روسای ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستانهایی که در حوزه تعزیه شاخص بودند، گفتگویی انجام و مقرر شد تا یک شبکه سازی در حوزه تعزیه خوانی صورت گیرد که در گام نخست زمینه این کار در شهرستانهای جغتای، جوین، خوشاب و ششتمد فراهم شد.

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی بیان کرد: هدف کلی این نهاد در حوزه شبکه سازی برای تعزیه خوانی آن است که کار به مردم سپرده شود و این اداره کل که وظیفه اش حمایت از هنرهای نمایشی است، سیاستگزاری لازم را داشته باشد، در این راستا طرحی تحت عنوان "شور شیدایی" تدوین و شهرستانهای سبزوار، کاشمر، نیشابور و مشهد با شهرستانهای پیرامونشان که در واقع کل استان را به نحوی تحت پوشش قرار می دهند، به اجرا درآمد.

طرح «شور شیدایی» برای تجلیل از تعزیه‌خوانان خراسان رضوی راه‌اندازی شد

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: تاکنون طرح "شور شیدایی" در کاشمر و سبزوار به صورت اجرای تعزیه به مدت سه شب با مشارکت و حمایتهای مردمی، شناسایی پیشکسوتان تعزیه و تجلیل از آنان در مراسمی ویژه اجرا شده است، بخش دیگری از این طرح انجام کار پژوهشی در قالب رفتارها در تعزیه، نوع موسیقی مورد استفاده و متن نمایش است که با حفظ اصالت و رسالت تعزیه به آن پرداخته شده و نسخ جدید با نظر تعزیه خوانان تهیه شود.

روشندل اظهار داشت: این طرح در شهرستانهای دیگر از جمله بردسکن و خلیل آباد اجرا خواهد شد و آخرین گام از آن اجرای مراسمی در روزهای پایانی صفر با همکاری شهرداری مشهد در میدان شهدای این شهر خواهد بود.

وی اضافه کرد: هدف کلی طرح "شور شیدایی" ترویج فرهنگ تعزیه که رسالت اصلی آن امر به معروف و نهی از منکر است و همچنین ترویج فرهنگ عاشورا و ظلم ستیزی است تا بتوان تعزیه را در بسته جدید فرهنگی برای نسل جوان تهیه و عرضه کرد و دانشنامه ای در این زمینه تهیه نمود.

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: بنا بر آمار غیررسمی حدود ۴۰۰ گروه تعزیه در استان وجود دارد که برخی از گروه ها حرفه ای بوده و برخی نیز به صورت تعزیه خوانان دوره گرد هستند که در ایام سوگواری به شهرستانهای مختلف رفته و نمایش اجرا می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha