ایران آماده تسریع گفت‌وگوها برای پیوستن به بانک بریکس است

تهران- ایرنا- معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: گفت و گوها برای پیوستن ایران به بانک توسعه نوین بریکس از سال ۲۰۱۷ آغاز شده و اکنون کشورمان برای از سرگیری و سرعت بخش به روند کار آمادی کامل دارد.

به گزارش حوزه سیاست خارجی ایرنا، مهدی صفری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در حاشیه نشست سران بریکس در آفریقای جنوبی با دیلما روسف رئیس بانک توسعه نوین (بانک بریکس) دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار دو طرف فرآیند پیوستن ایران به این بانک را مورد تبادل نظر قرار دادند.

معاون وزیر امور خارجه ضمن اشاره به شروع گفت وگوها برای پیوستن ایران به بانک توسعه نوین در سال ۲۰۱۷، آمادگی کشورمان برای از سرگیری و سرعت بخشیدن به این گفت وگوها را اعلام کرد.

روسف رئیس بانک توسعه نوین نیز ضمن تبریک عضویت ایران در بریکس از پیوستن کشورمان به بانک بریکس استقبال و حضور ایران در این بانک را موجب ارتقای قدرت و موقعیت بین المللی این بانک دانست.

در این دیدار طرفین نمایندگان خود برای پیگیری عضویت جمهوری اسلامی ایران در بانک توسعه نوین را تعیین کردند.

صفری همچنین از روسف برای سفر به ایران دعوت کرد که وی نیز آمادگی خود برای سفر در آینده نزدیک را اعلام کرد.

بانک توسعه نوین در سال ۲۰۱۵ توسط ۵ کشور عضو بریکس یعنی برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی با سرمایه ۱۰۰ میلیارد دلار ایجاد شد.

کشورهای امارات متحده عربی، مصر و بنگلادش نیز متعاقبا به این بانک پیوستند. اروگوئه نیز مذاکرات الحاق به این بانک را به اتمام رسانده است.

روسف، رئیس جمهور سابق برزیل، ریاست این بانک را برعهده دارد و مقر بانک توسعه نوین در شهر شانگهای چین است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha