رئیسی: ایران از اقدامات بریکس برای دلارزدایی حمایت می‌کند

تهران- ایرنا- رئیس جمهور گفت: ایران به صورت قاطع از تلاش‌های موفق بریکس در راستای دلار زدایی از روابط اقتصادی میان اعضا و استفاده از ارز های ملی و تقویت سازوکار های بریکس برای پرداخت و توسعه مالی حمایت می‌کند.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت ایرنا، سیدابراهیم رئیسی ظهر امروز پنجشنبه به وقت محلی در پانزدهمین نشست گروه «بریکس» که در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی برگزار می‌شود، در سخنانی پس از اعلام پذیرش رسمی عضویت جمهوری اسلامی ایران در این گروه، ضمن تقدیر از دولت و ملت آفریقای جنوبی به خاطر دعوت و میزبانی گرم از هیات ایرانی تصریح کرد: لازم است از جناب‌عالی و روسای محترم جمهور چین، روسیه، برزیل و نخست وزیر محترم هند به جهت فراهم نمودن این فرصت تشکر ‌کنم و خرسندی خویش را از حضور در جمع همکاران عزیزم از قاره آفریقا و کشورهای دوست بریکس نیز ابراز ‌دارم.

آیت الله رییسی تصمیم اعضای بریکس برای گسترش گروه، را اقدامی قابل تقدیر دانست و بیان کرد:این گسترش مسیر توسعه جهانی را در بستر عدالت هموار می‌کند. 

وی فواید عضویت جمهوری اسلامی ایران در گروه بریکس را تاریخ‌ساز عنوان کرد و گفت: این عضویت فصلی نو و گامی قوی‌تر در حهت عدالت، انصاف، اخلاق و صلح پایدار در صحنه بین‌المللی رقم خواهد زد.

رییس جمهور گفت: این سومین بار است که کشور آفریقای جنوبی ریاست بریکس را بر عهده گرفته است. در هر سه نوبت، اهتمام آفریقای جنوبی به تقویت همکاری و شراکت اقتصادی در گروه بریکس و قاره آفریقا ستودنی است.

آیت الله رییسی با اشاره به اینکه قاره آفریقا یکی از سرمایه‌های اصلی «جهان جنوب» است، خاطر نشان کرد: نوع غنی فرهنگی، قومی و زبانی در کنار مناظر زیبای طبیعی و منابع سرشار معدنی، این قاره را متمایز کرده است. خوشبختانه وزن سیاسی و اقتصادی قاره آفریقا روز به روز رو به افزایش است و بخش مهمی از آتیه‌ی جهان در حال توسعه در این پهنه جغرافیایی در حال رقم خوردن است.

وی در ادامه یاد ماندلا و قهرمانان آفریقا که در مقابل استعمار ایستادگی کردند را گرامیداشت. 

رییس جمهور با اشاره به تقویت همکاری های اقتصادی ایران و آفریقا یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران از دیرباز، یار آفریقا بوده و تقویت همکاری‌های اقتصادی با کشورهای آفریقایی در دستور کار ما قرار داشته است و در سطوح دوجانبه و چندجانبه برنامه‌های ویژه‌ای برای همکاری با کشورهای مختلف آفریقایی داریم.

آیت الله رییسی سلطه‌طلبی، بی‌عدالتی، تبعیض و بحران اخلاقی، را از پیچیدگی ها و شرایط بغرنج جهان برشمرد و گفت: ظهور و گسترش مشکلاتی همچون گرسنگی، تغییرات اقلیمی، محدودیت منابع انرژی، عدم دسترسی به امکانات بهداشتی و پزشکی، در کنار ناامنی سایبری و همچنین تهدیدات فرهنگی، ارزشی و هویتی، تنها بخشی از این چالش‌هاست که نیازمند اهتمام همگانی و همگرایی برای تعمیق گفتمان عدالت و پی‌ریزی یک نظام عادلانه و برخاسته از منافع جمعی است.

رییس جمهور بریکس را نماد تغییر و تحولی در مناسبات جهانی دانست و عنوان کرد: عضویت ایران در بریکس می‌تواند به حل معضلات جامعه جهانی کمک کند؛ به‌ویژه آنکه اعتماد جهانی به اثرگذاری بریکس رو به افزایش است. گسترش بریکس به سایر قدرت‌های جهان جنوب و در حال توسعه، این چشم‌انداز را منسجم‌تر و جهانی‌تر خواهد کرد.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همکاری‌های سیاسی و اقتصادی چشمگیری با هر پنج عضو گروه بریکس دارد و در دوره اخیر نیز آشکارا شاهد جهش و تعمیق این همکاری‌ها بوده‌ایم.

رییس جمهور با اشاره به حمایت ایران از تلاش بریکس از دلار زدایی در روابط اقتصادی اظهار کرد: همکاری‌های راهبردی مختلف بین ایران و اعضای بریکس از جمله در حوزه‌های ترانزیت، انرژی و تجارت، در دستور کار جهانی بریکس از این نگاه حمایت می‌کند، فواید اقتصادی پایداری را برای ملت‌های ما و جهان رقم می‌زند. جمهوری اسلامی ایران به صورت قاطع از تلاش‌های موفق بریکس در راستای دلارزدایی از روابط اقتصادی میان اعضاء و همچنین استفاده از ارزهای ملی و تقویت سازوکارهای بریکس برای پرداخت و تسویه مالی حمایت می‌کند.

آیت الله رییسی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت‌های کم‌نظیری برخوردار است، عنوان کرد: ایران آمادگی دارد در هر سه حوزه اصلی فعالیت‌های بریکس؛ یعنی حوزه‌های سیاسی- امنیتی، اقتصادی- مالی و اجتماعی مشارکت نماید. تعامل حداکثری و تقویت سازوکارهای همکاری چندجانبه به خصوص با کشورهای مستقل در حال توسعه در کانون سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد. در همین راستا به دلیل موقعیت خاص ترانزیتی و با برخورداری از منابع گسترده انرژی و همچنین توان بالای علمی و مهندسی در حوزه‌های متنوع، از جمله: تولیدات صنعتی، فناوری، نانو و پزشکی، آمادگی خود را برای هرگونه همکاری، اقدام مشترک اقتصادی و سرمایه‌گذاری با کشورها اعلام می‌داریم.

رئیس جمهور یکی از چالش‌های موجود در «جهان جنوب»، را تداوم سیاست‌های نژادپرستانه، ناامنی‌های برآمده از ظلم، اشغالگری، هژمونیسم و تروریسم دولتی به‌خصوص از سوی رژیم صهیونیستی دانست و متذکر شد: این سیاست ها نه تنها مردم فلسطین را از اعمال حق تعیین سرنوشت خود بازداشته، بلکه حق توسعه را نیز از آنها سلب کرده است.

رئیس جمهور در پایان تاکید کرد:  بار دیگر لازم می‌دانم از جناب‌عالی و ملت کشور دوست و برادر، آفریقای جنوبی به جهت میزبانی در این نشست مهم قدردانی می‌نمایم و از توجه حضار محترم به خاطر توجه آنها سپاسگزاری کنم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha