۱ شهریور ۱۴۰۲، ۹:۲۶
کد خبرنگار: 785
کد خبر: 85207571
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

نانوواکسن شخصی ضدسرطان در مسیر کارآزمایی بالینی

۱ شهریور ۱۴۰۲، ۹:۲۶
کد خبر: 85207571
نانوواکسن شخصی ضدسرطان در مسیر کارآزمایی بالینی

تهران - ایرنا - نانوواکسن شخصی ضد سرطان دو شرکت بزرگ زیست فناوری وت وسعه دارویی به مرحله کارآزمایی بالینی رسید. در این واکسن با استفاده از نانوذرات لیپیدی می توان به صورت شخصی و برای هر بیمار متناسب با شرایط و نوع تومور قابل تنظیم است.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علم و آموزش ایرنا از تارنمای precisionmedicine، شرکت مِرک (Merck) و مُدرنا (Moderna) قصد دارند با همکاری یکدیگر واکسنی را در کارآزمایی بالینی آزمایش کنند که برای درمان بیماری سرطان مناسب است. این واکسن که در آن از نانوذرات لیپیدی استفاده شده است به صورت شخصی و برای هر بیمار متناسب با شرایط و نوع تومور قابل تنظیم است.

این دو شرکت در تلاش هستند تا مطالعه فاز سه این واکسن را در ترکیبی به نام Keytruda (Pembrolizumab) و واکسن ضدسرطان ام آر ان ای (mRNA) شخصی به عنوان درمان کمکی برای بیماران مبتلا به ملانومای پرخطر (نوعی سرطان پوست) انجام دهند.

این شرکت‌ها تلاش دارند این ترکیب را به مطالعات بعدی کارآزمایی بالینی ببرند و کارآزمایی تصادفی که در آن واکسن ام آر ان ای شخصی مدرنا، mRNA-۴۱۵۷/V۹۴۰، به Keytruda شرکت مرک اضافه شود تا اثر آن روی کاهش خطر مرگ بیماران ملانوما بررسی شود.

کایل هولن از محققان این پروژه گفت: این روش برخلاف هر درمان دیگری است که امروزه وجود دارد. مسایل زیادی در مورد داروهای شخصی بر اساس انواع خاص تومور وجود دارد، اما آنها هنوز برای جمعیت گسترده‌ای از بیماران مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. این واکسن یک درمان فردی است که برای هر بیمار به صورت خاص ساخته شده است.

وی یادآور شد: روند ایجاد این واکسن‌های N-۱ mRNA با توالی دی ان ای( DNA ) تومور طبیعی آغاز می شود. بیماران تومور ملانومای خاص خود را دارند و نمونه های بافت طبیعی آنها با استفاده از توالی نسل بعدی پروفایل می‌شوند. این مرحله به مدرنا اجازه می دهد تا جهش‌های تومور بیماران را شناسایی کند. علاوه بر این، توالی‌های آر ان ای بیماران، به آن اجازه می دهد تا پروتئین و RNA را از دی ان ای تومور پیدا کند. این نتایج توالی DNA و RNA، همراه با نتایج HLA، سپس به الگوریتمی تغذیه می شوند که مادرنا برای انتخاب نئوانتی‌ژن‌ها برای ایجاد بالاترین پاسخ ایمونولوژیک از آن استفاده می‌کند.

بعد از شناسایی نئوآنتی‌ژن‌های خاص بیمار مادرنا یک رشته mRNA را که با این نئوانتی‌ژن‌ها رمزگذاری شده است ایجاد می‌کند و آن را به نانوذرات چربی تزریقی می‌کند، که از طریق تزریق عضلانی مشابه سایر موارد به بیمار منتقل می‌شود. ‌ کل فرآیند، از بیوپسی بافت تا تزریق درمانی واکسن به بیمار، حدود ۶ هفته طول می کشد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha