ساماندهی و اصلاح زیست‌بوم مراکز داده کشور 

تهران- ایرنا- رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: ساماندهی و اصلاح زیست‌بوم خدمات مراکز داده و خدمات ابری کشور، ارتقای کیفیت خدمات در این حوزه را به همراه دارد.  

به گزارش ایرنا از سازمان فناوری اطلاعات ایران، «محمد خوانساری» معاون وزیر ارتباطات، صبح امروز (دوشنبه) در ششمین «کنفرانس زیرساخت‌ اطلاعاتی کشور» که در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، توسعه نظام ارزیابی مراکز داده و خدمات ابری کشور را از اقدامات اساسی در راستای توسعه شبکه ملی اطلاعات دانست.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، ساماندهی خدمات مراکز داده را ضروری دانست و در خصوص جزییات آن گفت: ارتقای کیفیت فیزیکی مراکز داده، ساماندهی مراکز داده ابری و ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی و توسعه آنها از جمله موارد قابل توجهی است که باید در ساماندهی خدمات مراکز داده مورد توجه قرار بگیرند.

وی درباره موارد اصلاح زیست‌بوم خدمات مراکز داده در کشور بیان داشت: رعایت استانداردهای فنی و فرهنگی، رعایت ضوابط نظارتی و امنیتی، داشتن تعرفه منصفانه و پایبندی به اصول پدافند غیرعامل در اصلاح زیست بوم خدمات مراکز داده و توسعه آنها حائز اهمیت هستند و نقش بسزایی را ایفا می‌کنند.

به اعتقاد خوانساری، گستردگی خدمات و زنجیره ارزش مراکز داده نیازمند وجود بازیگران متعددی در طیف‌های گوناگون است که اعم از نهادهای مجاز ارزیابی اعتبار و صدور گواهینامه، مدیران احراز صلاحیت شده، مراکز مجاز آموزش ممیزان، آزمایشگاه‌های ارزیابی و مدرسان مجاز است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در خاتمه از تحولات و اقداماتی که به زودی در حوزه توسعه نظام ارزیابی مراکز داده محقق خواهد شد، خبر داد و گفت: به زودی سامانه ثبت نظرات مشتریان خدمات داده با هدف اخذ بازخورد مشتریان در پورتال سازمان فناوری اطلاعات ایران راه‌اندازی خواهد شد که افزایش کیفیت این مراکز را به دنبال دارد. همچنین متقاضیان ارزیابی و رتبه‌بندی مراکز داده به زودی قادر خواهند بود، درخواست خود را به صورت الکترونیکی ثبت کنند.

در راستای ادامه بروز تحولات در این حوزه، درگاه ثبت‌نام ارزیابی مراکز داده به درگاه ملی مجوزها متصل خواهد شد و ارزیابی و رتبه‌بندی مراکز داده دولتی را نیز آغاز خواهیم کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha