۲۶ مرداد ۱۴۰۲، ۲۳:۱۲
کد خبرنگار: 2105
کد خبر: 85202298
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

نحوه هزینه کرد عوارض مالیات بر ارزش افزوده در کردستان اعلام شود

سنندج- ایرنا- مدیرکل امور مالیاتی استان کردستان گفت: دستگاه‌ها و نهادهای دریافت کننده عوارض مالیات بر ارزش افزوده در استان تاکنون نحوه هزینه کرد آن‌را اعلام نکردند و می‌طلبد این مهم به مردم اطلاع‌رسانی شود.

مصطفی فعله‌گری روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارکرد : امروز مودیان در سراسر کشور این خواسته را دارند که مالیات پرداخت شده آنها صرف چه اموری می‌شود لذا دستگاه‌های خدمتگزار رسالت دارند که مردم را از روند هزینه‌کرد مالیات آگاه سازند.

وی بیان کرد: از ابتدای آغاز طرح مالیات بر ارزش افزوده، سه درصد عوارض و از سال ۱۴۰۰ تاکنون چهار درصد، به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها برای مصارف عمران و آبادانی پرداخت می‌شود اما تاکنون نحوه مصرف این مبالغ از سوی دستگاه‌های خدمتگزار یا نهادهای مرتبط اعلام نشده است.

مدیرکل امور مالیاتی با اشاره به اینکه تغییر فرهنگی و رویکرد مردم استان به مالیات با اطلاع‌رسانی امکان‌پذیر است، گفت: این سوال، مطالبه و حق مودیان است که نحوه هزینه کرد مالیات پرداختی خود را بدانند و باید اطلاع‌رسانی دقیق و شفاف به آنها صورت گیرد.

فعله‌گری با اشاره به اینکه فرهنگ‌سازی مالیاتی مستلزم آگاه‌سازی و اقناع افکار جمعی توسط مجموعه دولت و دستگاه‌های خدمتگزار است، اظهار کرد: در واقع آگاهی و اطلاع مودیان از روند هزینه‌کرد مالیات پرداختی خود به ترتیب باعث اعتماد بیشتر به مسئولان، تمکین آنها در پرداخت مالیات و حتی کاهش فرار مالیاتی می‌شود.

وی ادامه داد : به عنوان نمونه سال گذشته حدود سه هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال از محل عوارض مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری ‌ها و دهیاری‌های استان پرداخت شده است واگر چه این مبالغ به هر حال صرف هزینه‌های اجرایی و انجام پروژه‌های شهری و روستایی می‌شود اما در این خصوص اطلاع‌رسانی انجام نشده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha