۵۰ نمازخانه بین راهی ایلام برای ایام اربعین حسینی ساماندهی شده اند

ایلام - ایرنا - مدیر ستاد اقامه نماز ایلام با بیان اینکه ۵۰ نمازخانه بین راهی ایلام برای ایام اربعین حسینی ساماندهی شده اند، گفت: بسترهای لازم برای اقامه نماز جماعت در سطح مساجد استان از جمله استقرار روحانی و امام جماعت بایستی فراهم شود.

به گزارش ایرنا، فیض الله رضایتی روز سه شنبه در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز ایلام، با تبریک روز خبرنگار به همه خبرنگاران، اظهار کرد: خبرگزاری ایرنا همواره همکار و همیار ستاد اقامه نماز در امر توسعه و ترویج فرهنگ نورانی نماز در امر خبر و فضای مجازی بوده است.

وی افزود: نسل امروز نیاز دارد که معارف غنی و ناب اسلامی برای آنان تشریح شود، قلم قداستی دارد و چه خوب است که این قلم برای تشریح مسائل دینی و نمازی به کار گرفته شود.

مدیر ستاد اقامه نماز استان ایلام با بیان اینکه ۲۱ تا ۳۰ مرداد به عنوان دهه فرهنگی ترویج معارف نماز و مساجد نامگذاری شده است، گفت: وظیفه اصلی ستاد اقامه نماز ترویج و توسعه فرهنگ نماز است، این ستاد در سه بعد برای توسعه و ترویج فرهنگ نماز تلاش می‌کند و این بعدها شامل حوزه فرهنگی، آموزشی و نظارت و ارزیابی است.

رضایتی یادآور شد: در بعد فرهنگی، مسائل فرهنگی، مسابقات کتابخوانی، تجهیز کتابخوانه‌ها و انتشار صدها کتاب با موضوع نماز در سطح کشور انجام می‌پذیرد و سعی شده است که در هر استان یک کتابخوانه تخصصی نماز دایر گردد و این امر در استان ایلام به مناسبت فرارسیدن دهه ترویج فرهنگ نماز و مسجد در حال پیگیری است.

وی تصریح کرد: در بعد آموزشی نیز عموماً در سطح آموزش و پرورش و در سطح ادارات برنامه‌های آموزشی مختلفی داریم که در طول سال انجام می‌پذیرد البته که بیش از ۷۰ درصد کار ما با آموزش و پرورش است زیرا اگر فرهنگ نماز در سطح آموزش و پرورش و برای کودکان نهادینه شود بسیاری از مشکلات ما رفع خواهد شد.

رضایتی تاکید کرد:‌ مهم ترین اولویت ستاد اقامه نماز کشور در راستای ترویج این فریضه واجب الهی توجه به حوزه آموزش و پرورش به دلیل نقش تعیین کننده این آینده سازان نظام در جهت پیشبرد اهداف معنوی جامعه است.

مدیر ستاد اقامه نماز استان ایلام یادآور شد: هرچه بتوانیم نسل نوجوان و جوان را با احکام الهی و فرائض دینی بیشتر آشنا کنیم، بدون شک نقش مستقیم و تعیین کننده ای در کاهش آسیب ها و بزهکاری اجتماعی ایفا می کند.

وی با اشاره به وجود حدود ۴۵۰ مسجد در شهرستان های مختلف استان، افزود: هم اکنون برقراری نمازهای جماعت در حدود ۵۰ درصد از این مساجد با حضور روحانی برگزار می شود.

مدیر ستاد اقامه نماز ایلام یادآور شد: کمبود روحانی از مهم ترین دلایل برقرار نبودن نمازهای جماعت در مساجد استان به شمار می رود.

اقامه نماز جماعت در سطح ۵۰ درصد از مساجد استان ایلام

رضایتی نظارت و ارزیابی نمازخانه های بین راهی را از دیگر رئوس برنامه های این ستاد عنوان کرد و اظهار داشت: هم اکنون ۵۰ نمازخانه بین راهی در مناطق مختلف استان دایر شده است که بطور مستمر مورد نظارت و بررسی میدانی قرار می گیرند تا به بهترین شکل ممکن به مراجعان خدمات رسانی شوند.

وی افزود: با توجه به این که استان ایلام در مسیر تردد زائرین اربعین حسینی قرار دارد، نظارت بر نمازخانه‌های بین راهی اهمیت دو چندانی پیدا می‌کند چون گردشگری که از استان ایلام عبور می‌کند عموماً گردشگر مذهبی است و اولین زیرساختی که نیاز دارد بحث سرویس بهداشتی و نمازخانه است.

رضایتی گفت: این امر با همکاری استاندار و مسئولین استانی در دست اقدام است و کارهای خوبی انجام گرفته است، از مسیر حمیل تا مرز مهران نمازخانه‌های خوبی ساخته شده است و همه نمازخانه‌ها و مساجد از جهت داشتن مهر نماز، نظافت فرشینه و برگزاری نماز جماعت مورد بازرسی قرار گرفته‌اند.

مدیر ستاد اقامه نماز ایلام با اشاره به اینکه اساس زیبایی مسجد و نمازخانه به حضور نمازگزار است گفت: فلسفه وجودی این اماکن به حضور نمازگزاران است؛ باید تلاش کنیم فرهنگ حضور در مسجد نهادینه شود؛ سه اصل در بحث مساجد مورد نظر است؛ نماز اول وقت، نماز جماعت و در نهایت نماز در مسجد؛ اگر بتوانیم به مردم نشان دهیم که سود اقامه نماز در مسجد و بار معنوی این امر چقدر عظیم است، قدم بزرگی برداشته‌ایم.

وی با اشاره به برنامه های دهه ترویج نماز و مساجد افزود: برگزاری مسابقه کتابخوانی با موضوع نماز انجام می‌پذیرد، فراخوان این مسابقه با موضوع نماز در سیره و سخن امام رضا(ع) منتشر شده و در اختیار تمامی دستگاه‌های اجرایی استان و خبرگزاری‌ها قرار داده شده است.

رضایتی ادامه داد: از دیگر برنامه‌ها آغاز فراخوان سی‌امین اجلاس نماز است، یکی از برکاتی که ستاد اقامه نماز داشته ۲۹ پیام مقام معظم رهبری است که به هرکدام از اجلاس‌های نماز ارسال شده است؛ا اگر بتوانیم هرکدام از این پیام‌های غنی و کارشناسی را بصورت دقیق در دستگاه‌ها و در سطح جامعه بصورت محتوایی اجرایی کنیم خیلی از دغدغه‌های فرهنگی ما برطرف می‌شود.

وی تاکید کرد: برپایی کتابخوانه تخصصی نماز در سطح استان در دستور کار است که کتاب‌های آن تهیه شده و بزودی افتتاح خواهد شد، تلاش‌های صورت گرفته باعث شده امروز در تمامی سطوح از سطح مهدکودک گرفته تا دانشگاه و حتی کتبی با عنوان نماز و اقتصاد و بازار کتاب نمازی داشته باشیم.

مدیر ستاد اقامه نماز استان ایلام یادآور شد: در مسیرهای مواصلاتی ما هرجایی که برویم یک نمازخانه یا مسجد وجود دارد. هر اداره‌ای که مراجعه کنیم دارای نمازخانه است. تاکید ستاد اقامه نماز این است که نمازخانه‌ هر اداره باید از اتاق مدیرکل شکیل‌تر باشد چرا که خانه خدا زیباترین مکان برای هر انسان است.

رضایتی بیان کرد: فلسفه وجودی این اماکن به حضور نمازگزاران است، ما باید تلاش کنیم که فرهنگ حضور در مسجد نهادینه شود، سه اصل در بحث مساجد مورد نظر است، نماز اول وقت، نماز جماعت و در نهایت نماز در مسجد، ما اگر بتوانیم به مردم نشان دهیم که سود اقامه نماز در مسجد و بار معنوی این امر چقدر عظیم است، قدم بزرگی برداشته‌ایم، البته که باید در خصوص حضور جوانان و نوجوانان در مسجد بسیار کار شود.

وی در پایان به اهمیت حضور رسانه‌ها در جبهه توسعه و ترویج فرهنگ نماز اشاره کرد و گفت: انتظار ما این است که خبرگزاری ایرنا واحد ایلام همانگونه که همواره دغدغه نماز داشته است، در دهه توسعه فرهنگ نماز و مسجد نیز پرچمدار رسانه‌ها در بحث ترویج و توسعه فرهنگ نماز باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha