۲۲ مرداد ۱۴۰۲، ۱۴:۱۶
کد خبرنگار: 2105
کد خبر: 85197649
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

اقدامات مطلوبی برای حفاظت از تالاب زریبار انجام شد

سنندج- ایرنا- استاندار کردستان گفت: تاکنون اقدامات مطلوبی هم چون تامین حق آبه برای حفاظت از تالاب بین المللی زریبار مریوان انجام شده است.

به گزارش ایرنا، اسماعیل زارعی کوشا روز یکشنبه در پنجمین کارگروه استانی مدیریت جامع تالاب بین المللی زریبار که در سالن شهدای گمنام استانداری برگزار شد، اظهار کرد: تالاب بین المللی زریبار و این کارگروه جزو جدی ترین و مهمترین کارگروه های استان است که به همت اعضای آن در یک سال و نیم اخیر اقدامات مناسب و قابل قبولی انجام شده که قابل مقایسه با سال‌های گذشته نیست.

وی حذف ورود فاضلاب های روستاهای اطراف دریاچه به داخل تالاب و آزاد سازی آب از سد گاران و تامین حق آبه تالاب را امری بی سابقه خواند و بیان کرد: هنوز هم کارها و اقدامات زیادی باید در تالاب انجام شود و نباید آنرا رها کرد، بنابراین پیشنهادات و مصوبات توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان به طور جدی پیگیری شود تا در زمان مقرر به اجرا درآیند.

استاندار کردستان در بخش دیگری از سخنان خود از طبیعت دوستی مردم استان به ویژه مریوانی‌ها تشکر کرد و گفت: در مهار آتش سوزی‌های اخیر جنگل های مریوان، تلاش مسئولان دولتی و ادارات همراه با مردم محلی و انجمن های مردمی و همیاران محیط زیست از سراسر استان مورد توجه تمام کشور قرار گرفت و این نشان از فرهنگ غنی و والای حفاظت از سرمایه های طبیعی دارد.

زارعی کوشا تاکید کرد: ایجاد حساسیت برای مسئولان، مردم و گردشگران در حفاظت از انفال الهی، جنگل و اراضی ملی اقدام مطلوبی است اما اطلاع رسانی باید همراه با آمار صحیح و با دقت انجام تا از هرگونه بزرگنمایی و کوچک نمایی جلوگیری شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان هم در این جلسه پیگیری مصوبات و عملی کردن آن را از مهمترین اقدامات کارگروه خواند و اظهار کرد: این کارگروه در سال‌های گذشته غیرفعال و مسکوت مانده بود و با اهتمام ویژه استاندار و جدیت این اداره کل در یکسال و نیم گذشته فعال شد.

اقبال حمیدی بیان کرد: برگزاری منظم کارگروه در استان و شهرستان منجر به دستاوردهای مهمی در زمینه مصوبات صیانت و حفاظت از تالاب شده است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز کردستان هم در این جلسه نقش محیط زیست در تالاب زریوار را محور اصلی تمام برنامه های زیست محیطی خواند و اظهار کرد: باید همه اقدامات در راستای صیانت و نگهداشت تالاب صورت گیرد.

محمد جباری ادامه داد: باید نگاه درآمدی بر تالاب کمرنگ شود و همه دستگاه های متولی و ذینفعان اولویتشان حمایت و حفاظت از آن باشد.

وی بیان کرد: ایجاد وحدت رویه در مسئولیت های مربوط به تالاب، حمایت دولتی از اجرای احکام قضایی صادر شده تا مرحله عملی شدن، تغییر الگوی کشت کشاورزی اطراف تالاب و تثبیت حقوقی و عملی از زریبار برای حفاظت و جلوگیری از هرگونه تعرض و تخریب، در دستور کار قرار گیرد.

ارائه گزارش وضعیت اقدامات اولویت دار آبخیزداری حوضه تالاب و پاسخ اداره کل منابع طبیعی در این زمینه، اعلام وضعیت محصولات کشاورزی آب بر همچون برنج و پاسخگویی اقدامات جهاد کشاورزی، بررسی طرح جامع گردشگری محدوده ۱۵ هکتاری و لزوم اخذ مصوبه کارگروه استانی برای اجرا توسط سرمایه گذار و چالش‌ها و مشکلات ناشی از مدیریت نامناسب شهرداری در اجرای تعهدات در محدوده گردشگری ظرف سه سال گذشته از دستور کارهای این جلسه کارگروه بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha