پاشینیان: باکو فرصت تاریخی برای صلح را تضعیف نکند

تهران- ایرنا- نخست وزیر ارمنستان با هشدار در مورد بحران انسانی ناشی از ادامه انسداد گذرگاه لاچین، اعلام کرد که ایروان از باکو می‌خواهد از انجام اقدام‌های تضعیف کننده فرصت تاریخی برای صلح خودداری کند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری آرمن پرس، نیکول پاشینیان در جلسه کابینه گفت که ارمنستان به نوبه خود به برنامه صلح با جمهوری آذربایجان پایبند است و از باکو می‌خواهد از برداشتن گام‌های از بین برنده فرصت تاریخی برای ایجاد صلح خودداری کند.

نخست وزیر ارمنستان بهترین راه حل در این شرایط را رفع انسداد غیرقانونی گذرگاه لاچین و شروع گفتگوی باکو- استپاناکرت در چارچوب یک ساز و کار بین‌المللی عنوان کرد.

اخیرا گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد و یک کارشناس مستقل شورای حقوق بشر این سازمان اعلام کرده اند که ارتش جمهوری آذربایجان کریدور لاچین در مسیر خانکندی مرکز قره باغ به سمت خاک ارمنستان را مسدود کرده و ارامنه ساکن در این منطقه را به محاصره درآورده است.

پاشینیان اعلام کرد که دولت ارمنستان روز ۲۶ ژوئیه تصمیم به ارسال کمک‌های بشردوستانه به قره باغ گرفت اما ۱۹ کامیون حامل غذا و دارو در یک روستا در نزدیکی گذرگاه لاچین سرگردان مانده‌اند.

وی با اشاره به اینکه این کامیون‌ها حامل بیش از ۳۶۰ تن کمک‌های غذایی و دارویی هستند، افزود که محتوای آنها از سوی دیپلمات‌های خارجی معتبر در ارمنستان تایید شده و می‌تواند دوباره در هر لحظه‌ای با بررسی کامیون‌ها مورد تایید قرار گیرد.

ارمنستان، روسیه و برخی کشورهای غربی از جمله فرانسه، آمریکا و اتریش از جمهوری آذربایجان خواسته‌اند که علاوه بر بازگشایی مسیر لاچین ـ خانکندی، به محاصره جمعیت ارمنی ساکن قره‌باغ پایان دهد ولی جمهوری آذربایجان تاکنون پاسخ روشنی به این درخواست‌ها نداده و همین امر از جمله موانع جدی مذاکرات صلح بین باکو و ایروان طی ماههای گذشته بوده است.

نخست وزیر ارمنستان اظهار کرد که جلوگیری از حرکت کاروان کمک‌های بشردوستانه بیشتر این نگرانی را ایجاد می‌کند که آذربایجان می‌خواهد یک نسل کشی علیه ارامنه قره‌باغ کوهستانی راه بیاندازد.

به عقیده پاشینیان، در محافل کارشناسی بین‌المللی نظراتی مطرح می‌شود که سیاست آذربایجان در قبال ایجاد بحران انسانی در قره باغ در نتیجه انسداد غیرقانونی گذرگاه لاچین می‌تواند از منظر کنوانسیون نسل کشی ۹ دسامبر ۱۹۴۸ سازمان ملل بررسی شود.

وی بحران انسانی ناشی از انسداد گذرگاه لاچین را در حدی دانست که مستلزم ارزیابی بین‌المللی است «به ویژه زمانیکه جمهوری آذربایجان هنوز احکام ۲۲ فوریه و ۶ ژوئیه دیوان کیفری بین‌المللی برای تضمین تردد افراد، کالاها و خودروها از طریق این گذرگاه را اجرا نمی‌کند.»

دولت ارمنستان پیش از این، اقدامات باکو در "ایجاد درگیری در مناطق مرزی، محاصره جمعیت ارمنی مرکز قره باغ و بروز بحران انسانی در پی نامشخص بودن وضعیت مدیریت قره باغ" را عامل اصلی توقف و به بن بست رسیدن مذاکرات صلح بین دو کشور عنوان کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha