تعقیب قضایی مسببین خشک شدن بالیخلوچای در دستور کار دادستان اردبیل قرار گرفت

اردبیل - ایرنا - دادستان اردبیل با اشاره به گزارش گشت سایبری دادستانی از نگرانی و انتقاد شهروندان از خشک شدن رودخانه بالیخلوچای و مرگ ماهیان، از دستور ویژه برای بررسی موضوع و تعقیب قضایی مسببین آن خبر داد.

جلال آفاقی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: حسب بررسی‌های اولیه از گزارش مرگ ماهیان و خشک شدن بالیخلوچای به‌دلیل عملیات عمرانی داخل بستر و حریم رودخانه که توسط شهرداری اردبیل در حال انجام است، حوضچه‌های غیرمتعارف و غیرطبیعی آب در برخی محل‌های داخل رودخانه تشکیل و به‌تدریج در حال خشک شدن بوده و موجب تلفات ماهیان گرفتار در حوضچه‌ها شده است.

وی ادامه داد: مانداب‌های ایجاد شده به‌دلیل عدم جریان آب دچار فساد مواد آلی و ایجاد آلودگی و بوی نامطبوع می‌شود و کانال‌های انحرافی طراحی شده جهت انتقال مازاد آب در محل های مورد نظر، به دلیل حجم کم آب ، کارایی لازم برای بقا و نگهداری یا انتقال آبزیان به منابع آبی رودخانه را ندارند.

دادستان اردبیل تصریح کرد: عدم تخصیص مقدار کافی آب رودخانه تحت عنوان حق‌آبه زیستی موجب خشکی نسبی یا کامل رودخانه در بیشتر امتداد آن در داخل شهر بوده و تراکم زباله و آلاینده‌ها نیز مشکلات زیست محیطی ایجاد کرده است.

آفاقی گفت: در صورت احراز قصور یا ترک فعل، برخورد جدی با مسبب یا مسببان صورت خواهد گرفت و از مسئولان ذیربط در دستگاه‌های مرتبط ، فرمانداری و شهرداری درخواست می‌شود به‌خاطر اهمیت و حساسیت امر در اسرع وقت اقدامات و تدابیر لازم به‌ویژه جهت اصلاح طراحی رودخانه به منظور عملیات عمرانی و تخصیص حجم کافی آب داشته باشند.

بالیخلوچای یا بالیخلی چای از معدود رودخانه‌هایی است که از داخل شهر اردبیل عبور می‌کند و دلیل نامگذاری آن وجود ماهی‌های فراوان آن است ، این رودخانه از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری اردبیل است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha